×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. jūlijs, 2013
Drukāt

Bankas aicina uzņēmumus pieteikties eiro priekšpiegādei

LETA/AFPLETA/AFP

Komercbankas aicina tirdzniecības un pakalpojumu nozarēs strādājošos uzņēmumus jau patlaban apzināt nepieciešamo eiro apjomu, kāds būs vajadzīgs nākamā gada sākumā, un pieteikties eiro priekšpiegādei, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja bankās.

“2014.gada sākumā no 1.janvāra līdz 14.janvārim valstī apgrozībā būs divas valūtas – gan lati, gan eiro. Tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem tas nozīmē, ka šajā laikā klienti par preci vai pakalpojumu varēs maksāt gan latos, gan eiro, bet pārdevējam atlikums jāizsniedz tikai eiro. Līdz ar to īpaši šajā periodā apgrozībā būs daudz vairāk naudas līdzekļu nekā parasti, ko tirgotājam vai pakalpojumu sniedzējam būs nepieciešams pārskaitīt, pārbaudīt pret viltojumiem un rast vietu izvietošanai kases aparātā. Pārdevējiem darba gaitā būs nepieciešams pievērst papildu uzmanību tam, lai, saņemot par pirkumu latus, naudas atlikumu varētu izdot eiro valūtā,” norāda bankas “Citadele” valdes loceklis Kaspars Cikmačs.

AS “Swedbank” pārstāve Kristīne Jakubovska informēja, ka arī “Swedbank”, tāpat kā citas bankas, aicina uzņēmumus pieteikties eiro priekšpiegādei un darīt to savlaicīgi, jo savlaicīga pieteikšanās ir ļoti svarīga.

“Par to, ka laikus jādomā par eiro priekšpiegādi, klientus informējam jau kopš pavasara. Eiro priekšpiegādei “Swedbank” uzņēmumi varēs pieteikties, sākot jau no nākamās pirmdienas – 15.jūlija,” informēja Jakubovska.

Pēc eiro ieviešanas no 2014.gada 1.janvāra uzņēmumam vajadzēs apkalpot klientus uzreiz divās valūtās, bet naudas atlikumu izdot tikai eiro valūtā. Tas nozīmē, ka eiro uzņēmuma kasēs jābūt uzreiz no 1.janvāra, informēja Jakubovska.

Lai uzņēmējiem pāreja uz eiro un īpaši šo divu valūtu apgrozības periods būtu pēc iespējas ērtāks, nepieciešams laikus apzināt nepieciešamo eiro apjomu, pieteikties eiro priekšpiegādei un izvērtēt inkasācijas pakalpojumu izmantošanu, skaidro Cikmačs.

“Eiro priekšpiegādi sāksim veikt jau no 2013.gada decembra. Patlaban esam sākuši apzināt nepieciešamo eiro nominālu daudzumu. Aicinām arī uzņēmējus apzināt, cik daudz eiro un kādu nominālu monētas un banknotes uzņēmumam būs nepieciešamas, un sazināties ar “Citadeli”, lai mūsu speciālisti atrastu vispiemērotāko risinājumu,” norāda Cikmačs.

Jakubovska sacīja, ka eiro priekšpiegādei “Swedbank” uzņēmumus aicina pieteikties ļoti savlaicīgi, jo tie uzņēmumi, kuri pieteiksies eiro priekšpiegādei agrāk, saņems eiro vēlāk, tas ir, tuvāk gadumijai. Savlaicīga pieteikšanās nozīmē īsāku eiro glabāšanas periodu, piebilda Jakubovska.

Latvijas Bankas informācija liecina, ka 2012.gada decembrī skaidrās naudas daudzums Latvijā apgrozībā bija pārsniedzis pirmskrīzes līmeni un veidoja 1,2 miljardus latu. Tas nozīmē, ka, Latvijai pievienojoties eirozonai, būs jāapmaina ap 59 miljoni banknošu 1,16 miljardu latu vērtībā un ap 488 miljoni monētu 73 miljonu latu vērtībā.

Cikmačs norāda, ka tas ir ievērojams daudzums, un, ņemot vērā Igaunijas pieredzi, kad tirdzniecības vietās un banku filiālēs bija vērojama paaugstināta klientu plūsma, tāpēc banka iedzīvotājus un uzņēmumus lūdz neatstāt naudas maiņu uz pēdējo brīdi un laikus iemaksāt latus bankas kontā, kur to konvertācija uz eiro notiks automātiski, bez komisijas maksas un par Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) noteikto eiro maiņas kursu.

“Tirgotājus un pakalpojumu sniedzējus aicinām izmantot bankas sniegtās inkasācijas pakalpojumu un eiro priekšpiegādes iespējas. Prognozējam, ka caur “Citadeli” pārejas procesā tiks nomainītas 100 tonnas monētu, kas ir aptuveni 2000 kartupeļu maisu,” sacīja Cikmačs.

Viņš norāda, ka inkasācijas pakalpojuma izmantošana var ievērojami atvieglot uzņēmuma darbu, jo darbiniekiem nav nepieciešams pašiem doties uz banku, lai veiktu skaidras naudas iemaksu kontā vai skaidro naudu samainītu uz eiro. Turklāt inkasācijas pakalpojums paredz arī eiro priekšpiegādi, ko būs iespējams saņemt jau no šā gada decembra, lai uzņēmējiem līdz janvāra sākumam eiro jau būtu sagādāts.

Arī tiem uzņēmumiem, kas neizmanto inkasācijas pakalpojumus ikdienā, ir iespēja pieteikties eiro priekšpiegādei kā atsevišķam pakalpojumam. “Citadele” var nodrošināt eiro priekšpiegādi arī kā vienreizēju un atsevišķu pakalpojumu.

“Citadele” Latvijā ir vienīgā banka, kas plaši piedāvā inkasācijas pakalpojumus gan tirgotājiem, gan pakalpojumu sniedzējiem, gan citām bankām. Pārējie šo pakalpojumu sniedzēji ir nebanku sektors. Izmantojot “Citadeles” inkasācijas un eiro priekšpiegādes pakalpojumus, klienta naudas līdzekļi ir apdrošināti. Piegādi uz un no bankas notiek speciāli aprīkotās bruņumašīnās, un inkasāciju veic profesionāli apmācīti bankas darbinieki. “Citadeles” inkasācijas struktūrvienības atrodas ne tikai Rīgā, bet arī Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Jēkabpilī un Daugavpilī.

“Swedbank” sadarbībā ar Latvijas inkasācijas firmām saviem klientiem nodrošinās eiro skaidras naudas piegādi uz uzņēmuma norādīto adresi no 10.decembra līdz 31.decembrim.

Kā ziņots, Eiropas Savienības finanšu ministri vakar pieņēma gala lēmumu par Latvijas pievienošanos Eiropas vienotajai valūtai, tādējādi nākamā gada janvārī Latvija kļūs par 18.eirozonas dalībvalsti.

Līdz eiro ieviešanai Latvijā atlikušas vēl 175 dienas. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar līdzšinējo Latvijas Bankas oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 70,3 santīmi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+