Latvijā
Sabiedrība

Bāriņtiesa izvarotā mazuļa mātei nolēmusi uz laiku pārtraukt aizgādības tiesības 0

Kokneses novada bāriņtiesa seksuālā vardarbībā cietušā mazuļa mātei šodien nolēmusi uz laiku pārtraukt aizgādības tiesības, paredzot abu bērnu izņemšanu uz laiku, taču mātei nākotnē vēl pastāvēs iespēja bērnus atgūt, aģentūru LETA informēja Kokneses novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Silvija Vēze.

Viņa pastāstīja, ka no Valsts policijas (VP) saņemta atbilde saistībā ar kriminālprocesa sākšanu, un VP vēstulē ir minēti apstākļi, kas paši par sevi jau ir pamats šādam lēmumam. Lēmums pieņemts šodien, un diennakts laikā tas tiks sagatavots rakstveidā, pēc kā abi sievietes bērni – gan cietusī mazulīte, gan vecākais brālis – tiks nogādāti ģimenes krīzes centrā.

Šāds lēmums darbojas 15 dienas, pēc kā to bāriņtiesa izskata koleģiālā sēdē, skaidroja Vēze.

Vēlāk atsevišķi tiks izvērtēts un lemts par bērnu turpmāko likteni – vai viņus nodot audžuģimenei, adopcijai, vai viņi atgriezīsies pie mātes. Atkarībā no tā, kā māte sadarbosies ar bāriņtiesu, izpildot tās prasības, viņai pastāv iespēja bērnus atgūt, informēja bāriņtiesas priekšsēdētāja.

Pēc bāriņtiesas rīcībā esošās informācijas, cietušo mazuli no slimnīcas plāno izrakstīt trešdien, 2.septembrī, un viņa tiks nogādāta krīzes centrā.

Saistībā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vēstuli bāriņtiesai, kurā prasīts skaidrot bāriņtiesas agrākās darbības, Vēze apstiprināja, ka bāriņtiesa iepriekš nebija informēta par agrāku zīdaiņa nāvi šajā ģimenē vai citām problēmām ar bērniem, tāpat bāriņtiesas darbinieks nekad šo ģimeni nav apmeklējis, un to viņa plāno arī atbildēt VBTAI.

Kā ziņots, VBTAI nosūtījusi vēstuli Kokneses novada bāriņtiesai, lai pārliecinātos, ka meitenītes, pret kuru pieaudzis vīrietis – mazuļa mātes draugs – pastrādāja netiklas darbības, ģimene tiešām nav bijusi bāriņtiesas redzeslokā, aģentūrai LETA pastāstīja VBTAI Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko.

Kā stāstīja Gluščenko, pagaidām bāriņtiesa ir sniegusi informāciju, ka tās redzeslokā šī ģimene pirms tam nav nonākusi un lieta par šo ģimeni bāriņtiesā nav bijusi. Tomēr VBTAI sagaida rakstisku atbildi, kurā atbildēts arī uz jautājumiem par to, vai, piemēram, bāriņtiesas darbinieks kopā ar sociālo dienestu nekad šo ģimeni nav apmeklējis, kā arī vai ģimene bāriņtiesas uzmanību nav piesaistījusi jau pirms vairākiem gadiem saistībā ar cietušā mazuļa mātes otru bērnu.

Šobrīd informācija ir tāda, ka ar šo ģimeni strādājis tikai sociālais dienests, norādīja departamenta direktore. Viņa arī sacīja, ka attiecībā uz sociālo dienestu pārbaudi veiks Labklājības ministrija (LM).
Iepriekš jau ziņots, ka Kokneses novada bāriņtiesa iesniegusi Valsts policijā lūgumu sākt kriminālprocesu un izvērtēt mātes atbildību saistībā ar paziņas veikto seksuālu vardarbību pret desmit mēnešus vecu meitenīti.
Kā ziņots, aizdomās par netiklu darbību veikšanu ar desmit mēnešus vecu meitenīti Kokneses novadā aizturēts 1961.gadā dzimis vīrietis – cietušā mazuļa mātes draugs.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Diāna Purviņa, policijā tika saņemta informācija par to, ka 22.augustā ar desmit mēnešus vecu meitenīti veiktas netiklas darbības – nodarīti miesas bojājumi.

Policija aizturēja 1961.gadā dzimušu vīrieti, kuram patlaban piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.
Purviņa norādīja, ka pašlaik notiek izmeklēšana. Sākotnēji tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 159.panta trešās daļas, proti, par izvarošanu, bet tagad tas pārkvalificēts uz Krimināllikuma 160.panta sesto daļu. Šis pants paredz, ka par seksuālu vardarbību un tādām darbībām, kas izraisīja smagas sekas vai ja persona nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, var sodīt ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no desmit līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Saistītie raksti

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāve Dace Preisa, meitenītei veiktas vairākas operācijas un patlaban viņas veselības stāvoklis ir apmierinošs. Bērnam uzliktas šuves. Preisa gan neko vairāk komentēt nevarēja, ņemot vērā, ka tā ir sensitīva informācija.

Savukārt BKUS bērnu ginekoloģe Ilona Auziņa TV3 raidījumam “Bez tabu” atstāstīja cietušā bērna mātes teikto saistībā ar notikušo. Meitenītes māte esot uz neilgu brīdi izgājusi no mājas, atstājot bērnu sava drauga uzraudzībā. Kad sieviete atgriezusies, viņa ieraudzījusi meitiņu kailu un asiņojošu, ar traumētiem dzimumorgāniem, tādēļ izsaukusi policiju.

LA.lv