×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. februāris, 2018
Drukāt

ASV diplomāts: “Banku sektora uzticamība ir būtiska” (6)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Pols Polītiss

Nesen “Latvijas Avīzes” redakcijā viesojās ASV vēstnieces vietnieks Pols Polītiss. Sarunā jautājām arī par banku sektora stāvokli Latvijā. Sagaidāms, ka šis jautājums būs darbakārtībā arī šodien paredzētajās ASV valsts sekretāra vietnieka Džona Salivana tikšanās reizēs ar Latvijas amatpersonām.

 

Nesen ASV prezidenta Trampa administrācija publiskoja sarakstu ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātām personām. Ko tas nozīmē sarakstā iekļautajām personām, no kurām dažām ir bizness arī Latvijā?

P. Polītiss: Pēc likuma Finanšu ministrijai saraksts ir jāpublicē, bet tas uzreiz neparedz, ka pret šiem cilvēkiem tiek attiecinātas sankcijas. Nesen finanšu sekretārs apliecināja Senātam, ka Finanšu ministrija ieviesīs sankcijas, ja būs nepieciešams aizsargāt ASV intereses, bet viņš neuzsvēra, ka tas noteikti attiecas uz personām sarakstā.

Iepriekš ASV amatpersonas norādījušas Latvijas banku regulatoriem ieguldīt vairāk darba, lai vērstos pret naudas atmazgāšanas riskiem. Kā situāciju vērtējat pašlaik?

Mūsu bažas par pro­blēmām ar naudas atmazgāšanu un caurspīdīguma trūkumu banku sektorā attiecas ne tikai uz Latviju, bet visu pasauli. ASV un Latvijas valdībām, kā arī abu valstu banku regulatoriem par šiem jautājumiem izveidojusies laba un atklāta diskusija. Arī šajā jomā mums ir labas attiecības. Apzināmies, ka banku sektors Latvijā ir būtiska biznesa joma, turklāt gan ārvalstu investoriem, gan jebkurai valstij ir būtiski, lai banku sektors darbotos uzticami. Banku sektora uzticamība jebkurai valstij ir būtiska, lai piesaistītu ārvalstu investorus.

 

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN) saistībā ar tā ierosinājumu noteikt sankcijas “ABLV Bank” plāno sūtīt uz Latviju savu pārstāvi. Kad tas notiks?

Paredzams, ka saistībā ar šo lietu marta sākumā Latvijā ieradīsies augsta ASV Finanšu ministrijas amatpersona.

 

Šogad paredzēta ASV prezidenta Donalda Trampa un Baltijas prezidentu tikšanās. Vai varat minēt konkrētākas detaļas par to?

Tikšanās vēl nav izsludināta, un pašlaik vēl ir grūti runāt par sīkākām detaļām, tomēr jau ir skaidrs, ka tā notiks Vašingtonā. Tikšanās būs lieliska iespēja, lai izceltu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas simtgadi, kā arī stratēģisko partnerību ar ASV. Tā kā Latvijai ir dziļas un plašas attiecības, tikšanās laikā varam apspriest sadarbību aizsardzībā, NATO, starp tiesībsargājošajām iestādēm. Tāpat arī varēsim apspriest ekonomiskās attiecības, kā arī sadarbību izglītības un kultūras jomās. Kā NATO un OECD dalībvalstis varēsim dalīties ar saviem viedokļiem par procesiem šajās organizācijās.

Kā vērtējat Latvijas pievienošanos “Magņitska sarakstam”?

Esam atbalstījuši līdzīgu likumu. Šādu lēmumu valstij jāpieņem pašai. Saeimas pieņemto lēmumu mēs atbalstām.

 

Amerikas Savienoto Valstu Kolumbijas apgabala administrācija nolēmusi pārdēvēt adresi, kurā atrodas Krievijas vēstniecība Vašingtonā, par Borisa Ņemcova laukumu. Vai šādi ASV sūta vēstījumu Krievijai?

Tas noteikti ir vēstījums. Ilgus gadus, vēl kad šajā adresē atradās PSRS vēstniecība, tai tika dots Andreja Saharova laukuma vārds, jo atbalstījām viņu cīņā par cilvēktiesībām un runas brīvību. Lēmumu par laukuma nosaukšanu nošautā politiķa Borisa Ņemcova vārdā pieņēma Kolumbijas apgabala administrācija. Tomēr mēs atbalstām cilvēktiesības un piekrītam paziņojumam, kas pausts, pārdēvējot adresi.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Par kādu uzticamību USA gnīda gvelž? Par totālo kontroli, kad manam bankas kontam liegumu jebkurā brīdī var uzlikt korumpēta VID bērziņa, krūmiņa???? Un tāda pat korumpēta cīrule nereaģē? Un tāda pat dana nereaģē, pat sazvanīt ne VID ne FM nav iespējams? Nē, tā nav uzticamība, tā ir korupcija un totāla kontrole. Tik čipi vēl pietrūkst, bet nu tas jau sīkums, drīz, pavisam drīz būs arī tie.

 2. Cilvēkiem no senseniem laikiem vienmēr ir bijis pazīstams un saprotams soda neizbēgamības princips. Turklāt soda neizbēgamības princips vienmēr ir eksistējis kopā ar taisnīguma principu, kas galu galā uzvar. Taisnīgums ir iespējams tikai tad, ja netaisnības gals ir sods. Prasība par netaisnību (negodīgu rīcību) saņemt sodu ir ne tikai dogma (par nemainīgu patiesību atzīta norma), bet arī fatāla norma – nenovēršama un iepriekš nolemta norma. Šī norma ir fiksēta Bībelē un laicīgajā jurisdikcijā.
  Ļoti būtiski ir tas, ka cilvēku morāli psiholoģiskajā apziņā vienmēr ir eksistējusi vēlēšanās jebkura dzīves elementa pamatus veidot saskaņā ar taisnīguma principu, lai sākums visam būtu tīrs, godīgs, nevainīgs, uzticams, nekompromitēts, autoritatīvs. Cilvēki vienmēr zināja, ka pretējā gadījumā nekas labs nav gaidāms. Ja sākums būs slikts, tad slikts būs arī viss pārējais. Pie tam tas attiecas gan uz atsevišķu indivīdu rīcību, gan uz sociālo kolektīvu rīcību.
  Tas bija vienmēr saprotams, ka “perestroikas” mahinācijās nelietīgi būvētā krimināli oligarhiskā LR reiz nonāks līdz objektīvam atmaskojumam un morālajam, kā arī fiziskajam, sabrukumam (VB vadības noziegumi ir šī sabrukuma sastāvdaļa). Noziedzīgi iecementētie pamati agrāk vai vēlāk iedzīs postā uz tiem būvēto sociāli politisko konstrukciju. Latvijā tas faktiski ir noticis samērā ātri, jo to veicināja jaunā un vēl ne visai ētiski vingrā etnosa plebejisko parvēniju alkātība, patoloģiskā nekaunība un hipertrofētā nesodamības un visatļautības apziņa. Savam galam strauji tuvojas arī bijušās PSRS tautu bende Krievijas Federācija – unikāli nelietīgās „perestroikas” mahinācijas autore un paraugmodelis.
  Tāpat bija vienmēr saprotams, ka latviešu nelietībām relatīvi efektīvu punktu pieliks ārējie spēki pēc tam, kad latviešu alkātīgo parvēniju izdarības sāks apdraudēt citu zemju cilvēkus. Tā arī ir noticis. LR krimināli oligarhisko iekārtu drosmīgi un atklāti atmasko citu zemju iedzīvotāji dažādos kontinentos, no kuriem latviešu valsts amatpersonas izspieda kukuļus, lika atmazgāt caur bankām naudu utt.
  Tāpat vienmēr bija precīzi prognozējama latviešu vērtīgi nevērtīgā „miljona” reakcija. Tā „miljona” reakcija, kas ir pēcpadomju gadu masveida zagšanas tiešais līdzdalībnieks. Runa ir par varas inteliģences reakciju. Varas inteliģences zagļi noteikti paškritiski neatzīs valstisko nevērtību un noteikti visā vainos krievus. Visaprobežotākie vainos ebrejus. Latviešu deģenerātu ģenerālisimuss Grantiņš momentā tā rīkojās savā interneta mēslu bedrē.
  Latvijas krimināli oligarhiskās “valsts” noziegumu brīvības amizants elements ir iespēja noziegumos apsūdzētam indivīdam ietekmēt sabiedrisko domu ar tās ietekmēšanas tādu efektīvu formu kā preses konference. Tā ir lieliska iespēja – specifiska noziegumu brīvības sastāvdaļa. Latviešu tautas un tās valstiskuma vērtība manāmi kāpj no tāda noziegumu brīvības elementa. Lieliski ir vērot, kā attiecīgais indivīds no policijas izolatora tūlīt enerģiski uzrāpjas pasaules mediju tribīnē un noliedz savu vainu, to uzveļ citiem utt.
  Saprotama ir arī valdošās kliķes (Lielās Bandas) reakcija, supernekaunīgi tēlojot nezinīšus, tēlojot korupcijas nīdējus, pieprasot nekavējoties ieviest kārtību bankās utt. Tautas izraudzītie valdošie atkritumi izmanto katastrofu, domājot par 6.oktobri.
  Dzīve 30 gadus noziegumu brīvības siltumnīcā nevar palikt bez sekām, kuras pārklāj viens visaptverošs un iedarbīgs komplekss vārdā „atrofija” – atrofija pret gudrību, tikumību, morāli, taisnīgumu, tiesiskumu, valstiskumu, patriotismu, suverenitāti, brīvību u.tml.
  Noziegumu brīvībā pavadītie trīs gadu desmiti nevarēja neizraisīt valdošās kliķes, proti, latviešu varas inteliģences, totālu atrofēšanos visdažādākajā saturā un formā. Turklāt vēl jāņem vērā latviešu klasika nīst un atgrūst relatīvi normālus cilvēkus. Naivi būtu cerēt, ka šī klasika varēja paiet secen valdošajai kliķei. Tā visus gadu desmitus amatos virzīja tikai pelēkus tipus, kuru stulbums, aprobežotība savijumā ar nekaunību un nelietību atspoguļojas viņu sejās. TV šodien to nespēj aizmālēt ar pūderi. Turklāt TV kā valdošās kliķes apdziedātāja pati ir pelēcības bedre, kuras kadri ir viens par otru dumjāki un neinteliģentāki. Arī “Delfi”, latviešu mediju vislielākā smirdētava, nevar fotomateriālos retušēt varas kliķes atbaidošās sejas.
  Nākas saprast galveno. Runa nav tikai par korupciju. Runa ir par LR nevērtību un tās galu – valstisko sabrukumu. Tas ir pelnīts gals, jo sākums bija reti netaisnīgs, necienīgs, neperspektīvs, destruktīvs, amorāls, nacionāli noziedzīgs un nacionāli nodevīgs.

  • Visam, ko minējāt ir tāda sāja pieskaņa. Esmu pamanījis tavus komentāru. Tos raksturo naids pret latviešiem un Latvijas valsts totāla nolikšana. Atzīstu, ka ne viss ir perfekts Latvijas valstī, tās institūcijās unarī postpadomju cilvēks ir tāds, kāds viņš ir, ieskaitot tevi, kas, varu derēt, nav ideāls, bet pasaulē nav ideālu cilvēku un ideālu vietu, tomēr tev ir vērts padomāt, vai nebūtu pienācis pēdējais laiks satīt makšķeres un tīties, jo dzīve ir pārāk īsa, lai to pavadītu pilnīgā neapmierinātībā ar visu…

 3. Bankas jau no seniem laikiem ir draugos ar korupciju. Valdniekiem tika pārdotas parādzīmes, atstājot to ziņā parādu piedzīšanu. Arī mūsdienās korupcija ir banku stūrakmens. Lai cīnītos ar banku noziegumiem ASV nācās nodibināt FINCEN.

 4. Vai diplomāts atceras , ka 2007 gada pasaules ekonomisko krīzi izsauca tieši ASV bankas krahs?Pamācīt citus lielu gudrību neprasa.

 5. Rekā Lembergs nu pārmeties jeņķu pusē. Tāpēc, ka Krievija ar viņu vairs nekad nerunās ne par kādiem tranzītiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+