×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. februāris, 2015
Drukāt

Valstiskuma atjaunošana atsver daudzas kļūdas. Saruna ar Jāni Škaparu (12)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Šomēnes apgādā “Zelta grauds” iznākusi pazīstamā sabiedriskā darbinieka un politiķa Jāņa Škapara otrā grāmata “Barjerskrējiens”, kurā viņš, apkopojot gan 80. gados pašrocīgi rakstītās dienasgrāmatas fragmentus un dokumentus, gan vēlākajos gados tapušās piezīmes un apceres, sniedzis liecību par laiku, kad bija sabiedrībā iecienītā laikraksta “Literatūra un Māksla” galvenais redaktors. Nacionālajā bibliotēkā līdz vasaras vidum apskatāma arī tematiska izstāde, veltīta laikraksta izdošanai un sešpadsmit Škapara darba gadiem.

– “Barjerskrējienā” tas skrējējs ir Jānis Škapars. Bet kas bija tās barjeras, kurām viņam bija jātiek pāri?

– Vispirms paskaidrošu, ka ideju šādam grāmatas nosaukumam man pameta pirmā izdevuma redaktore, par ko esmu viņai pateicīgs. Kad pats sāku domāt par to, atklāju, ka manas pirmās barjeras, kurām bija jātiek pāri, slēpās manī pašā. Es esmu nācis no laukiem Tukuma pusē, uzaudzis vienkāršu zemnieku ģimenē, kur par pārāk augstām lietām nerunāja, zemniekiem bija jāmēž kūts un jāsēj rudzi. Ne tikai rakstīšanai, pat lasīšanai atlika maz laika. Tāpēc pirmās barjeras man bija jāpārvar izglītības un kultūras laukā, kurā bija lieli robi.

Kad laikraksta galvenā redaktora amatā biju nostrādājis jau gandrīz desmit gadus, tad, protams, tās bija pavisam cita rakstura barjeras – padomju laikmeta radītās. Astoņdesmitie gadi bija kompartijas un padomju režīma ilggadējā vadītāja Brežņeva valdīšanas norieta laiks. Aizejot viņam, citam aiz cita viņa vecīgajiem līdzgaitniekiem, kuri bija skolojušies staļinisma laikmetā, centralizētās totalitārās sistēmas balsti saļodzījās. Astoņdesmitajos gados sabiedrība to juta un alka pārmaiņu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ja seima nav saliedēta,plēšas un strīdas partijas iekšēji,tas nav normāli.Stingrību valstī un izbeigt partiju iekšējos strīdus.Cienīsim visi kopā valsti kurā dzīvojam un nezaimosim to.

 2. Vajag mācīties no bijušajiem, kuri “uzmešanas” un “čakarēšanas” metodes spēja pilnveidot līdz augstākajam – Eiropas līmenim! Paveikts 25 gados ir fantatiski daudz – to vajag atzīt, jo Latvijas miljonāru skaits un bagātības netikai vienu “kļūdu” rezultātā radušās.
  Spīdola: ‘’ Pār latvjiem ir kungi’’.
  Kangars: ‘’ Tos piekrāpsim, tik kungu vārdu tiem atstāsim,- bet meslus ņemsim sev,
  Lai ļaudis kalpo tev un man (.) – Bet Kangars tiešām prātīgs vīrs – Tik gudra otra vairs latviešos nav –
  Cik rāmi nu ļaudis strādā priekš mums – Mums nav ko baidīties, Roma mūs sargā.
  Cik drīz viņš izoda stipro un piespiedās klāt ! Būs austrums stiprāks, viņš pielīdīs tam.”

 3. Pareizi ir! Pēc iespējas vairāk vajag intervēt bijušos komunistus un čekistus. Tie jau ir tie īstie “patiesības” nesēji!

 4. Kāda drausmīga bilde ! Laikam fotogrāfs māceklis….

 5. Lavijas Valsts Kapitāls Atbildēt

  Labi , ko pieminēt vecos kļūdgrēkus ! Kāpēc nelabo šīs kļūdas ? Kas tagad liedz vienu banku atstāt valsts kapitāla jomā ? Kapēc valsts kapitāls nav tirgus ekonomikas reāls partneris un konkurences dalībnieks ?! Cīnījamies par Latvijas valsti , bet negribam , lai valsts būtu bagāta un stipra .

 6. Oligarhi, kampēji un eirokrāti arī ir tautas daļa (10-15%), kas arī šogad 4.maijā uzsauks tostus par “valstiskumu”! A ko tur 80% tautas daļas uzskata, tas kā tai E.Veidenbauma dzejolī: …..vienalga man, vienalga man…..”
  p.s. Starp citu, vienu leģendāru 13.gs. cīnītāju par “valstiskumu” arī šobaltdien’ viens otrs par varoni uzskata:”Piemēram, Filozofijas institūta direktore Maija Kūle lībiešu virsaiti Kaupo uzskata par Eiropas civilizācijas nesēju Latvijas teritorijā, nevis nodevēju. Taču, ja paskatās no juridiskā aspekta, Kaupo darbība bija kara noziegums, jo tā iznīcināja vietējo lībiešu etnosu.”
  Akadēmiķis Ronis par trešo aci (LA,26.06.2012)

 7. Redzi, Škapara kungs, kā tevi vērtē cilvēki? Iznāk, esi pievīlis tautu, esi nelietderīgi nodzīvojis savu mūžu, vienu un vienīgo. Vai nav žēl? Turpmāk paklusē! .

 8. Tie “bāleliņi”, kas neslikti uzdzīvoja padomju sistēmā, pa Rietum-valstīm braukāja – tos jau daudz muļķot nevajadzēja. Ātri jau škapari, godmaņi u.c. kalnietes sajuta, kā varēs pēc padomju sociālas sistēmas sagraušanas trekni turpināt uzdzīvot – priHvatizēt, denacionalizēt un konsolidēt. Ne jau tauta (tautas vairākums) ir dēļ “valstiskuma”, dēļ tiem, kas var slēpjoties aiz “valstiskuma” kredītus no SVF saņemt. Te nu 2015.g. esam ar 9.miljardiem tikai valsts aparāta parādiem, kurus kļūdu pieļāvēji jau atdot paši netaisās. Jāpiekrīt rakstnieka J.Lejiņa atziņai:”Vārdi ir viena lieta, svarīgākais ir rīcība. Ja šajā zemē nav iespējams latviešu tautai attīstīties, pieaugt skaitā, uzturēt savu kultūru, tad neredzu iemeslu saukt to par Latviju.” (Latvijas Avīze, 17.11.2010)

 9. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Visus Atmodas modinātājus LC centrālā komiteja apmuļķoja kā ganuzēnus. Pilnīgi visi, lai paliktu pie siles sāka pūst pa vējam.

 10. Būdams Tautas partijas deputāts sagrāva arodbiedrības, atsavinot tām piederošos īpašumus, kurus pēc tam nolaida lidz klinķim un ļāva nokļūt apšaubāmu īpašnieku rokās. Diemžēl Škapars bija šī procesa galvenais runas vīrs, ļoti labi atceros viņa runu.

 11. Atzīšos, es šo interviju nelasīju, jo neticu intervējamā vārdiem. Jāatzīst, Škapara kungam bija nopelni LR neatkarības atgūšanas procesā. Taču pēc valsts neatkarības atgūšanas viņš pēkšņi izmainījās – gadiem ilgi atbalstīja valsts izzadzējus. Kāpēc? Nezinu. Tikai domāju, ka neko vērtīgu PERSONĪGI viņš pats no tā neieguva – šādos gados svarīgākas ir citas vērtības. Lūdzu Škapara kungu valsts izzagšanas darbības nesaukt par “kļūdām”. Tā bija apzināta rīcība un to apzīmē ar citu vārdu. Jūs, Škapara kungs, to ļoti labi zinat un nevajag turpināt maldiniet cilvēkus.

 12. Diemžēl Škapara skatījums ir no okupantu aktīva atbalstītaja un darboņa skatu punkta.Viņa utopiskā velme bija panākt latviešu komunistu pilnīgu neatkarību un valsts neatkarība bija sekundārs mērķis primārā męrķa interesēs.Principā šis mèrķis ir panākts un latviešu komunisti zem citiem nosaukumiem ir panākuši savu.Taču tas nekādi nevar izmainīt.komunistu un komunisma reālo būtību un mèrķus un pašlaik tiek trsnsformēts krievu pasaules veidolā.Nekādas kļūdas latviešu komunisti neatzīst un labot negrasas.Īsi runajot latviešu komunisti ir krievu pssaules Trojas zirgs.

Draugiem Facebook Twitter Google+