Latvijā
Sabiedrība

Baptistu draudžu savienība nāk klajā ar paziņojumu par Sproģa vienošanos ar “Saskaņu”4

Pēteris Sproģis. Foto – LETA

Ja Dievs aicina iesaistīties politikas jomā, tad šim Dieva aicinājumam ir jāatsaucas, jo tas ir sarežģīts darba lauks, kurā ir nepieciešami Kristus sekotāji, kas iestājas par kristīgām vērtībām, liecina Latvijas Baptistu draudžu savienības (LBDS) bīskapa Kaspara Šterna un LBDS Padomes paziņojums draudzēm.

Reaģējot uz LBDS bīskapa emeritus Pētera Sproģa atsaukšanos aicinājumam kļūt par partijas “Saskaņa” Valsts prezidenta amata kandidātu un kandidēt Saeimas vēlēšanās, LBDS uzsvēra, ka negatīva draudžu un draudžu locekļu reakcija saistībā ar notikumu esot saprotama, jo Pēteris Sproģis bija LBDS vadītājs 12 gadus. LBDS gan piebilda, ka pašlaik Sproģis jau ir nolicis visas ar šo amatu saistītās pilnvaras.

Viens no baptistu pamatprincipiem ir katra cilvēka apziņas brīvība, pauda savienībā, uzsverot, ka vēsturiski Latvijas baptistu mācītāji ir bijuši aktīvi sabiedriskie un politiskie darbinieki un to vidū bijuši arī Ainars Baštiks, Olafs Brūvers, Jānis Aleksandrs Freijs, Ēvalds Rimbenieks, Aivars Šķuburs, Arturs Šķuburs u.c.

LBDS Satversmē teikts, ka savienība kā juridiska persona neiesaistās politisko partiju dibināšanā un darbībā, bet neierobežo dalībnieku draudzes locekļu līdzdalību politiskajās partijās, nenesot atbildību par dalībnieku draudzes locekļu darbību tajās. Līdz ar to paziņojumā uzsvērts, ka LBDS kā organizācija joprojām neesot iesaistījusies nevienas politiskās partijas atbalstīšanā.

“Mēs norobežojamies no jebkāda konkrēta politiskā spēka popularizēšanas vai kritizēšanas. Šodien mūsu draudzēs ir cilvēki no dažādām sociālajām un etniskajām grupām ar dažādiem uzskatiem – tajā skaitā politiskajiem uzskatiem, un katram ir tiesības balsot par sevis izvēlēto politisko partiju,” norādīja LBDS.

Sproģa izvēle atsaukties aicinājumam kandidēt Saeimas vēlēšanās un uz Valsts prezidenta amatu sadarbībā ar konkrētu politisko partiju ir viņa kā Latvijas pilsoņa personīgā izvēle, akcentēja savienībā, aicinot baptistu draudžu locekļus cienīt citam cita politisko izvēli, arī paužot atšķirīgus uzskatus.

“LBDS vada nevis kāds politisks spēks, bet gan mūsu kungs Jēzus Kristus, kurš bija, ir un būs mūžīgi. Mūsu vienotība nav balstīta politiskajos uzskatos, bet gan Evaņģēlijā. Līdz ar to kādas konkrētas draudzes locekļu politiskā izvēle nevar būt iemesls tam, lai izstātos no LBDS,” uzsvērts paziņojumā.

LBDS aicina draudžu locekļus izdarīt savu personīgo izvēli, balsojot par kādu politisko partiju, vienlaikus respektējot citu cilvēku izvēli. Vienlaikus, ja Dievs aicina iesaistīties politikas jomā, tad viņa aicinājumam būtu jāatsaucas, jo “tas ir sarežģīts darba lauks, kurā ir nepieciešami Kristus sekotāji, kas iestājas par kristīgām vērtībām”. Savienībā tāpat aicina lūgt Dievu par mūsu valsts vadītājiem, lai Dievs dotu viņiem gudrību un spēku “pieņemt drosmīgus, bet pareizus lēmumus, lai ne vien uzlabojas mūsu labklājība, bet arī kristīgās vērtības gūst lielāku ietekmi dažādās sabiedrības dzīves jomās”

Savukārt LBDS Padomes loceklis Ilmārs Hiršs savā personīgajā mājaslapā pirms dažām dienām bija ievietojis vēstījumu, kurā paudis neizpratni par Sproģa “pēkšņo un negaidīto” lēmumu pievienoties “Saskaņai”, kuras “ideoloģijas pārstāvji ir nodarījuši daudz posta un sāpju latviešu tautai”.

“Iet kopā ar tiem, kuru okupācijā dzīvojām pusgadsimtu, – tas mums daudziem bija ļoti negaidīti, pārsteidzoši un, varētu teikt, pat šokējoši un radīja lielu neizpratni un saviļņojumu gan sabiedrībā, gan arī mūsu draudzēs,” vērtēja Hiršs.

Hiršs iepriekš atbalstījis Sproģa darbu un centienus baptistu draudžu stiprināšanā kristocentriskuma virzienā, taču lēmumu pievienoties “Saskaņai” viņš neatbalsta un vērtē negatīvi.

LDBS Padomes loceklis pauda, ka mācītājam ir Dieva aicinājums garīdznieka darbam. “Vai patiešām Dievs sūta citā uzdevumā? [..] Ir ļoti jāuzmanās, jo pavisam viegli par Dieva aicinājumu maldīgi var noturēt sava prāta, vēlmju un gribas iespaidotus secinājumus. Esmu sastapis cilvēkus, kuriem “Dieva aicinājums” mainās ik pēc pusgada,” teica Hiršs, piebilstot, ka par Dieva aicinājumu ir ne tikai jādomā, bet to nepārprotami ir jāsajūt savā sirdī, ja turpmākā darbība ir saistīta ar ļaudīm, kuri “latviskajā vidē netiek vērtēti pozitīvi”.

“Vai Dievs sūta mani tieši šajā vidē darboties? Vidē, kuras pārstāvji pagātnē ir nodarījuši daudz posta un sāpju mūsu tautai. Vai šo cilvēku uzskati un darbība man ir pieņemami un es varu tos atbalstīt? Vai iešu kopā ar tiem, kuri joprojām dzīvo tajā ideoloģijā, kas mūsu vecākus un vecvecākus aizsūtīja uz Sibīriju un mūs pašus kā tautu pusgadsimtu turēja verdzības jūgā. Un galu galā šeit nav runa par evaņģēlija sludināšanu šajā vidē, bet par politisku mērķu sasniegšanu,” norādīja Hiršs, uzsverot, ka patriotiskie izteicieni par Latviju, kā argumenti darboties tieši šajā partijā viņu neesot pārliecinājuši. “Dīvaini izklausās arī prokrieviskās notis, izteicieni par “prolatvisko partiju” šauro domāšanu un Eiropas Savienības kritika, kas ieskanas Sproģa retorikā,” piebilda Hiršs.

Hiršs norādīja, ka viņš gan nav tiesīgs spriest un vēl mazāk nosodīt sava bijušā bīskapa un studenta lēmumus, taču viņš cer, ka, Sproģis ir visus jautājumus nopietni pārdomājis, sajutis savā sirdī patiesu Dieva aicinājumu un viņa lēmuma pamatā nav paša ambīcijas, vēlme veidot karjeru, par katru cenu tikt “pie siles”, finansiāli apsvērumi vai vēl kas cits.

Kā ziņots, “Saskaņas” Valsts prezidenta amata kandidāts būs līdzšinējais LBDS draudžu savienības bīskaps Sproģis.

LA.lv