×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
2. jūnijs, 2016
Drukāt

Bankām būs bargāki sodi par noziedzīgi iegūtas naudas legalizēšanu

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Saeima ceturtdien, 2.jūnijā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas ļaus palielināt sankcijas kredītiestādēm par pārkāpumiem, kas saistīti ar finanšu sistēmas izmantošanu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai un terorisma finansēšanai. Izmaiņas regulējumā paredz arī paaugstinātas atbilstības prasības attiecīgajām atbildīgajām personām kredītiestādēs, informēja Saeimas preses dienests.

Likums grozīts, ņemot vērā Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumu par Pretkorupcijas konvencijas ieviešanu Latvijā. Attiecīgas izmaiņas Saeima jau iepriekš veikusi arī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā un Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā. 

Grozītais Kredītiestāžu likums noteic, ka turpmāk kredītiestādēm maksimālā soda nauda būs 10 procenti no kopējā gada apgrozījuma, nevis no iepriekšējā finanšu gada neto ienākuma, kā tas bija iepriekš. Ja 10 procenti būs mazāk par pieciem miljoniem eiro, tad Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) būs tiesības uzlikt soda naudu līdz pieciem miljoniem eiro. 

Soda naudu līdz pieciem miljoniem eiro varēs uzlikt arī amatpersonai, darbiniekam vai personai, kura pārkāpuma izdarīšanās laikā ir atbildīga par noteiktas darbības veikšanu kredītiestādes uzdevumā vai interesēs. 

Sodu FKTK piemēros par darbībām, kuru rezultātā ir pārkāptas normatīvo aktu prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā attiecībā uz klienta identifikāciju un izpēti, ziņošanu par aizdomīgiem un neparastiem darījumiem, informācijas sniegšanu Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam, atturēšanos no darījuma veikšanas, līdzekļu iesaldēšanu, iekšējās kontroles sistēmas izveidi, informācijas glabāšanu un dzēšanu. Tāpat sodu piemēros, ja būs pārkāptas prasības attiecībā uz starptautiskajām vai nacionālajām sankcijām par finanšu ierobežojumiem. 

Soda naudās iekasētās summas 2016.gadā paredzēts novirzīt apropriācijas palielināšanai valsts pamatbudžeta programmai “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.   

Grozījumi noteic, ka kredītiestādēm līdz nākamajam gadam būs jānosaka par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasību izpildi atbildīgā persona, un tai paredzēts izvirzīt tādas pašas prasības, kādas patlaban ir risku direktoram, iekšējā audita dienesta vadītājam un citām kredītiestāžu amatpersonām. Tāpat būs jāvērtē šo personu profesionālā pieredze un izglītības piemērotība uzticēto pienākumu veikšanai. 

Likumu grozījumi bija nepieciešami, lai, ņemot vērā OECD rekomendācijas, novērstu iespēju Latvijas finanšu sistēmu izmantot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai un terorisma finansēšanai. Tāpat jāievēro, ka Latvijas finanšu sektors apkalpo nerezidentus un tas ir saistīts ar paaugstinātu risku, norādīts grozījumu anotācijā. 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+