×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. septembris, 2014
Drukāt

Bankas aicinās prezidentu neizsludināt grozījumus Maksātnespējas likumā (6)

martins_bicevskis

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) aicinās Valsts prezidentu Andris Bērziņu neizsludināt un atgriezt Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus Maksātnespējas likumā, kas ceturtdien parlamentā atbalstīti galīgajā lasījumā.

Izmaiņas paredz viest Latvijā vispārēju obligātu “nolikto atslēgu principu” kreditēšanā, tā būtiski apgrūtinot hipotekāro aizdevumu izsniegšanu, bremzējot tautsaimniecības attīstību un ģimeņu dzīves apstākļu uzlabošanu, paziņojumā medijiem norāda Latvijas Komercbanku asociācija (LKA).

“LKA izsaka dziļu nožēlu par Saeimas atbalstītajiem grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas no 2015. gada 1.janvāra turpmāk izsniedzamajiem kredītiem Latvijā ievieš tā saucamo “nolikto atslēgu principu”, būtiski saīsina fizisko personu saistību dzēšanas termiņus maksātnespējas procesā un veicina vispārēju saistību nepildīšanas kultūras izplatību,” norāda LKA.

Asociācijā pauž pārliecību, ka pēc šo grozījumu akceptēšanas nozīmi zaudē plānotā valsts atbalsta programma ģimenēm mājokļa iegādei. “Apbrīnojami slikts parlamenta deputātu lēmums mūsu ģimenēm, īpaši jaunajām ģimenēm,” vērtē LKA prezidents Mārtiņš Bičevskis.

LKA jau iepriekš brīdinājusi, ka grozījumi Maksātnespējas likumā, būtiski atvieglojot fizisko personu maksātnespēju, padarīs nepieejamus hipotekāros aizdevumus lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju, ģimenēm nebūs iespējams uzlabot savus mājokļa apstākļus – lai segtu likuma radītos riskus, bankām būs jāapsver iespēja palielināt kredīta pirmo iemaksu pat virs 40%, un var pieaugt arī aizdevuma procentu likme.

Kreditēšanas strauja samazināšanās negatīvi ietekmēs arī citas nozares, būtiski – tādu darbaspēka ietilpīgu nozari kā būvniecība. Īpaši apdraudēta būs hipotekāro kredītu izsniegšana Latvijas reģionos, kur ir mazāk aktīvs nekustamā īpašuma tirgus, un cietēji būs reģionu iedzīvotāji, kam būs ierobežotas iespējas uzlabot savus dzīves apstākļus. Tāpat kopumā cietīs Latvijas biznesa vides vērtējums, investīciju piesaiste un ekonomiskā attīstība, spriež LKA.

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien, lemjot par grozījumiem Maksātnespējas likumā galīgajā lasījumā, atbalstīja normu par nolikto atslēgu principu. Nolikto atslēgu princips būs piemērojams fizisko personu maksātnespējas procesā tikai uz to mantu, uz kuru nodrošinājums ir nodibināts pēc 2015.gada 1.janvāra.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Apbrīnojami sliktas bankas,Bičevska kungs!

  2. Grozījumus maksātnespējas likumā ir jāizsludina!

  3. likumiem ir jaaizsargaa arii krediitnjeemeeji, ne tikai krediitdeveejus … riskam ir jaabuut nedaudz proporcionaalaakam … nekaa viss tikai uz krediitnjeemeeja pleciem …

  4. Zviedru banku un LDDK diktāts?

  5. Bankas vienkārši ir ūbernekaunīgas, jo īpaši zviedru. Bankām vajadzētu īpašu gada nodokli par nekaunību mūsu valstī.

  6. Bankām naffff ko raudāt.Kad treknajos Kalvīša gados BANKAS faktiski ”novērtēja” īpašumu un aizdeva nepamatoti lielas summas,tad banķieri nebļāva vis. Kad atņēma īpašumu un novērtēja ļoti ļoti zemu – arī nebļāva. Un nebļauj arī vēl tagad,kad īpašums atņemts,bet cilvēki skaitās milzu summas parādā.Nagu maucēji.

Draugiem Facebook Twitter Google+