Ekonomika
Īpašums

Banka: gandrīz puse kredītņēmēju pārliecināti par ieņēmumu pieaugumu 1

Foto: Shutterstock

Hipotekāro kredītu ņēmēji visumā noskaņoti optimistiski, liecina SEB bankas un kompānijas Mailigen veikts pētījums.

Pieaugot interesei par mājokļu iegādi, SEB banka veica aptauju, lai izvērtētu esošo klientu noskaņojumu. Jautāti kā ir mainījies to ģimenes finansiālais stāvoklis pēc mājokļa iegādes, 61% respondentu atzinuši, ka tas nav mainījies. 20% aptaujāto norādījuši, ka ienākumi ir palielinājušies, bet 19% – ka finansiālais stāvoklis pasliktinājies.

Gandrīz puse – 46% SEB bankas aptaujāto klientu, kuriem ir hipotekārais kredīts, sagaida, ka tuvāko divu gadu laikā to ienākumi būs nemainīgi stabili. 48% ir noskaņoti optimistiski un plāno, ka ģimenes finansiālais stāvoklis nākotnē varētu uzlaboties, no tiem 9% ir pārliecināti, ka to ienākumi pieaugs ievērojami, liecina aptaujas rezultāti. Vien 6% kredītņēmēju sagaida, ka to finansiālā situācija tuvāko divu gadu laikā varētu pasliktināties.

Vairāk nekā puse aptaujāto (63%) atbildējuši, ka ik mēnesi daļu no saviem ienākumiem spēj novirzīt uzkrājumu veidošanai. Tiesa, aptuveni puse no tiem ik mēnesi var uzkrāt līdz simt eiro. Taču 10% aptaujas dalībnieku atbildējuši, ka mēnesī uzkrājumiem novirza 300 eiro vai vairāk, bet 6% atzinuši, ka naudas visbiežāk pietrūkst.

Tomēr lielākā daļa (61%) aptaujāto SEB bankas klientu norādījuši, ka aizdevumu atmaksāšanai būtu racionāli tērēt ne vairāk kā 20% no ģimenes ikmēneša ienākumiem. Vēl 32% atbildējuši, ka šim mērķim ir racionāli novirzīt līdz 30% ienākumu, bet 5% klientu uzskata, ka aizdevumu atmaksai pieļaujams novirzīt līdz pat 50% ienākumu.

SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere: “Šobrīd redzam izteiktu iedzīvotāju interesi par iespējām iegādāties mājokli savai ģimenei. Salīdzinājumā ar šī gada februāri, kurš bija visklusākais mēnesis kreditēšanā, šī gada maijā no jauna piešķirtais hipotekāro kredītu skaits un apjoms privātpersonām pieaudzis par 15%, sasniedzot vairāk nekā 120 aizdevumus par summu gandrīz četru miljonu eiro apmērā. Kopumā šogad esam izsnieguši virs 500 aizdevumiem mājokļa iegādei – aptuveni pusi no tiem Rīgā dzīvojošiem un pusi – reģionu iedzīvotājiem.”

Hipotekāro kredītu klientu aptauja tika veikta šī gada jūnijā, piedaloties vairāk nekā 1200 respondentiem.

LA.lv