×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
7. janvāris, 2013
Drukāt

Baņķieri atzīst vainu

Foto - Reuters/ScanpixFoto - Reuters/Scanpix

Ņujorkas tiesā atzinusi, ka palīdzējusi virknei turīgu amerikāņu izvairīties no nodokļu nomaksas, nedēļas nogalē par savas darbības izbeigšanu paziņoja Šveices vecākā banka “Wegelin”.

 

Tādējādi 1741. gadā dibinātā banka kļuvusi par pirmo finanšu iestādi, kas ASV nodokļu inspektoriem atzinusi savu vainu apsūdzībās par krāpšanos ar nodokļiem, informē raidsabiedrība BBC.

 

Robežšķirtne cīņā pret krāpniekiem

Laikā no 2002. līdz 2010. gadam “Wegelin” bankā naudu glabāja vairāk nekā simt amerikāņu, kuri tādējādi izvairījās no nodokļu nomaksas. Kā atzinuši ASV nodokļu inspektori, Šveices banka, kas darbojās nelielajā Santgallenes pilsētā, palīdzējusi bagātiem amerikāņiem noslēpt aptuveni 1,2 miljardus dolāru. Turklāt savu darbību tā īpaši aktīvi izvērsa, kad 2008. gadā Šveices lielākā banka “UBS” atzina savu vainu ASV nodokļu maksātāju ienākumu slēpšanā, samaksāja 789 miljonus dolāru lielu sodu un ASV nodokļu inspektoriem atklāja informāciju par līdz tam slepenībā turētiem 4450 bankas kontu īpašniekiem no Savienotajām Valstīm. Neilgi pēc tam amerikāņu naudas maisus pie sevis pārvilināja “Wegelin”. “Šī banka brīvprātīgi un visai agresīvā veidā pārliecināja vairākus amerikāņus savus ienākumus glabāt tieši pie viņiem,” paziņoja ASV prokurors Prets Bharara, piebilstot, ka šādu praksi tā turpināja arī tad, kad amerikāņu nodokļu inspektori sāka vērsties pret citām Šveices bankām, liekot tām atklāt vairāku turīgāko amerikāņu vārdus, kuri Alpu zemes bankās slēpa savus ienākumus no aplikšanas ar nodokļiem. Viņš arī pauda, ka “Wegelin” darbības izbeigšana ir robežšķirtne ASV centienos sodīt tās finanšu ie-stādes un personas, kuru darbības ASV kasei rada miljardiem dolāru lielus zaudējumus.

“Bagātākajiem amerikāņiem nav nekādu attaisnojumu izvairīties no saviem pilsoņu pienākumiem un nemaksāt nodokļus. Un ārvalstu finanšu iestādēm nav nekādu attaisnojumu šādu darbību veicināšanai,” uzsvēra Bharara.

“Wegelin” arī apņēmusies samaksāt 57,8 miljonus dolāru lielu naudas sodu. Viens no bankas vadītājiem Oto Buderers Ņujorkas tiesā apgalvoja, ka “apzinājāmies – mūsu darbības nav pareizas”. “Mūsu banka piekrita palīdzēt ASV nodokļu maksātājiem izvairīties no saviem pienākumiem. ASV nodokļu inspektoriem viņi iesniedza falsificētas deklarācijas,” atzina Buderers.

 

Turpinās tvarstīt nodokļu nemaksātājus

Tiesa, pagaidām nav zināms, vai “Wegelin” būs spiesta atklāt savu klientu vārdus, kuriem tur bija izveidoti slepeni konti. Tāpat diezin vai ASV turpināsies tiesvedība pret šo banku, jo, kā norādījuši amerikāņu juristi, “tai nav filiāļu vai biroju Savienotajās Valstīs, un, domājams, tā nepārkāpa Šveices likumus, ar kuriem saskaņā banku slepenības politika bija ierasta prakse”, raksta britu avīze “The Guardian”. Tā arī norāda, ka īsi pirms apsūdzību izvirzīšanas “Wegelin” baņķieri ārvalstniekiem, izņemot amerikāņus, piederošos kontus pārdeva Austrijas bankai “Raiffeisen”. “Viena krāpniecība pēc otras,” tā darījumu britu laikrakstam komentēja kāds ASV nodokļu inspektors.

Domājams, pagaidām no tiesvedības ASV izbēgs arī trīs “Wegelin” vadītāji Mišels Berlinka, Urss Frejs un Rodžers Kellers, jo ASV un Šveices divpusējais līgums par aizdomās turamo personu izdošanu neietver nodokļu krāpniecību.

ASV tiesībsargājošās iestādes sākušas izmeklēšanu pret kopā 11 Šveices bankām, to skaitā “Credit Suisse”, kuru slepenības politikas dēļ virkne turīgāko amerikāņu izvairījušies no nodokļu nomaksas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+