Sabiedrība

Barča: Visas pensionāru prasības šogad izpildīt nevarēs 16

LETA

Visas pensionāru prasības par neatliekami risināmiem jautājumiem vecākās paaudzes dzīves uzlabošanai šogad un 2014.gadā nevarēs izpildīt, lai gan tiks darīts viss, lai atrisinātu jautājumu par pensiju indeksācijām, šorīt intervijā Latvijas Radio atzina Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

 

Barča solidarizējoties ar pensionāriem, tomēr atzīst, ka zinot reālo situāciju, visas pensionāru prasības šogad nevarēs izpildīt.

“Pagaidām Saeima nav saņēmusi oficiālās pensionāru prasības, bet, tiklīdz tās tiks saņemtas, tad Saeimas komisija katrai no tām veltīs pastiprinātu uzmanību. Tomēr ir skaidrs, ka šogad visas prasības izpildīt nevarēs, lai gan diskusiju ceļā mēģināsim panākt vēlamo jautājumā par pensiju indeksācijām,” sacīja Barča.

Tomēr viņa atzīst, ka to arī izdarīt būs grūti, jo darbs pie nākamā gada budžeta ir jau pusceļā.

Jau ziņots, ka Latvijas Pensionāru federācija valdību un Saeimu plāno uzrunāt ar vārdiem: “Latvijas vecākās paaudzes vārdā prasām tiesības vecumdienas pavadīt siltā mājoklī, paēdušiem un spējīgiem rūpēties par savu veselību. Tas nav daudz valstī, kura turpat desmit gadus ir Eiropas Savienības pilntiesīga dalībvalsts.”

Tam seko četras prasības. Pirmkārt, prasība pilnībā izpildīt 106 000 iedzīvotāju lūgumu par pensiju indeksāciju 2013.gadā, proti, indeksēt pensijas līdz 250 latiem, kā arī no 2014.gada ieviest pensiju indeksācijas sistēmu, kas pilnībā kompensētu pensionāriem dzīves dārdzības pieaugumu.

Otrkārt, tiek prasīta pakāpeniska piemaksas palielināšana pie pensijas par darbu līdz 1996.gadam, kā arī tās piešķiršanas atjaunošana jaunajiem pensionāriem, kas tika pārtraukta 2012.gadā.

Treškārt, pensionāri prasa ieviest pensionāru valsts veselības apdrošināšanas sistēmu, kas ļautu visiem senioriem izmantot ārstniecības iestāžu pakalpojumus veselības uzturēšanai pilnā apmērā

Visbeidzot pensionāri vēlas, lai, sākot ar 2014.gadu, pensijas neapliekamais minimums būtu vienāds ar minimālo algu valstī. Patlaban tas ir 165 lati mēnesī.

Kā ziņots, sestdien vairāk nekā 1000 vecāka gadagājuma cilvēku pulcējās Strēlnieku laukumā Rīgā akcijā “Par pensionāru tiesībām”. Pasākumā pulcējis vairāk nekā 1000 vecāka gadagājuma cilvēku no dažādiem Latvijas reģioniem, tai skaitā no Liepājas, Rēzeknes, Ventspils un Smiltenes.

Dalībnieki rokās turēja vairākus plakātus, kuros pārsvarā pausta neapmierinātība par “negodīgo pensiju indeksāciju” – “Cilvēkiem cienīgu dzīvi”, “Tev būs savu tēvu un māti godā un cieņā turēt”, “Vēlamies pensijas 10 latu apmērā par katru nostrādāto gadu” u.c.

Saeimā 10.aprīlī tika iesniegti 106 004 iedzīvotāju paraksti, prasot pensiju indeksācijas atsākšanu no šā gada oktobra, nevis 2014.gada 1.janvāra, kā to paredzēja likums.

Iedzīvotāju prasības tika sadzirdētas, un Saeima 9.jūlijā otrajā un galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz šā gada 1.septembrī ar indeksu 1,04 indeksēt pensijas, kas nepārsniedz 200 latus. Savukārt politiski represēto personu pensijas tiks pārskatītas neatkarīgi no to apmēra.

Sākotnēji LPF solīja rīkot protesta akciju gadījumā, ja pensiju indeksācija nenotiku. Tomēr tagad neapmierinātību izpelnījies Saeimas lēmums indeksēt tikai pensijas, kas nepārsniedz 200 latu. Pensionāri vēlējās, lai indeksējamo pensiju slieksnis būtu augstāks – 250 lati.

“Ļoti nožēlojami, ka Saeima nevar atrast salīdzinoši ļoti pieticīgas summas, lai atrisinātu šo jautājumu. 7.septembrī centīsimies Rīgā noorganizēt Vislatvijas akciju par pensionāru tiesībām – sabrauks pensionāri no visas valsts un pateiks, ko domā par valdības lēmumu. Vēlētāji, no kuriem liela daļa ir seniori, to noteikti atcerēsies nākamā gada Saeimas vēlēšanās,” uzzinot par Saeimas lēmumu, norādījis LPF vadītājs Andris Siliņš.

{gallery id=”2126″}

{gallery id=”2131″}

LA.lv