Praktiski
Dārzs

Balzamīnes ziemā. Kā trauslos ziedus saglabāt līdz nākamajam pavasarim? 16

Foto – Shutterstock

Šopavasar nopirku vairākas balzamīnes. Tās koši ziedēja visu vasaru. Vai iespējams trauslos augus pārziemināt telpās? IRINA SIGULDĀ

Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta stāsta, ka balzamīnes Impatiens walleriana, Impatiens Neuguinea-Gruppe iespējams pārziemināt mājas apstākļos.

Augi pirms sala jāpārnes siltā (+18 °C), pēc iespējas gaišākā telpā. Visā rudens un ziemas periodā rūpīgi jākopj, regulāri jāapgriež izstīdzējušie dzinumi. Ja vēsums tomēr būs paspējis augu traumēt, gaļīgie, sulīgie stumbri var sākt pūt, un ar to grūti cīnīties. Pavasarī jaunos dzinumus var izmantot spraudeņiem. Ja mātesstādu ziemā izdevies saglabāt veselīgu un, regulāri apgriežot, arī kuplu un kompaktu, pēc salnām to kopā ar jaunajiem stādiem var izstādīt dārzā.

Mūžzaļās balzamīnes ir 30–60 cm augsti, kompakti krūmi ar vienkrāsainiem vai divkrāsainiem, pildītiem vai klajiem ziediem, zaļām un krāsainām lapām. Visvienkāršāk ir pavairot ar sēklām, tāpēc tās lielākoties audzē kā viengadīgu kultūru, retāk pārziemina vēsumā un gaismā. No sējas līdz pirmajiem ziediem jāgaida 3–5 mēneši.

LA.lv