Praktiski
Mājas mīluļi

Bārdainajai agāmai patīk, ja to samīļo. Ciemos pie divus gadus vecā Farona 0

Bārdainā agāma. Foto – Valdis Semjonovs

Miškunu ģimenes mājā Jaunciemā jau mitinājās bruņurupucis, truši, suns un zivtiņas, bet šobrīd pagājuši trīs mēneši, kopš dzīvnieku saimei pievienojusies bārdainā agāma Farons.

Ketija Līva bija tā, kura internetā pamanīja sludinājumu par to, ka iespējams iegādāties bārdaino agāmu. Vispirms Ketija apvaicājās savas ģimenes locekļiem, vai viņi nav pret to, ka mājā mitināsies šāda radībiņa. Visi bija ar mieru. Izrādījās, ka vīramātei pat ļoti patīk ķirzakveidīgie. Drīz aptuveni divus gadus vecais 40 centimetrus garais agāmu puika nonāca pie jaunajiem saimniekiem, vecā grūti izrunājamā vārda vietā iegūstot jaunu – Farons.

Kad saku, ka man labāk patīk dzīvnieki ar mīkstu kažoku – kaķi, suņi, truši u. c. –, kurus var kārtīgi sačubināt, Ketija atbild, ka arī Faronam patīk, ja to samīļo. Nemierīgi dīdoties gar terārija sienu, dzīvnieciņš pats liek saprast, ka grib, lai to paņem rokās. Farons arī labprāt sēž uz pleca un vēro apkārtni. Ketija uzsver, ka bārdainās agāmas rokās jāņem piesardzīgi, citādi tām var salauzt ribas. Ļoti apmierināts Farons jūtas, kad to kopā ar bruņurupuci palaiž pastaigāties pa dzīvokli. Tad viņš, izložņājot visus telpas stūrus, demonstrē savu ziņkārību un veiklību. Ziemā Farons ir mazkustīgāks, bet, sajutis pavasara tuvošanos, kļūst aktīvāks.

Kad radībiņai kaut kas nepatīk, piemēram, ja kāds pārāk strauji ienāk telpā, kurā atrodas terārijs, tās kakls kļūst melns. Ja viņš ir ļoti dusmīgs, melns kļūst viss ķermenis, kakls piepūšas un dzīvnieks atver muti.

Lai mājās varētu turēt bārdaino agāmu, jāiegādājas liels horizontālais stikla terārijs, kurā vēlams izveidot šīs radībiņas dzimtajai vietai tuvus apstākļus – mītnes pamatne jānoklāj ar granti, jāievieto kāds zars un akmens. Farona labsajūtai Ketija vienu terārija sienu pārklājusi ar niedru pinumu un ievietojusi mākslīgos augus. Lielākie izdevumi saistīti ar sildlampas un ultravioleto staru lampas iegādi. Abas šīs lietas kopā zooveikalos maksā ap 60 eiro. Sildlampa jānoregulē uz 35 līdz 40 grādu temperatūru. Kā zināms, bārdainās agāmas ir aukstasiņu dzīvnieki, tas nozīmē, ka organisms nespēj regulēt ķermeņa temperatūru. Kad agāma vēlas sasildīties, palien zem sildlampas, kad grib atvēsināties – dodas uz terārija otru malu. Kad sāksies vasara, ģimene iecerējusi Faronam izveidot mītni ārā, lai tas var kārtīgi izsildīties saulītē. Terārijā vajadzētu ievietot arī trauciņu ar ūdeni, bet, ņemot vērā, ka tajā var attīstīties baktērijas, kas negatīvi ietekmē dzīvnieka veselību, Ketija rīkojas citādi – Faronu katru dienu peldina 35 līdz 37 grādus siltā vannā, pie reizes dzīvnieciņš padzeras. Peldes mazajai ķirzakveidīgajai radībiņai ļoti patīk. Pēc tam viņu nosusina dvielī un liek pasildīties zem sildlampas.

Kad terārijs, sildlampa un UV staru lampa ir sagādāta, bārdainās agāmas turpmākā uzturēšana neprasa ne lielas rūpes, ne izdevumus. Šos dzīvniekus nebrīvē ēdina ar rīvētiem burkāniem, āboliem, Ķīnas kāpostiem, svaigu gurķi un zaļumiem, šad un tad var iedot tomātu. Faronam vislabāk garšo ķirbis un vīnogas, bet pēdējās daudz nedrīkst dot, jo var būt apstrādātas ar ķimikālijām. Divas dienas nedēļā Ketija savu mīluli baro ar miltu tārpiem vai prusakiem, ko iegādājas no individuāliem piegādātājiem. Biežāk tos nevajag dot, citādi radībiņa pārlieku pieņemsies svarā. Šajās dienās nedod neko citu, bet tārpus vai prusakus tik, cik lien vēderā. Reizēm Farons apēd pat 15 miltu tārpus.

Bārdainā agāma

* dzimtene – Austrālija

* dabiskā vide – sausi meži, akmeņiem klāts tuksnešains apvidus, krūmiem aizaugušas vietas

* ķermeņa garums (ieskaitot asti) – 40 līdz 60 cm

* mūža ilgums – 7 līdz 9 gadi

 

 

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
20 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
20 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Mēs paši esam uzlikuši sev važas. Intervija ar uzņēmēju Uldi Pīlēnu
Intervija 33 minūtes
LE
LETA
Dabā
Trešdien vietām sabiezējusi migla, pa dienu nokrišņi nav gaidāmi
40 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Valstij pasniegti īpaši Latvijas simtgades ģerboņi
35 minūtes
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Trampa draugi iznāk no skapja
27 minūtes