×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. janvāris, 2014
Drukāt

Bargāki sodi par braukšanu bez OCTA (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Lai samazinātu neapdrošināto transportlīdzekļu skaitu un uzlabotu kopējo ceļu satiksmes drošību, Ministru kabineta sēdē tika atbalstīti grozījumi pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumos, kas paredz, ka turpmāk par braukšanu bez OCTA un spēkā esošas tehniskās apskates tiks piešķirti divi soda punkti par katru pārkāpumu.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja dati liecina, ka bieži ceļu satiksmes negadījumus (CSNg) ar smagām sekām izraisa autoīpašnieki, kuri ne tikai nav iegādājušies OCTA, bet arī transportlīdzeklim nav izieta valsts tehniskā apskate. Šādi negadījumi nereti ir ar ļoti smagām sekām – cietušas, bojā gājušas personas, palikušas apgādājamās personas bez apgādātāja, nodarīti nopietni bojājumi gan transportlīdzekļiem, gan citam īpašumam (ēkām, būvēm, ceļam u. c.). Tāpat nereti gadās, ka, baidoties par iespējamām finansiālajām sekām un piemērojamo sodu, neapdrošināti transportlīdzekļu vadītāji pēc CSNg izraisīšanas no notikuma vietas aizbrauc.

Vienlaikus LTAB norāda, ka sodu punktu piešķiršana par braukšanu bez OCTA jau ilgu laiku veiksmīgi darbojas dažādās Eiropas valstīs. Piemēram, Lielbritānijā braukšana bez apdrošināšanas tiek uzskatīta par vienu no smagākajiem pārkāpumiem, par ko draud seši soda punkti, kā arī līdz brīdim, kad tiks veikta OCTA, transportlīdzekli konfiscē un nogādā policijas maksas stāvvietā. Latvijā par braukšanu ar transportlīdzekli, kuram nav OCTA, likumdošanā ir paredzēts administratīvais sods 85 līdz 114 eiro apmērā, kā arī tiks piešķirti divi soda punkti. Ja neapdrošināts transportlīdzeklis izraisīs CSNg, visi avārijā radītie zaudējumi būs jāsedz vainīgajam autoīpašniekam.

Noteikumos paredzēts jauns veids, lai uzlabotu agresīvo autovadītāju braukšanu, – braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības. Proti, saņemot astoņus uzskaites punktus, autovadītāji saņems uzaicinājumu apmeklēt nodarbības pie psihologa. Ja nodarbības tiks apmeklētas, punktu skaits tiks samazināts par diviem punktiem, bet, ja tas netiks izdarīts – palielināts par diviem punktiem.

Noteikumos iekļauta arī jauna norma, kas paredz iespēju brīvprātīgi apmeklēt ceļu satiksmes un drošas transportlīdzekļu vadīšanas kursus, tādējādi tiks dzēsti divi punkti. Šāda iespēja paredzēta vadītājiem, kuriem reģistrēti vismaz četri uzskaites punkti. Savukārt, sasniedzot astoņu punktu atzīmi, tāpat kā līdz šim vadītājam tiks izsūtīts paziņojums par pienākumu obligāti apmeklēt kursus vai attiecīgi doties uz jaunieviestajām apmācībām pie psihologa.

Vēl noteikumu grozījumos ir paredzēti punkti par pārkāpumiem, par kuriem līdz šim tie netika piešķirti. Proti, par braukšanu ar transportlīdzekli, kura stikli pārklāti ar pārklājumu, kas neatbilst normatīvo aktu prasībām, – viens punkts.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Cik izmaksa tiesibu noliksana

  2. Jo bargāki būs sodi,jo cilvēki mazāk no tiem mēģinās aizmukt…!

Draugiem Facebook Twitter Google+