Latvijā
Sabiedrība

IESKATIES: Kā pukstēja tautas sirds. Latvijā šodien notiek barikāžu atceres pasākumi2


Barikāžu laikā neatkarības atgūšanā bija iesaistīta visa tauta, dienu un nakti pie ugunskuriem pulcējās jaunieši un seniori.
Barikāžu laikā neatkarības atgūšanā bija iesaistīta visa tauta, dienu un nakti pie ugunskuriem pulcējās jaunieši un seniori.
Foto – Valdis Semjonovs

Šodien notiek barikāžu atceres pasākumi visā Latvijā.

* Rīgā notiks vairāki barikāžu gadadienai veltīti pasākumi, kuros piedalīsies arī valsts amatpersonas.

Par godu 1991.gada barikāžu atceres dienai, galvaspilsētā šodien notiks vairāki atceres pasākumi, kuros arī piedalīsies valsts augstākās amatpersonas.

Plkst.9.30 plānota svinīgā ziedu nolikšana Meža kapos, bet no plkst.11 līdz 17 būs atvērta 1991.gada barikāžu muzeja ekspozīcija, bet plkst.12 plānota ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā.

Plkst.13 paredzēta ugunskura iedegšana pie Saeimas, bet plkst.16 Rīgas Domā notiks koncerts “Gaisma nākamībai”, kurš interesentiem būs apmeklējams bez maksas. Tāpat, no plkst.11.50 līdz 14 Bastejkalnā un pie bijušās Iekšlietu ministrijas ēkas tiks izvietota Goda sardze.

Minētajos pasākumos piedalīsies Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), valdības ministri, Saeimas deputāti, kā arī Rīgas domes amatpersonas.

“Gaisma nākamībai” koncertā piedalīsies Rīgas mūzikas skolu apvienotais simfoniskais orķestris, Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla”, ērģelnieks Aigars Reinis un diriģents Kaspars Ādamsons.

Koncerta programmā būs dzirdami skaņdarbi simfoniskajam orķestrim, Jāņa Mediņa “Ārija” un Jēkaba Jančevska “Trakās dienas”. Kora “a cappella” izpildījumā skanēs Ādolfa Ābeles dziesma “Vienu pašu” ar Aspazijas vārdiem un Ārija Šķepasta “Zvaigžņu meita” ar Raiņa dzeju.

Līdzās šiem skaņdarbiem skanēs Rīgas Doma ērģeles, kur ērģelnieka Aigara Reiņa interpretācijā būs dzirdama Alfrēda Kalniņa “Fantāzija sol minorā” un Riharda Dubras meditācija “Dievmātes skatiena pieskāriens”.

Koncerta noslēgumā Rīgas mūzikas skolu apvienotais simfoniskais orķestris un koris “Sōla” diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā atskaņos Georga Pelēča darbu “Solījums”, kura tekstam izmantoti apustuļa Pāvila pirmās vēstules korintiešiem, 2.nodaļas, 9.-10.panti.

* Liepājā pie barikāžu ugunskuriem jaunie zemessargi nodos zvērestu, aģentūru LETA informēja Liepājas muzeja pārstāve Ieva Lika.

1991.gada barikāžu atceres pasākums notiks plkst.17 Liepājas muzeja ekspozīcijas “Liepāja okupācijas režīmos” pagalmā, K. Ukstiņa ielā 7/9.

Ikviens aicināts pie iedegtiem ugunskuriem izbaudīt barikāžu laika īpašo gaisotni. Klātesošos uzrunās Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Deksnis (LRA). Barikāžu laika sajūtas, tautas vienotības garu un ticību Latvijas neatkarības idejai atmiņā atsauks toreizējais Latvijas Tautas frontes Liepājas nodaļas valdes loceklis Imants Aizkalns.

Solot uzticību neatkarības idejai arī nākotnē, pasākuma laikā Zemessardzes 44.kājinieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris pieņems deviņu jauno zemessargu zvērestu. Īpašu veltījumu barikāžu dalībniekiem sarūpējusi vīru kopa “Vilki”.

Pēc pasākuma pagalmā visi dalībnieki aicināti doties uz muzeja zāli, lai kopā ar Sudmaļu ģimeni izdziedātu barikāžu laikā tautā iemīļotas dziesmas.

Zemessardzes 44.kājinieku bataljons un Liepājas muzejs pasākuma dalībniekus un apmeklētājus cienās ar lauku virtuves biezputru un karstu tēju.

* Piemiņas pasākumā Dobelē atskaņos barikāžu laika radio ierakstus.

Šodien Dobeles Tirgus laukumā, pieminot 1991.gada notikumus, tiks atskaņoti barikāžu laika radio ieraksti, aģentūru LETA informēja Dobeles kultūras nama kultūras darba menedžere Sandra Ķiņķere.

No plkst.11 laukumā notiks Dobeles zemessardzes 51.kājnieku bataljona kaujas tehnikas demonstrācija, 1991.gada barikāžu muzeja barikāžu laika radio ierakstu atskaņošana un Dobeles Novadpētniecības muzeja barikāžu laika fotogrāfiju izstāde.

Plkst.12 paredzēta atceres ugunskuru aizdegšana, atmiņu stāsti un dziesmas kopā ar aktieri, dziesminieku un barikāžu piemiņas zīmes saņēmēju Juri Hiršu. Lauku virtuvē Dobeles 51.zemessardzes kājnieku bataljons gādās par karstu tēju, bet Dobeles kultūras nams par uzkodām.

Tāpat plkst.12 atceres ugunskuri tiks aizdegti Annenieku pagastā Kaķenieku parkā, Jaunbērzes pagastā aiz kultūras nama, Naudītes pagastā pie pamatskolas ēkas.

Dobeles pagasta Lejasstrazdu bibliotēkā visu janvāri apskatāma grāmatu izstāde “Barikāžu laiks”.

* Barikāžu atceres pasākumā Kuldīgā varēs apskatīt pasta ēkas aizsargāšanai izmantoto smago tehniku.

Kuldīgā šodien notiks 1991.gada janvāra barikāžu atceres pasākums, kurā varēs arī apskatīt savulaik pasta ēkas aizsargāšanai izmantoto smago tehniku, aģentūru LETA informēja Kuldīgas novada pašvaldībā.

Pasākums norisināsies no plkst.17 Liepājas ielā, pie pasta ēkas, kas bija barikāžu norises vieta Kuldīgā. Tur 1991.gada janvārī pulcējās kuldīdznieki, ceļot barikādes, novietojot lieljaudas tehniku un betona bluķus, lai aizsargātu pasta ēku.

Pasākuma vieta vizuāli tiks pielīdzināta tā laika notikumiem un atmosfērai, lai radītu barikāžu klātesamību un raisītu apmeklētājos tās sajūtas un emocijas, ko tolaik piedzīvoja barikāžu dalībnieki, skaidroja pašvaldībā.

Plkst.18 uzrunas teiks Kuldīgas novada pašvaldības un Zemessardzes 45.nodrošinājuma bataljona pārstāvji. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja dzirdēt atmiņu stāstus, baudīt muzikālus priekšnesumus un redzēt smago tehniku, kāda barikāžu laikā atradās Liepājas ielā, kā arī sasildīties pie ugunskura, baudot siltu tēju vai zupu. Apmeklētājiem būs iespēja kopā ar Kuldīgas 58.skautu vienību pašiem uzcept maizi uz ugunskura.

Pasākumu organizē Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību, Zemessardzes 45.nodrošinājuma bataljonu, Kuldīgas novada muzeju, Andri Grīnvaldu un Kuldīgas 58.skautu vienību.

* Jumpravā notiks Barikāžu atceres sarīkojums.

Šopēcpusdien plkst.17 Jumpravas kultūras nama pagalmā notiks Barikāžu atceres sarīkojums, kurā atmiņu stāstos un dziesmās dalīsies dziesminieki Uldis Ozols un Haralds Sīmanis, aģentūru LETA informēja Jumpravas kultūras nama vadītāja Signe Sniedze.

Pasākumā piedalīsies arī Vides aizsardzības kluba dibinātājs un dzejnieks Arvīds Ulme, kā arī vēstures skolotāja Ina Mārcēna.

Pēc tam jumpraviešus cienās ar barikāžu zupu, bet plkst.19 kultūras namā demonstrēs Romualda Pipara dokumentālo filmu “Vēsture aiz kadra”.

No Lielvārdes novada Jumpravas pagasta 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi saņēmuši vairāk nekā 70 iedzīvotāji.

 

LA.lv