×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. aprīlis, 2016
Drukāt

Nolūkā identificēt politiski nozīmīgas personas bankas sāks klientu izvaicāšanu (6)

Foto - LETAFoto - LETA

"Swedbank" Klientu servisa pārvaldes vadītājs Vadims Frolovs (no kreisās), Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Atbilstības kontroles departamenta Normatīvā nodrošinājuma daļas vadītājs Kristaps Markovskis, Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis un "SEB bankas" Darbības atbilstības pārvaldes vadītāja Dace Rušiņa piedalās preses konferencē, kurā informē pa banku klientu anketēšanu politiski nozīmīgu personu izpētes nolūkos.

Lai identificētu politiski nozīmīgas personas, to ģimenes locekļus un ar tām cieši saistītās personas, Latvijā strādājošās bankas sāks klientu anketēšanu, aicinot klientus pastāstīt par sevi nedaudz vairāk, šodien žurnālistiem sacīja Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Ja bankas rīcībā būs skaidra informācija, ka klients apzināti sniedzis nepatiesas atbildes uz jautājumiem, tad banka varēs pārtraukt attiecības ar klientu. Ja klients neatbildēs uz jautājumiem un neaizpildīs anketu, tad banka varēs izvērtēt, vai saglabāt darījuma attiecības ar klientu, paskaidroja Bičevskis.

Bankas lēš, ka Latvijā varētu būt ap 200 000 politiski nozīmīgu personu, to ģimenes locekļu un ar politiski nozīmīgām personām cieši saistītu personu. No tām politiski nozīmīgas personas var būt ap 10 000-15 000 cilvēku.

“Swedbank” Klientu servisa pārvaldes vadītājs Vadims Frolovs informēja, ka banka ir pārstrādājusi klientu anketu, lai tā klientiem būtu vienkāršāk saprotama. Anketa klientiem izvietota internetbankā. Vasarā būs jauna internetbanka skārienjūtīgiem ekrāniem, un tad būs arī pieejama jauna anketa.

“Swedbank” ir izveidojusi arī atsevišķu zvanu līniju, kur klienti varēs saņemt palīdzību, ja tiem radīsies jautājumi, aizpildot šo anketu. Banka aicina klientus anketas aizpildīt jau tagad.

Bičevskis vērsa uzmanību, ka banku pienākums ir garantēt visu savu klientu personas, kontu, noguldījumu un darījumu noslēpumu. Tomēr dati var tikt nodoti atbildīgajām institūcijām Kredītiestāžu likuma 63.pantā noteiktajos gadījumos, piemēram, izmeklēšanas gadījumos.

Tomēr informācija tiek sniegta iestādēm tikai tad, ja tiek konstatēti aizdomīgi klienta darījumi, uzsvēra banku pārstāvji.

Kā ziņots, Saeima februāra sākumā grozīja Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu, nosakot bankām pienākumu padziļināti pārbaudīt Latvijā politiski nozīmīgu personu un ar tām saistīto personu finanses. Līdz 1.martam par politiski nozīmīgu personu uzskatīja cilvēku, kas citā valstī ieņem nozīmīgu valsts amatu, piemēram, valsts vadītājs, parlamenta deputāts, ministrs, augstākās tiesas tiesnesis, kā arī ģimenes locekļus un ar viņu saistītās personas. Taču kopš 1.marta politiski nozīmīgu personu statuss tiek attiecināts arī uz Latvijas valsts augstākajām amatpersonām, viņu ģimenes locekļiem un cieši saistītām personām. Bankām dots laiks līdz decembra sākumam, lai jaunās likuma prasības attiecinātu uz pašreizējiem klientiem. Attiecībā uz jaunajiem klientiem prasības jāievieš no jūnija.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Atbilstības kontroles departamenta Normatīvā nodrošinājuma daļas vadītājs Kristaps Markovskis žurnālistiem skaidroja, ka minēto pārmaiņu galvenais mērķis ir cīņa pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, pamatā runa ir par tiem līdzekļiem, kas iegūti, izmantojot koruptīvo varu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Ejat tak jūs galīgi d!rst ar visām savām stulbajām aptaujam! Nenāk ne prātā atbildēt uz jūsu glupajiem jautajumiem, vepri!

 2. es saskatu cilvēktiesību klaju pārkāpumu. Diez, cik izmaksās atkal tiesu darbi?!

 3. Vēl viens varnešu un bankasklerku totalitāra stulbuma demonstrējums!

 4. Jebkura aptauja ir brīvprātīga. Var jau mani aicināt, es varu arī atteikties. Kas mani drīkst piespiest to darīt? Kur ir tāds likums, ka man kaut kas tāds ir jādara?

 5. (1) Ja es norādīšu, ka pazīstu /draudzējos/ saradojos ar [politiski nozīmīgu personu (vismaz- es uzskatu, ka mani draugi ir vai varētu būt politiski nozīmīgi), tad – jā, ko tad?? Kas tad notiek? Mani izslēdz no bankas klientu saraksta, vai arī like “spiegot” par šīm personām?
  Kādas sekas radīs tas, ja uzrakstīšu (ievikšu ķeksīti, vai kā nu tas prasīts) , ka, Jā, ir starp draugiem politiski nozīmīgas personas?
  Un pēc tam – izrādīsies, ka visi lepnie draugi tikai plātījušies , bet ir nenozmīgi. Tad skaitīsies, ka es bankai apzināti/neapzināti meloju?
  Jautājumu uzdevu vienkāršā “muļķīgā” sazīves formā, bet, tomēr- principā, kas ir sliktāk, rakstt, ka nevienu politisko figūryu nepazīstu un tad izrādīsies, ka (hmm, draugs, piemēram) ir “slepens politiskais lobijs” / vai arī otrādi – rakstīt katram gadījumam, ka gan jau kāds no visiem radiem draugiem , sirdsdarugiem ir arī politiski nozīmīgs, un tad beigās nav man, ko bankai uzrādīt, kura persona tad tā svarīgā.
  Kādas ir praktiskās vai tiesiskās sekas, anketā atbildot kļūdaini?

  • Kārtējā Valsts ierēdņu izdomāta atrakstīšanās….Pirms dažiem gadiem visi aizpildīja Nulles deklarāciju.Tur arī bija jautājumi par naudu un tās iegūšanu.Izrādījās ka šos dokumentus VID nav apstrādājusi.Nav tam naudas.Bankas savāks informāciju,bet tā gulēs neizmantota.Jo primary vajag apstrādāt Nulles deklarācijas.VID un KNAB jau gadiem nevar sarunāt kurš pārbaudīs tā saucamās politiski nozīmīgās personas.Tātad, ja nav kam meklēt pārkāpumus,tad visas šīs darbības paliks tikai ķeksīša līmenī.Bankas ,kas ir privātbiznesa pārstāvji iegūs papildus personīgo informāciju un tas jau ir bīstami.Jo daži mūsu Valstī būs ieguvuši informāciju ko drīkst gūt tikai Valsts iestādes.Tas ir mūsu tiesību pārkāpums.Žēl ka Ne Prezidents ne Saeimas priekšsēdētāja neredz kas Valstī notiek.Tas viss beigsies bēdīgi!

Draugiem Facebook Twitter Google+