Uncategorized

Bankas būšot gatavas eiro
 0

Foto – LETA

Valsts rīkotā eiro ieviešanas informācijas kampaņa vēl tiek gatavota, tomēr bankas jau patlaban uzsver savu gatavības pakāpi un rīcību pirms un pēc jaunās naudas nonākšanas Latvijas cilvēku maciņos. 


 

Iemesls – tieši bankām un tirgotājiem būs visvairāk jādarbojas eiro ieviešanā. Latvijas Komercbanku asociācijas šajā nedēļā rīkotās preses konferences ar banku “Citadele”, “SEB” un “Swedbank” vadītāju piedalīšanos vissvarīgākais vēstījums – privātpersonām naudas maiņa no latiem uz eiro notiks pēc kursa 1 lats pret 1,42 eiro un neko papildus nemaksās. Tiesa gan, būs jāievēro vairāki nosacījumi, tostarp naudas mainīšanas termiņi.

 

Noguldījumi un aizdevumi

Visiem noguldījumiem un kredītiem paliks spēkā agrāk noslēgtie līgumi, tostarp arī procentu likmes. Izņēmums ir hipotēku aizdevumi latos, kur mainīgo RIGIBOR indeksa (likmes) vietā izmantos EURIBOR indeksu (likmi). Visus kredītus un noguldījumus konvertēs eiro valūtā pēc oficiālā maiņas kursa 1 eiro – 0,702804 lati.

 

Skaidrā nauda

Skaidrās naudas maiņa bez komisijas maksas bankās notiks sešus mēnešus, “Latvijas Pastā” – trīs mēnešus, bet Latvijas Bankā – mūžīgi. Naudu aptuveni stundu pēc pusnakts 1. janvārī varēs izņemt arī no 90% visu bankomātu. Iespējami gan īslaicīgi darbības traucējumi.

Nelielus latu skaidrās naudas atlikumus varēs tērēt arī veikalos, kas pirmajās divās nedēļās pēc eiro ieviešanas pieņems latus, bet atlikumu izdos eiro. Baņķieri vērš uzmanību uz Igaunijas pieredzi – pirmajās nedēļās pēc eiro ieviešanas lielākajās bankās bija jāgaida divas stundas rindā.

Veicot skaidras naudas maiņu, summas augšējo robežu nenoteikšot, tomēr tas esot katras bankas individuāls lēmums. Likums nosaka – vēloties mainīt par 3000 latiem lielāku naudas summu, maiņa bankai jāpiesaka trīs dienas iepriekš. Vēl jāņem vērā – Latvijā ir 406 banku nodaļas, tomēr vien 339 nodaļās veic skaidras naudas operācijas.

 

Maksājumu kartes

Latvijā patlaban ir izdotas 2,37 miljoni maksājumu karšu un tās nav jāmaina. Ja bankas klientam bija gan latu karte, gan eiro karte, tad pašam jālemj par divu karšu nepieciešamību.

 

Konti

Konta numurs paliks nemainīgs, un tajā esošos latus automātiski un bez komisijas maksas pēc oficiālā kursa konvertēs uz eiro. Ja ir bijis latu konts un eiro konts, tad klientam pašam jālemj par divu eiro kontu nepieciešamību. Divu mēnešu laikā viena konta atlikumu varēs pārskaitīt uz otru kontu un tukšo kontu slēgt bez komisijas maksas. Visus maksājumus, kas agrāk veikti latos, pēc nākamā gada 1. janvāra veiks vien eiro. Komisijas maksas nekāpšot, sola baņķieri. Pēc eiro ieviešanas eiro maksājumus visā eirozonā uzskatīs par iekšzemes maksājumiem, un tiem būs vienots tarifs.

 

Ieviešanas 
izmaksas bankās

Uz jautājumu, kā kompensēs līdzšinējos no latiem uz eiro un otrādi nesaņemtos desmitos miljonos latu mērāmos konvertācijas ienākumus, bankas “Citadele” vadītājs Guntis Beļavskis izvairīgi teic, ka bankas biznesa plānu veido vairākus gadus uz priekšu un ir atrastas kompensācijas iespējas. Lasītāji redakciju informē, ka bankas šajā gadā cēla maksu par pakalpojumiem, kas šajā gadā arī ļāva pelnīt vairāk nekā pērn.

Baņķieri sola – viņi būs gatavi eiro ieviešanai. Latvijas komercbanku kopējās eiro ieviešanas izmaksas tiek lēstas aptuveni 30 miljonu latu. Bankām ir jāveido un darbībā jāpārbauda jaunas informācijas sistēmas, jāpielāgo maksājumu karšu sistēmas, jāplāno eiro skaidras naudas piegādes un latu skaidrās naudas izņemšana no apgrozības, jāapmāca darbinieki, kā arī jāveic citi darbi.

 

Fakti

Eiro ieviešana Latvijā

* Patlaban apgrozībā ir 59 miljoni banknošu un 488 miljoni monētu, kuru svars ir līdzvērtīgs 25 elektrovilcienu vagoniem un kas ir jāizņem no apgrozības.

* No apgrozības izņemtās monētas utilizēs Šveices uzņēmumu apvienība “‘Metallum Metal Trading Ltd.” un “Eurocoin Recycling AG”, kas Latvijas Bankai par šo iespēju maksās 2,9 miljonus latu.

* Eiro monētas ir atšķirīgas katrā eirozonas valstī. Latvijas eiro monētas kals Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuve Vācijā, un uz tām būs atainoti Latvijas simboli. Uz Latvijas viena un divu eiro monētu reversa būs attēlots tautumeitas portrets no pirmskara Latvijas piecu latu monētas, uz 10, 20, 50 centu monētām būs Latvijas lielā ģerboņa attēls, uz viena, divu un piecu centu monētām – Latvijas mazā ģerboņa attēls.

* Latvijas bankās ir 2,3 miljoni klientu, tostarp 2,1 miljons fizisko personu un 185 000 juridisko personu. Banku klientiem pavisam ir 4,568 miljoni kontu.

 

 

LA.lv