Foto – Dainis Bušmanis

Barča: veselības ministrei gaidāma smaga saruna par valsts atvēlēto līdzekļu nelietošanu vēža slimnieku ārstēšanai 5

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija uz sēdi izsaukusi veselības ministri Andu Čakšu, lai runātu veselības finansējuma jautājumiem šogad un nākamajiem trim gadiem. Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča sola, ka gaidāma smaga saruna, lai noskaidrotu, kādēļ no valsts piešķirtajiem līdzekļiem četri miljoni eiro netiek lietoti onkoloģisko pacientu ārstēšanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

“Mēs pagājušajā nedēļā uzzinājām, ka šogad vēl ir brīvi četri miljoni eiro onkoloģisko slimnieku ārstēšanai. Es domāju, ka par šo lietu ministres kundzei būs trešdien jāatbild, kādēļ šie līdzekļi netiek lietoti,” sacīja Barča.

Komisijas priekšsēdētāja ir lietas kursā par iespēju onkoloģiskos pacientus ārstēt ar inovatīvām zālēm, kuru iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā, pēc Barčas pārliecības, nemaz nav tik sarežģīta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā skaidro Onkoloģijas asociācijas vadītājs Jānis Eglītis, inovatīvie medikamenti būtu nepieciešami mērķterapijai metastastatikam krūts vēzim, zarnu vēzim, kā arī hematoloģijai. “Nacionālais veselības dienests jau ir apzinājis visus 40 medikamentus, kuriem ir pētījumi un visas pārbaudes veiktas. Varbūt uzreiz visus 40 nevar ieviest, bet ar kaut ko ir jāsāk,” uzsver Eglītis.

Pēc viņa pārliecības, ir jābūt kādam plānam, kā šos medikamentus ieviest ārstēšanā, jo bieži vien slimnieki ir gados jauni cilvēki, kuriem vēl ir aprūpējami bērni un kas ir darbaspējas vecumā. “Saka – naudas nav, un tik atliek. Naudas nav, un tik atliek. Ar kaut ko ir jāsāk,” saka Eglītis.

Mediķis atgādina, ka liela daļa no šiem medikamentiem Igaunijā jau tiek izmantoti kopš 2008.gada. Inovatīvie medikamenti nepieciešami tikai daļai vēža slimnieku, kuriem pēc sekmīgas ārstēšanas sācies saasinājums, kuriem ir metastāzes un citi sarežģīti gadījumi, kurus iepriekš uzskatīja par letāliem, norāda mediķis. “Tas ir sabiedrības solidaritātes jautājums. Valsts tikai saka – maksājiet nodokļus, maksājiet nodokļus, bet tad, kad ir vēzis, tad tieciet pats galā,” vērtē onkologs.

Šāds medikaments, pēc Eglītis neslēpj, ka inovatīvie medikamenti ir dārgi. Viena ārstniecības kursa vidējās izmaksas ir 50-60 tūkstoši eiro. Eglīša aplēsēm, gadā būtu nepieciešams aptuveni tūkstotim pacientu. “Daļa kompāniju, kas šos medikamentus piedāvā, ir gatavas pat sākotnējās terapijas izmaksas segt pašas, lai tikai tad, kad tiek konstatēts, ka ārstēšana norit sekmīgi, finansiālo pusi uzņemtos valsts,” norāda Eglītis.

Turklāt viņam pilnīgi nav izprotams, kādēļ Veselības ministrija iesaldējusi četrus miljonus eiro, kurus varētu novirzīt tieši šo pacientu ārstēšanai.