×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
29. janvāris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Latvijas vārds bez pašas latviešu tautas ir tikai tukša skaņa (26)

Foto-LETAFoto-LETA

Brīvības piemineklis.

Atzīmējot barikāžu divdesmit piecu gadu atceri, to dienu aculiecinieki visi kā viens apliecina – barikādes bija ne jau savestā tehnika un betona plāksnes, bet gan cilvēki.

Dzīvi cilvēki, kurus tā laika vara tomēr neuzdrošinājās sašķaidīt zem tanku kāpurķēdēm, kā tas notika pie Viļņas televīzijas centra.

Latvijas attīstību pēc neatkarības atgūšanas dēvē par vienu no lielākajiem veiksmes stāstiem moderno laiku vēsturē. Mēs esam iestājušies respektablos klubos – NATO un ES, pievienojušies eirozonai. Teorētiski mums it kā vajadzētu atrasties vislielākajā drošībā un visaugstākajā labklājības standartā, kādu vien iespējams iegūt šodienas pasaulē. Varbūt šī drošības un izredzētības ilūzija ir tā, kas mums ļāvusi nojaukt reiz uzceltās barikādes.

Ne jau fiziskās barikādes – tās kļūst aizvien varenākas. Latvijā izvieto NATO militāro tehniku, uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju gatavojas būvēt žogu. Bet mēs esam sākuši nojaukt cilvēciskās barikādes. Latvijas iedzīvotāju skaits neatkarības gados samazinājies par ceturto daļu. Šo procesu var salīdzināt vien ar kariem un mēra laikiem. Dažviet laukos un mazpilsētās, manuprāt, jau sākušies neatgriezeniski procesi, kas attīstās paši pēc saviem likumiem. Jaunieši pamet dzimto vietu ne tikai darba meklējumos, bet arī tāpēc, ka ārzemēs jau atrodas viņu draugi un skolas gadu mīlestības. Radusies vērpete, kaut kas līdzīgs ūdens virpulim, kas draud sevī iesūkt visu tautu.

Bet Latvijas vārds bez pašas latviešu tautas ir tikai tukša skaņa. Cilvēki šodien izrunā Prūsijas nosaukumu, pat nedomājot par mūsu brāļu tautu – prūšiem, kas nozuda no vēstures skatuves. Nozuda bez pēdām, viņu zemē vairs nedzīvo pat kādreizējie apspiedēji vācieši, bet gan poļi un krievi!

Tagad, ka uz Latvijas politiskās skatuves tiek uzvesta jaunas valdības veidošana, ir radusies iespēja mainīt spēlētās lugas tekstu. Proti – līdz ar ministru portfeļu dalīšanu kardināli mainīt arī valsts politiku, kā pirmo un patiesībā vienīgo prioritāti izvirzot tautas saglabāšanu.

Laikmetā, kad valda sausa statistika, var pasmaidīt par šādu naivumu. Varbūt. Bet esmu pārliecināts – pēc simt gadiem nevienu vairs neinteresēs, kāds 2016. gadā Latvijai bija ārējais parāds, inflācijas procents, nodokļu politika un iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju. Neinteresēs arī lauku skolu tīkla blīvums un skolēnu skaits uz vienu skolotāju mazpilsētu vidusskolās. Nožēlojami, ka tieši šeit daži politiķi (kas patiesībā pat nav politiķi, bet gan ierēdņi ar īslaicīgam biznesam raksturīgu domāšanu) saskata vislielākās iespējas “efektivizācijai” un “optimizācijai”.

Starp citu – par statistiku runājot. Vēl vienam Baltijas “veiksmes stāstam” Lietuvai šodien ir otrs augstākais (aiz Grenlandes) pašnāvību rādītājs pasaulē, rēķinot uz cilvēku skaitu – 36 uz 100 000 iedzīvotājiem, aptuveni divas reizes augstāks nekā Latvijā vai Krievijā. Kāpēc visos laikos garīgi un fiziski stiprā, katoliskā Lietuva, kur nacionālie partizāni atradās mežos vēl desmit gadus pēc kara, šodienas pasaulē jūtas tik vāja un neaizsargāta – tas patiesi būtu dziļākas izpētes vērts jautājums.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Autors tak tas pats Pleskavas ceļa biedrs no 90-ajiem gadiem . Kur tad nu acis atvērušās ?

 2. Paldies Jurim Lorencam par rakstu! E.S. plāns ir visu Eiropas tautu likvidācija. Tā sākās ae iemsājo migrāciju un tiek turpināta ar ārējo migrāciju.
  Tautas saglabāsanas patiešām ir prioritate, jo ja nav tautas un si nav latviešu valsts, tad patiesam nekam vairs nav nozīmes un mēs esam okupēti un tiekam iznīcināti un ekspluatēti no svešas varas.
  No tā būtu jāizdara nopieni secinajumi un to sāk apjaust arvien vairāk cilvēku katrā Eiropas savienības valstī.
  Neizformējot E.S. mēs visi aiziesim bojā. Jo E.S. vara ir mūsu nāvīga ienaidniece.
  Vai nu E.S. vai mēs

 3. Tieši šī pilnīgi ačgārnā,un ne tikai no pārējām ES valstīm vien,pilnīgi atšķirīgā “Vienotības” nodokļu politika
  jau arī ir galvenais tā visa iemesls. Jo demogrāfija nav uzlabojama ar papildus Saeimas ģenerālsekretāri,premjera biedru,Demogrāfijas lietu ministriju un divkāršotām algām valsts uzņēmumu valdēm un padomēm!

 4. Man gan gribētos piebilst, ka tieši trimda, kuras pārstāvis ir arī Juris Lorencs, nodeva Atmodas likteni. Tagad soļojam uz katastrofu: valsts izlaupīta, ap 400.000 izmisumā pametuši LV, 500 ciemi izmiruši, medicīna grūst, nabadzība iet plašumā…

  Ļoti liela loma bija trimdai, PBLA. Jo trimdas latviešu rokās atradās gan ievērojamas finanses(kas tad bija ļoti svarīgs faktors), gan augstas klases speciālisti visdažādākās jomās(kas varēja palīdzēt sociālisma vietā celt jaunu, taisnīgāku valsti), gan arī ļoti plaši starptautiskie sakari, gan politiskā, kan ekonomikas jomā. Un tieši tas, ka trimda, pretēji cerētajam, tūlīt, jau 1988. gadā apkampās ar komunistu režīmu un vēlāk izveidoja “LatvijasCeļu”, tieši tas nogalināja Atmodu.
  Tālāk jau notika valsts totāla izlaupīšana, kur trimda savukārt guva savus komusus – laikam visvairāk atgūto un pārdoto īpašumu izskatā.
  Šajā nodevības ceļā, tika nodots arī Pilsoņu kongress, kur paspēja reģistrēties pāri 700.000 pilsoņu, kuriem vienīgajiem bija tiesības atjaunot savu valsti. Ja tas būtu noticis, sodien naidīgās krievu kopienas problēmas mums nebūtu.

 5. Demokrātija ir tautas vara (savas attīstības teritorijā), bet ne politiski regulējams visu tautu sajaukums, kas tautas etnisko integrāciju pārtrauc un pakļauj to nebeidzamai, diskomfortai iecietībai, un kas var novest pie katastrofālām sekām, – pie mums jau pazīstamā hibrīdkara – kā Ukrainā.
  Un nekādu „politisko nāciju”, nekādu „multi-kulturālismu” mums nevajag!

 6. Viss ir pupu mizas, galvenais ir latgaliešus piespiest atteikies no savas valodas un kultūras. Kad latvieši nosmacēs latgaliešus, tad gan visi varēs laimē diet.

  • Ar latgaļu saknēm dzimtā Atbildēt

   Par valodu – paši latgalieši vien no brīva prāta atsakās un ar bērniem vairs latgaliski nerunā; un tad paši brēc, ka izmirst latgaliešu valodas lietotāju skaits.
   Un paši latgalieši negrib saimniekot savā Latgalē, bet bēg uz Rīgu, Īriju, Angliju, Vāciju, Skandināviju. Latgale ir palikusi pustukša; tajā palicis maz darbspējīgu cilvēku – uz vietas ir pensionāri un bērni, bet jaunu un stipru cilvēku īpatsvars ir niecīgs.
   Pirms pāris dienām vairākos portālos tāds Bernāns rakstīja, ka latgaliešu valodai TV atvēlētas tikai 13 sekundes dienā. Izrādās, ka šis Bernāns dzīvo Rīgā, precējies ar krievieti un gan ar sievu, gan ar saviem bērniem runā krieviski. Tādi mums tie latgalieši (protams ir ļoti daudz pozitīvu izņēmumu).

 7. Jānis Lejiņš, rakstnieks:” Ja šajā zemē nav iespējams latviešu tautai attīstīties, pieaugt skaitā, uzturēt savu kultūru, tad neredzu iemeslu to saukt par Latviju. Tikpat labi tā varētu būt kāda guberņa, kāda bija savulaik. To saku ļoti nopietni.” (Latvijas Avīze, 17.11.2010)

 8. Bēgļi un metro. Mana paaudze zin, kādēļ mēs bijām pret metro celtniecību Rīgā, vai jaunie to saprot? Mēs taču bijām un esam par progresu, esam draudzīgi ar citām tautām, esam līdzjūtīgi, bet mēs vienmēr esam gribējuši, cīnījušies par latvisku Latviju! Ar šausmām iedomājos Vecrīgu vai Latvijas ainavas izraibinātas ar mošejām!

  • Jaunajiem par mūsu paaudzes darbiem “pīlītes” pēc prihvatizācijas un denacionalizācijas var nepūst – viņiem skolā kārtīgi ieborēts par amerikāņu biznesu:
   Ralfs Eilands:”Manai paaudzei ir nostāja: ja būs kariņš, brauks prom. Esmu intervējis cilvēkus uz ielas, un jauniešu nostāja pārsvarā ir tāda. Mani vecāki viņus nosoda, es nenosodu. Ļoti labi saprotu, ka viņos vienkārši nav ieaudzināts patriotisms. Mūsu valsts vara ir ļoti pie vainas, ka tas nav izdarīts. Lielākajai daļai cilvēku ir sajūta, ka katru dienu kāds aiziet uz Saeimu un nodod mūsu valsti.”
   Ralfs Eilands: jauniešos nav ieaudzināts patriotisms (Sestdiena, 12.12.2014)

 9. Tad arī Latvijas vārds pazudīs. Kurš vairs atceras prūšu vietvārdus – Tilzīte, Karalauči? Tagad tur Sovetskas, Kaļiņina gradas, Krasnoznamejskas, Svelogorskas Gusevas, Pioņerskas, Jantarnajas, Laduškinas. Lai nekas vairs neliecinātu, ka tādi prūši ir bijuši…

  • Prūši varonīgi cīnījās – rezultātā viņi noasiņoja un tika izkauti. Latvieši guļ un necīnās, un vēl liela daļa latviešu dezertē uz ārzemēm. Vājām tautām jāaiziet bojā.

 10. “Muļķis pat baznīcā pērienu dabūs!”
  Kā apčakarēja amerikāņi Gorbačovu pēc vienošanās Maltā 1989.g., kad par kapitulāciju apsolīja nevirzīt NATO uz Austrumiem – tā “apčakarēja” arī latviešus:
  “Neskaitāmi nekustamie īpašumi un uzņēmumi tiek pārdoti Krievijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem, taču Latvijas sabiedrībai nevajag būt netālredzīgai, izpārdodot savu zemi, uzskata kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere.(..)
  Viņa sacīja, ka ir rūgti noraudzīties uz to, kā Jūrmalā tiek izpārdoti īpašumi. Īpašs sarūgtinājums ir uzzinot, ka māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene.”
  (Latvijas Avīze, 16.11.2015)

  • Gorbačovu,tāpat kā visu komunistu eliti,prasti nopirka.Apčakareja tautu un ne jau amerikāņi.Jāskatas kurš ir ieguvejs,nevis jāklausas ieguveju demagoģija,kas parasti ir vērsta uz ieguvuma maskešanu.

 11. ja tautu var pārdot, tad kāpēc gan nepārdot? diemžēl (vismaz man), dzīvojam naudas varas pasaulē. visam ir cena un visu var pārdot/nopirkt. tā kā mīlestību, sirdssiltumu un līdzjūtību nevar par naudu nopirkt, tad tā iet mazumā. Orvela Dzīvnieku ferma ir gluži aktuāla šodienas Latvijā.

 12. skat. ne tikai latviešu tautu, bet arī Latvijas tautu! un nebūs pēc bontona, ja Latvijas tautā ierakstīsies reipfjūdžis†i.

 13. Cik rūgta patiesība …

 14. Protams, nezinu, kā savu valodu vērtē tūkstošiem citas tautas pasaulē, bet lielai tiesai latviešu tā nenozīmē neko. Ja tauta drīzumā neapjēgs, kas ir valoda un ko tā nozīmē, piecdesmit gadi būs pietiekami ilgs laiks sevis iznīcināšanai.

 15. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Mani visvairāk satrauc, ka pie varas esošie pilnīgi neko neredz. Vismaz tā izliekas. Patiesībā risinājums ir ļoti vienkārš. Lai cilvēki atgriestos, ir vajadzīgs darbs un iztiku nodrošinošs atalgojums. Bet, lai ražotu, vienalga ko, ir nepieciešams labvēlīga nodokļu politika un produkcijas realizācijas iespēja. Tā ir ekonomikas ābece. Mums nav ne viens, ne otrs. Pašvaldību vadītāji ir nodrošinājuši katru pilsētu ar plašiem lielveikaliem, bet savu produkciju jātirgo nožēlojamos apstākļos zem klajas debess. Ražošanai labvēlīga nodokļu politika ir daudz vienkāršāka par pašreizējo. Lasiet manā blogā http://www.janis-labrenci.mozello.lv

 16. neredzu risinājuma ! Atbildēt

  Kā to virsrakstu ieskaidrot tām 100 “gudrajām galvām” ???

  • šhi†’ām 100 “gudrajām” galvām nevarēs ieskaidrot ne virsrakstu, ne domu, kas virsrakstā ietverta. būs Saeimas ārkār†as vēlēšanās jāgādā citas!

 17. Vājajām tautām jāaiziet bojā! Atbildēt

  Tauta ir vērtīgāka par valsti. Valsti var atjaunot, bet, ja tauta aiziet bojā, tad mūžīga dusēšana tai kapu kalniņā. Diemžēl latviešu tautu skārusi smaga degradācija – tā līdzinās pūlim. Vājajām tautām ir jāaiziet bojā – tāds ir Dabas likums!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+