Latvijā
Politika

ASV diplomāts: “Banku sektora uzticamība ir būtiska”6


Pols Polītiss
Pols Polītiss
Foto – Karīna Miezāja

Nesen “Latvijas Avīzes” redakcijā viesojās ASV vēstnieces vietnieks Pols Polītiss. Sarunā jautājām arī par banku sektora stāvokli Latvijā. Sagaidāms, ka šis jautājums būs darbakārtībā arī šodien paredzētajās ASV valsts sekretāra vietnieka Džona Salivana tikšanās reizēs ar Latvijas amatpersonām.

 

Nesen ASV prezidenta Trampa administrācija publiskoja sarakstu ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātām personām. Ko tas nozīmē sarakstā iekļautajām personām, no kurām dažām ir bizness arī Latvijā?

P. Polītiss: Pēc likuma Finanšu ministrijai saraksts ir jāpublicē, bet tas uzreiz neparedz, ka pret šiem cilvēkiem tiek attiecinātas sankcijas. Nesen finanšu sekretārs apliecināja Senātam, ka Finanšu ministrija ieviesīs sankcijas, ja būs nepieciešams aizsargāt ASV intereses, bet viņš neuzsvēra, ka tas noteikti attiecas uz personām sarakstā.

Iepriekš ASV amatpersonas norādījušas Latvijas banku regulatoriem ieguldīt vairāk darba, lai vērstos pret naudas atmazgāšanas riskiem. Kā situāciju vērtējat pašlaik?

Mūsu bažas par pro­blēmām ar naudas atmazgāšanu un caurspīdīguma trūkumu banku sektorā attiecas ne tikai uz Latviju, bet visu pasauli. ASV un Latvijas valdībām, kā arī abu valstu banku regulatoriem par šiem jautājumiem izveidojusies laba un atklāta diskusija. Arī šajā jomā mums ir labas attiecības. Apzināmies, ka banku sektors Latvijā ir būtiska biznesa joma, turklāt gan ārvalstu investoriem, gan jebkurai valstij ir būtiski, lai banku sektors darbotos uzticami. Banku sektora uzticamība jebkurai valstij ir būtiska, lai piesaistītu ārvalstu investorus.

 

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN) saistībā ar tā ierosinājumu noteikt sankcijas “ABLV Bank” plāno sūtīt uz Latviju savu pārstāvi. Kad tas notiks?

Paredzams, ka saistībā ar šo lietu marta sākumā Latvijā ieradīsies augsta ASV Finanšu ministrijas amatpersona.

 

Šogad paredzēta ASV prezidenta Donalda Trampa un Baltijas prezidentu tikšanās. Vai varat minēt konkrētākas detaļas par to?

Tikšanās vēl nav izsludināta, un pašlaik vēl ir grūti runāt par sīkākām detaļām, tomēr jau ir skaidrs, ka tā notiks Vašingtonā. Tikšanās būs lieliska iespēja, lai izceltu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas simtgadi, kā arī stratēģisko partnerību ar ASV. Tā kā Latvijai ir dziļas un plašas attiecības, tikšanās laikā varam apspriest sadarbību aizsardzībā, NATO, starp tiesībsargājošajām iestādēm. Tāpat arī varēsim apspriest ekonomiskās attiecības, kā arī sadarbību izglītības un kultūras jomās. Kā NATO un OECD dalībvalstis varēsim dalīties ar saviem viedokļiem par procesiem šajās organizācijās.

Kā vērtējat Latvijas pievienošanos “Magņitska sarakstam”?

Esam atbalstījuši līdzīgu likumu. Šādu lēmumu valstij jāpieņem pašai. Saeimas pieņemto lēmumu mēs atbalstām.

 

Saistītie raksti

Amerikas Savienoto Valstu Kolumbijas apgabala administrācija nolēmusi pārdēvēt adresi, kurā atrodas Krievijas vēstniecība Vašingtonā, par Borisa Ņemcova laukumu. Vai šādi ASV sūta vēstījumu Krievijai?

Tas noteikti ir vēstījums. Ilgus gadus, vēl kad šajā adresē atradās PSRS vēstniecība, tai tika dots Andreja Saharova laukuma vārds, jo atbalstījām viņu cīņā par cilvēktiesībām un runas brīvību. Lēmumu par laukuma nosaukšanu nošautā politiķa Borisa Ņemcova vārdā pieņēma Kolumbijas apgabala administrācija. Tomēr mēs atbalstām cilvēktiesības un piekrītam paziņojumam, kas pausts, pārdēvējot adresi.

LA.lv