×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
28. jūlijs, 2016
Drukāt

Barišņikovs uz Rīgu atved izrādi “Vēstule cilvēkam”

Barisnikovs_1

No 3. līdz 7. augustam Latvijas Nacionālajā operā būs skatāma izcilā dejotāja un aktiera Mihaila Barišņikova viesizrāde  “Vēstule cilvēkam”. Izrāde, kurā mākslinieks atveido 20. gadsimta izcilāko baletdejotāju Vāclavu Ņižinski, ar lieliem panākumiem pagājušā gada jūlijā piedzīvoja pirmizrādi Itālijā. Šogad tā turpina pasaules turneju, kurā iekļauta arī Barišņikova dzimtā Latvija – Rīgā notiks piecas mākslinieka izrādes.

Latvijā dzimušais izcilais dejotājs Rīgā pirmo reizi uzstājās 1997. gadā, otro reizi – 2009. gadā deju vakarā Latvijas Nacionālajā operā “Trīs solo un duets”. Savukārt pagājušā gada rudenī viņš spēlēja režisora Alvja Hermaņa iestudētajā izrādē Jaunajā Rīgas teātrī “Brodskis/Barišņikovs”.

Arī šajā reizē laimīgos biļešu īpašniekus gaida monoizrāde – avangarda teātra režisora Roberta Vilsona “Vēstule cilvēkam” (“Letter to a Man”), ko pazīstamais režisors radījis īpaši Barišņikovam.

Iestudējums balstīts uz modernā baleta horeogrāfijas pamatlicēja Vāclava Ņižinska autobiogrāfiskajiem tekstiem, kurus adaptējis Derils Pinknijs.  Pēc slavas gadiem Krievu teātrī un aizsākot avangarda baleta virzienu, Ņižinskim sākas garīgas problēmas, tādēļ viņa dienasgrāmatas, kas tapušas laikā no 1919. gada 19. janvāra līdz 4. martam dokumentē un izgaismo jaunā vīrieša garīgās veselības sabrukumu.

“Tā nav biogrāfiska izrāde par Ņižinski. Izrāde ir par cilvēka pārdzīvojumiem un attiecībām ar viņa mākslu, Dievu, ģimeni un dvēseliskajām dilemmām. Mēs izvairījāmies atdarināt vai attēlot konkrēti. Tas ir savdabīgs stāsts ar paralēlēm – par personības balsi, nevis viņa fizisko būtību,” intervijā britu izdevumam “The Guardian” sacīja Barišņikovs.

Izcilais dejotājs preses konferencē, kas bija sasaukta pirms izrādes, atzina, ka priecājoties atgriezties Rīgā pēc “Brodska/Barišņikova” projekta izrādēm Jaunajā Rīgas teātrī. Dejotājs skaidroja, ka izrādei “Vēstule cilvēkam” ir neparasta struktūra, turklāt tā nav dejas, bet gan teātra izrāde, kurā tomēr visu laiku klātesošas ir kustības. Izrādē dzīvajā izpildījumā skan arī Barišņikova balss, kas būs saklausāma kā krievu, tā arī angļu valodā, iestudējumā daudzviet izmantoti arī balsu ieraksti.

“Monoizrāde “Vēstule cilvēkam” ir perfekts trīs talantīgu personību atspulgs. Barišņikovs un Vilsons ar savu darbu tik ļoti veiksmīgi papildina viens otru, ka skatītājiem paveras teju fizisks Ņižinska dvēseles bezdibenis,” uzskata Rīgas izrāžu rīkotāja – Andreja Žagara kultūras atbalsta un attīstības fonda – valdes priekšsēdētājs Andrejs Žagars.

 

Varbūt noder!

Izrādes: 3., 4., 5., 6., 7. VIII 19.00 Latvijas Nacionālajā operā

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 70 – 250.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+