Ekonomika
Darbs un nauda

Banku īpašnieki traucē kontroli4


FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš (no labās) un padomnieks Arnis Lagzdiņš iepazīstina ar galvenajiem secinājumiem pēc ASV audita nerezidentu segmentā strādājošajās bankās.
FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš (no labās) un padomnieks Arnis Lagzdiņš iepazīstina ar galvenajiem secinājumiem pēc ASV audita nerezidentu segmentā strādājošajās bankās.
Foto – Evija Trifanova/LETA

Amerikāņu konsultanti pārbaudījuši 12 bankas un secina, ka ārvalstu pilsoņu darījumu uzraudzība klibo.

ASV konsultantiem ir aizdomas, ka dažu banku akcionāri tīšām ierobežo iekšējās kontroles sistēmu darbību, tādējādi veicinot Krievijā un citās NVS valstīs nelegāli iegūtās naudas ieplūšanu Latvijas banku sistēmā, pēc tam – citu Eiropas valstu un ASV finanšu sistēmā. Tāpēc viņi uzskata, ka Latvijas bankām būs stingrāk jāuzrauga ārvalstu pilsoņu un ārvalstīs reģistrēto firmu ASV dolāros veiktie darījumi, laikus apturot noziedzīgi iegūtas naudas plūsmu.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) no ASV uzaicinātie trīs finanšu jomā strādājošie konsultāciju uzņēmumi pēc novembrī pabeigtajām pārbaudēm divpa­dsmit bankās, kuras apkalpo galvenokārt ārvalstu pilsoņus un ārvalstīs reģistrētās firmas, secinājuši, ka darījumu uzraudzība klibo. Trūkst pietiekami sagatavotu speciālistu. Bankās izmantoto tehnisko līdzekļu nepietiek, lai uzraudzītu darījumus, laikus pārtraucot aizdomīgos.

FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš atzīst, ka pārbaužu rezultāti nepārsteidzot un esot pat labāki, nekā bijis domāts. Bet pēc viņa teiktā, būtu muļķīgi noliegt to, ka banku darbībā joprojām ir daudz trūkumu. Jau agrāk starptautiskie finanšu partneri vairākkārt bija brīdinājuši, ka caur Latvijas bankām izplūst un tiek atmazgāta noziedzīgi iegūta nauda un ka FKTK kā šo banku uzraugam jārīkojas.

Tāpēc jau kopš pagājušā gada maija FKTK pievērsusies banku korespondējošo attiecību ASV dolāros risku izvērtēšanai, pievēršot uzmanību galvenokārt tā dēvēto nerezidentu klientu apkalpošanai. Kuras ir lielākās ārzemju pilsoņus un firmas apkalpojošās bankas, to FKTK priekšsēdētājs gan neatklāj, viņam neesot tādu tiesību. Taču publiskā telpā par AB/LV, Rietumu banku un vēl dažām, kuru klienti ir galvenokārt tā dēvētie nerezidenti, ir labi zināms.

Uz jautājumu, kā tiks uzlabota banku uzraudzība, lai novērstu noziedzīgi iegūtas naudas atmazgāšanu, Pēters Putniņš atbild, ka kopš pagājušā gada aprīļa FKTK izveidots Atbilstības kontroles departaments, kura galvenais uzdevums ir stingrāk uzraudzīt finanšu un kapitāla tirgus dalībniekus.

FKTK Atbilstības kontroles departamenta direktore Maija Treija skaidro, ka uzraudzība izvērsta trijos virzienos: regulāra banku klientu darījumu uzraudzība; regulāra katras bankas kopējā naudas atmazgāšanas riska uzraudzība; banku iekšējo noteikumu uzraudzība.

Jautāts, vai departamentam pietiek spēku uzraudzīt, ja vēl šā gada sākumā tur strādājuši tikai trīs darbinieki, FKTK priekšsēdētājs atbild, ka pašlaik departamentā jau strādājot 20 uzraugi un, ja būšot vajadzīgs, to skaitu palielināšot.

Kaut arī amerikāņu eks­pertu pārbaudēm esot tikai ieteikuma raksturs un no FKTK puses nekādi sodi nesekošot, atklātie trūkumi bankām būšot jānovērš līdz nākamā gada beigām. Banku pārstāvji gan šaubās, vai gada laikā to varēšot izdarīt.

Tā gan izklausās pēc žēlošanās nevietā, Latvijas bankas šā gada deviņos mēnešos strādājušas ar peļņu 373,972 miljonu eiro apmērā, kas ir par 18,9% vairāk nekā 2015. gada deviņos mēnešos.

Ka noziedzīgi iegūtas naudas atmazgāšana nav tikai Latvijas liksta, par to liecina novembrī Eiropas policijas biroja (EUROPOL) rīkotā akcija Eiropas Savienības dalībvalstīs. Dalībvalstis atklāja 580 personu saistību ar šādiem noziegumiem, savukārt 178 personas tika aizturētas. Pēc Valsts policijas ziņām, viens kriminālprocess uzsākts arī par kādu Latvijas valsts piederīgo – 1980. gadā dzimušu vīrieti.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Galda spēles “Oligarhi” izveidē investēti vairāk nekā 10 000 eiro
7 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Vai kredītu apvienošana palīdz samazināt kredītu slogu?
9 stundas
LP
LDz preses dienests
Ekonomika
Transporta nozares jaunumi kaimiņvalstu medijos
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Agrāk zaga spoguļus un magnetolas, tagad – “torpēdas”. Saruna ar VP pārstāvi Māri Priednieku
41 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Neskaidras kodīgas vielas dēļ Juglā no daudzstāvu nama evakuē iedzīvotājus 1
47 minūtes
LE
LETA
Latvijā
ECT pret Latviju vērsies vīrietis, kuru tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas
46 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Breksita vienošanās: deputāti noraida Džonsona grafiku
33 minūtes
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Latvijas lepnuma” laureāti izraudzīti!
1 stunda