×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
6. novembris, 2014
Drukāt

Barča: Vistaisnīgāk pensiju indeksācijā ņemt vērā darba stāžu (14)

Aija Barča. Foto - LETAAija Barča. Foto - LETA

Ņemot vērā, ka daļai cilvēku ar lielu darba stāžu ir maza pensija, indeksējot pensijas, vistaisnīgāk ir ņemt vērā nostrādāto gadu skaitu, šodien žurnālistiem sacīja Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

Savukārt attiecībā uz cilvēkiem ar mazu darba stāžu, kuriem arī ir nelielas pensijas, komisijas priekšsēdētāja pauda, ka katrs tomēr ir atbildīgs par savu dzīvi.

Saskaņā ar valdības deklarācijā ierakstīto Barča arī prognozē, ka tiks risināts jautājums par krīzes laikā notikušo, kad, nokrītoties pensiju aprēķinā izmantojamajam kapitāla indeksam, samazinājās arī pensijas. Viņa pauda pārliecību, ka tiks novērsta šādu situāciju atkārtošanās nākotnē. Vēl gan esot jāaprēķina izmaiņām nepieciešamā naudas summa, un komisijas priekšsēdētāja prognozē, ka jauno kārtību varēs ieviest no 2016.gada.

Politiķe norādīja, ka komisijai parlamenta jaunajā sasaukumā būs jāstrādā ar “lieliem un sarežģītiem” likumprojektiem, piemēram, 11.Saeimā pirmajā lasījumā atbalstīto Psihologu likumu.

Paredzams, ka attiecīgais normatīvais ceļš līdz pieņemšanai nebūs viegls. Tāpat būs jāturpina skatīt Ārstniecības likums.

Komisijai arī ir doti speciāli uzdevumi saistībā ar Latvijas prezidentūru Eiropas Savienībā (ES). Liels darbs šajā jomā esot izdarīts jau 11.Saeimā.

Komisijas darbībā 12.Saeimā nemainīsies tas, ka katrs deputāts būs atbildīgs par konkrētiem likumprojektiem. Politiķe norādīja, ka pašlaik komisijā strādā četri ārsti, kas liecina, ka attiecīgajā jomā būs spēcīga komanda.

Kā ziņots, Barča šodien tika ievēlēta par komisijas priekšsēdētāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Paldies deputātei Bārčai par viņas neatlaidīgo cīņu pensiju aprēķinā ceram uz labāko.

 2. Par invaliditātes pensiju.
  …. katrs ir atbildīgs par savu dzīvi…. un ko darīt jaunām vēža slimniecēm, kurām nav tas garais darba stāžš? Badā nomirt?

 3. ;;;Atbildot uz Jūsu šī gada 1.novembra e-pasta vēstuli vēlamies informēt, ka tiesībsargs nav aizmirsis par 2014.gada 2.aprīlī sniegto atzinumu par “negatīvo” apdrošināšanas iemaksu algu indeksu.
  Atzinumā sniegtās rekomendācijas tika adresēts Ministru kabinetam un Saeimai.
  Šajā sakarā šī gada 7.maijā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā tika skatīts jautājums par krīzes laikā pensiju aprēķināšanā piemēroto negatīvo kapitāla indeksu. Sēdes rezultātā komisija uzdeva Labklājības ministrijai veikt aprēķinus, izstrādāt iespējamos pensiju kompensācijas modeļus un tos iesniegt komisijai, tādējādi atliekot turamāko jautājuma izskatīšanu uz nākamajiem mēnešiem. Līdz šim attiecīgā komisijas sēde vēl nav sasaukta.
  Savukārt Ministru kabinets šī gada 16.maijā tiesībsargam ir sniedzis atbildi par atzinumā izteiktajām rekomendācijām (sk. Ministru kabineta interneta mājas lapā http://www.mk.gov…..
  Atbildes raktā Ministru kabinets cita starpā norādīja, ka (..) piekrīt tiesībsarga uzskatam, ka jādomā par mehānismu, kas ierobežotu straujus indeksu “lēcienus” vai “kritienus”. Kā viens no risinājumiem varētu būt, ja pensijas kapitāla aktualizācijai aprēķinātais ikgadējais pensijas kapitāla indekss ir mazāks par koeficientu 1, pensijas kapitāla aktualizācijai piemērojams koeficients 1. Nākamo gadu, kas seko pēc gadiem, kuros pensijas kapitāla indeksācijai aprēķinātais indekss bijis mazāks par 1, pensijas kapitāla aktualizācijai aprēķinātie indeksi tiek aizstāti ar koeficientu 1 līdz brīdim, kamēr iepriekšējo negatīvo un tiem sekojošo pozitīvo indeksu reizinājums ir vienāds ar 1. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras sniegtās informācijas izlīdzinoša kapitāla indeksa ieviešanu nākotnē piešķiramajām pensijām, lai pensiju aprēķinos kapitāla indeksu reizinājums nebūtu mazāks par 1, iespējams realizēt četru mēnešu laikā pēc normatīvo aktu pieņemšanas.
  (..) pēc Labklājības ministrijas aprēķiniem, ja no 2009.gada noteiktie pensijas kapitāla indeksi tiktu aizstāti ar koeficientu 1 bez atpakaļejoša perioda kompensācijas, papildus nepieciešamie līdzekļi speciālajā budžetā pirmajā ieviešanas gadā būtu ap 45 milj. EUR. Vēršam uzmanību, ka papildus izmaksas būs nepieciešamas arī turpmākajos gados, līdz kamēr pensiju saņems pensionāri, kuriem pensijas kapitālu ietekmēja 2009.-2011.gada indeksi.
  Ministru kabinets arī norādīja, ka attiecībā uz priekšlikuma ieviešanu nepieciešami 10 mēneši un pārrēķinu iespējams veikt ne ātrāk kā 2016.gada 1.janvārī. Pārrēķinot pensijas apmēru, būs jāņem vērā arī iepriekšējo divu gadu indeksācijas, t.i., vairums gadījumos kompensējamais apmērs būs jāsamazina ar pensijas apmēra pieaugumu indeksācijas rezultātā. Aptuvenās izmaksas izmaiņu realizēšanai informācijas sistēmā ir 67,5 tūkstoši EUR (225c/d * 300 EUR).
  Ievērojot Ministru kabineta apņemšanos, tiesībsargs šī gada 10.oktobrī ir nosūtījis Labklājības ministrijai pieprasījumu sniegt informāciju par paveiktajiem, kā arī vēl veicamajiem darbiem, t.sk. to termiņiem, Ministru kabineta vēstulē norādīto priekšlikumu ieviešanā. Informējam, ka pēc informācijas saņemšanas no Labklājības ministrija tiesībsargs vērtēs turpmāko rīcību šajā problēmsituācijā.
  Ar cieņu,
  Raimonds Koņuševskis
  Tiesībsarga biroja
  Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja vietnieks
  Baznīcas iela 25, Rīga, LV 1010

  mājas lapa: http://www.tiesibsargs

  From: Imants Zarins [mailto:imantszar@inbox.lv]
  Sent: Saturday, November 01, 2014 7:16 AM
  To: tiesibsargs
  Subject: Atgādinājums….
  Urā!!! Tiesībsargs pamodies
  …tikai vai viņš atceras solījumu pirms pusgada vai arī gaida ECT lēmumu ,,nelaikā dzimušo” pensionāru jautājumā,….varbūt gaida, ka viņu vairs nebūs…Latvija jau ir laba ECT barotāja, maksā piešķirtos sodus…Biju drusciņ labāk domājis par Jansona k-gu, bet izrādījās…kļūdījos…

  **

  ,,NELAIKĀ DZIMUŠAIS” IMANTS ZARIŅŠ no SKRUNDAS

 4. Nevajadzētu mētēties sr apvainojumiem…vecmeitas…Arī precētiem pariem ne vienmēr ir bērni.Un ne jau vienmēr sieviete ir vainīga ,ka viņai nav bērna.Ir dažādu apstākļu sakritībaTās vecmeitas un vecpuiši tāpat strādājuši kā jū,Skaidras kundze.Katrs dzīvo savu dzīvi,un,ne vienmēr sanāk tā kā jūs runājat.Labāk vajadzētu tad pieminēt lezbietes,gejus,kuri nav atstājuši pēcnācējus.

 5. Atdodiet nepareizi -ar 0.79 indeksu sarēķināto , pensijas starpību….atdodiet piemaksu pie pensija- tos nieka 0.70 santīmus jeb 1 eu !!!!!!!!

 6. Piekritu visiem komentētājiem: DARBA STĀŽS Eiropas valstīs sastāda 80% no pensijas apmēra izmaksām, jo tie ir cilvēka MŪŽĀ nostrādātie gadi un NEDRĪKST TIKT AIZMĒZTI NEBŪTĪBĀ; tiesa par vecmeitām un arī vecpuišiem; man personīgi līdz 1996.gadam bija 34 darba gadi, kas līdz šim aizmēzti nebūtībā, jo 18 gadu vecumā jau sāku strādāt; arī bērnu skaits ģimenē ir ĻOTI svarīgs faktors, 3 bērni jau ir daudzbērnu gimenes statusā!; cien. Barčas kundze, PALDIES par JŪSU darbu, lai izdodas novērst līdz šim vienu no lielākajām NETAISNĪBĀM pet pensionāriem – par GODĪGU darbu GODĪGI NOPELNĪTU PENSIJU VECUMDIENĀS!!! KATRS ir savas labklājības garants, kura cena ir IEGULDĪTAIS DARBS.

 7. sen bija laiks pensijas rēķināt pēc nostrādātā darba stāža jo patreiz ir jo mazāks ir darba stāžs jo vairāk tev pieliek pie pensijas ja reiz tu nestrādāji tad saņem to ko pelnīji jo kad es gāju uz darbu kaimiņiene sēdēja dārza lapenē ar kompāniju un iešņaboja tagad viņa saņem pensiju tādu pašu kā es ar 50 gadu darba stāžu jo es strādāju par medmāsu ar tādu aldziņu kāda jau bija mediķiem

 8. Beidzot būtu godīgi,ja maksātu par nostrādāto gadu skaitu pensijas,lai katrs saņemtu pēc nopelnītā.Protams jāparrēķina krīzes laikā piešķirtās pensijas,kas bija aprēķinātas ar negatīvu koeficentu un jāadot no 2012.g. nogrieztās piemaksas pie pensijas par darba stāžu līdz 1996.gadam,jo strādāts bija.

 9. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Doma ļoti pareiza! Visa pamatā ir konkrēta indivīda konkrēti ieguldītais darba mūžā. Tikai ir viens bet, kas ir darba stāžs? Vai tas ir neprecētas vecmeitas darba mūžs, kura aiz sevis ir atstājusi tikai melnu kaķi, vai tā ir 2, 3 un vairāk bērnu māte, kas ir izaudzinājusi sabiedrībai derīgus cilvēkus- pensijas pelnītājus. Traģiskākais šajā lietā ir tas, ka, kamēr bērnu māte bija bērnu kopšanas atvaļinājumos, kamēr viņa noņēmās ar slimo bērnu aprūpēšanu, tādejādi zaudējot kā karjeras izaugsmes iespējas, tā arī cieta finansiālus zaudējumus, “vēja zieds” kāpa uz augšu, pelnot arvien labāk. Finišā vecmeita ir ar ievērojami lielāku pensiju, kaut gan sabiedrība no viņas maz ko ieguvusi, bet tādi ir likumi!

  • māte kuri ir 3 bērni Atbildēt

   zini es strādāju visu laiku audzināju savus bērniņus algoju uz dažām stundiņām auklīti kad nāca mājās vīrs tad tas vāca bērnus es gāju uz darbu tad nedaudz pagulēju iztaisīju ēst izmazgāju autiņus un atkal posos uz darbu bet saņemu pensijā nabaga grašus sāp sirds ļoti sāp

  • 100% piekrītu, pie tam pēc tagadējās sistēmas tie “vēja ziedi” savas prāvās pensijas saņem no to daudzbērnu ģimenēs augušo cilvēku nopelnītā, un atkal var augstprātīgi nolūkoties un moralizēt, ka “vajadzēja strādāt”, jo grūto darbu – audzināt bērnus- jau viņas nepieskaita (starp citu – tieši kā mūsu valdība)!

 10. Pilnīgi piekritu. Darba stāžš izsaka cilvēka devumu arī sabiedrībai un nevis kādā bankā pedējos gados lielā alga un ar jau pensijas pārtēriņu jau no uzkrātā.

  • Piekrītu,ka būtu jāmaksā par nostrādātaijem gadiem.Man gandrīz nostrādāti 53 gadi, bērns invalīds no bērnības , bet pensiju saņemu 270 Eiro….

  • Man kaimiņos dzīvoja padomju laikos cilvēks, kas nevienu dienu nenostrādāja oficiālā darbā, bet tirgojās ar ārzemju šmotku nekvalitatīviem atdarinājumiem, bet oficiāli viņam ir ļoti liels darba stāžs, kamēr viņš apkrāpa lētticīgos pircējus, ar viņa darba grāmatiņu piepelnījās otrajā darbā cits kaimiņš. ES vecajās dalībvalstīs cilvēka alga ir būtiski atkarīga no viņa spējām un darba stāžs, it īpaši vienā darba vietā, dod būtisku algas pieaugumu cienīgā vecumā. bet pensija tiek aprēķināta no 60 līdz 80 % apmērā no pēdējo gadu algas. 80% ir Austrijā, 50% ir Rumānijā, bet Latvijā ap 30% no vidējās algas, viszemākai rādītājs ES.Lasu Austrālijas pensiju noteikumus, kas ieviesti 2009.gadā. Vientuļā pensionāra bāze 751,70 dolāri pusmēnesī (izmaksā 2x mēnesī), ģimenes pensionāram bāze 566,60 dolāri pusmēnesī, ja ir invaliditāte – tad 751,70 dolāri pusmēnesī. Izskatās, ka tur tāda doma, ka valsts kādus vecus cilvēkus var mērdēt pusbadā tikai tāpēc, ka viņam kaut kādu iemeslu dēļ nav pietiekoša darba stāža, neviens pat nevar iedomāties. Belģijā pensionārs, kas nav nostrādājis nevienu dienu, saņem sociālo pensiju 600 euro mēnesī. laikam ju valsts pirmais uzdevums būtu vispirms nodrošināt, lai visi pensionāri saņem bāzes pensijas elementāras izdzīvošanas līmenī, un tikai pēc tam sākt tās diferencēt pēc stāža jeb cita objektīva rādītāja. Vai tas nav liels noziegums, ka Latvijā priekšlaicīga mirstība no ārstējamām slimībām ir divas reizes augstāka, kā vidējā ES (ZZS deputātu kandidātes Staķes rakstītais ZZS priekšvēlēšanu avīzē). Bet nav ko brīnīties, ja pēc SKDS datiem 26% pensoināru nevar apmeklēt ārstus un ārstēties naudas trūkuma dēļ. Interesanti, ko tie četri ārsti Barčas komisijā panāks, lai to izmainītu, ja jau tāda situācija pastāv visus desmit gadus kopš Latvijas iestāšanās ES un stāvoklis pēc statistikas datiem tikai vēl pasliktinās.

Draugiem Facebook Twitter Google+