Ekonomika
Nauda

Banka “uzskrūvē” aizdevumu procentus 16

Foto – LETA

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) licis “Bigbank” samaksāt 13 000 eiro lielu naudas sodu par to, ka banka netaisnīgi aprēķinājusi kredītu ņēmējiem aizdevumu procentu likmes. Tie aprēķināti krietni lielāki par līgumos ierakstītajiem.

Piemēram, kādā līgumā norādītā gada likme bijusi 31,25% no aizdevuma kopsummas. Taču procentu likmes apmērs, kuru “Bigbank” izmantoja procentu aprēķinā, nenorādot ar patērētājiem noslēgtajos līgumos, bija 41,57%. Citā līgumā gada ierakstītā likme bijusi 40,91%. Toties aprēķinātās apmērs sasniedz 64,08% – starpība 23,17%. Vēl citā līgumā gada likme bijusi 49,12% no aizdevuma kopsummas. Bet bankas aprēķinā likmes apmērs jau ir 75,07% – vairāk nekā par 25% lielāks, nekā ierakstīts līgumā ar klientu.

Cik pavisam varētu būt tādu bankas klientu, kam procentu maksājumi aprēķināti nepareizi, to PTAC direktore Baiba Vītoliņa nemācēja teikt. Taču viņa pieļauj, ka to skaits varētu sasniegt vairākus desmitus tūkstošus. Tāpat nevarot noteikt, cik liela katru reizi bijusi procentu atšķirība.

PTAC pieprasījis bankai nekavējoties grozīt šo procentu aprēķināšanas kārtību, veicot pārrēķinu visos no 2008. gada 2. decembra līdz 2011. gada 30. aprīlim noslēgtajos aizdevumu līgumos. Tādējādi vēl neatmaksātajam aizdevuma atlikumam tiktu piemērota zemāka procentu likme, un mēneša maksājumu summas samazinātos. 
PTAC vadītāja atklāj, ka līdz šim citu banku komercpraksē šādi pārkāpumi neesot atklāti. Tos esot grūti atklāt tāpēc, ka ar klientiem noslēgto līgumu noteikumi nav publiski pieejami. Bet, pārbaudot “Bigbank” klientu sūdzības, atklājies, ka līdz 2011. gada 30. aprīlim noslēgtajos aizdevumu līgumos “Bigbank” nav skaidri norādījusi, kādu likmi izmanto procentu aprēķinā. Savukārt no 2011. gada 1. maija noslēgtajos līgumos norādījusi to tā, ka klientam tik un tā netop skaidrs, kā to rēķina. PTAC pieprasījis bankai mainīt procentu likmes atspoguļošanas veidu arī šajos no 2011. gada 1. maija noslēgtajos līgumos.

Kā uzskata PTAC, laikus nevienodamās ar klientiem par procentu aprēķināšanas kārtību, banka viņus maldinājusi. Ja par “Bigbank” izmantoto procentu aprēķināšanas kārtību viņi uzzinātu agrāk, varēja izvēlēties arī citu banku pakalpojumus.

“Bigbank” Latvijas filiāles vadītājs Artis Bērziņš uzskata, ka PTAC lēmums neesot pamatots. “PTAC lēmums attiecas uz aizdevumu līgumiem, kas noslēgti laikā periodā no 2008. gada decembra līdz 2011. gada 30. aprīlim,” skaidro baņķieris, “bet vēlāk tika veikti grozījumi normatīvajos aktos, kuros noteica, ka līgumos jānorāda procentu likme no atlikušās aizdevuma summas. Pēc šo normatīvo aktu spēkā stāšanās banka iekļāva aizdevuma līgumos arī procentu likmi no aizdevuma atlikuma.” Kā uzskata Artis Bērziņš, līdz 2011. gada 30. aprīlim šāda prasība normatīvajos aktos netika skaidri definēta, bet tagad PTAC izmanto šo likuma nepilnību, lai nepelnīti vērstos pret banku.

Kā vēsta PTAC pārstāve Sanita Gertmane, “Bigbank” apstrīdējusi lēmumu tiesā, vispirms mēģinot panākt, lai procenti ar klientiem noslēgtajos aizdevumu līgumos nebūtu jāpārrēķina nekavējoties, kā tas noteikts Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā. Administratīvā rajona tiesa gan noraidījusi šo bankas prasību. Tomēr tiesāšanās turpināsies Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, kurā izšķirs, kurš rīkojies likumīgi – PTAC vai banka.

Iespējams, ka ar to tiesāšanās vēl nebūs galā. Pret banku var celt prasību tiesā arī tās klienti.

Uz jautājumu, ko banka darīs, ja būs jāpārrēķina procenti ar klientiem noslēgtajos aizdevumu līgumos, bankas vadītājs atbild, ka tehniskā sagatavošanās procentu pārrēķiniem jau notiekot, lai izpildītu PTAC lēmumu. Tomēr vispirms viņš gribot sagaidīt administratīvās apgabaltiesas spriedumu.

Uzziņa


AS “BIGBANK” ir banka, kas tika dibināta 1992. gadā Tartu Igaunijā.

7. lielākā banka Latvijā pēc klientu skaita (73 133 privātpersonas).

Tā izsniedz patēriņa kredītus privātpersonām Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Somijā, Spānijā un Zviedrijā, kā arī piedāvā pārrobežas pakalpojumus Vācijā, Austrijā un Nīderlandē.

LA.lv