Mūzika

Baroka skaņu tilti Rēzeknē
 0

Reklāmfoto

Jau devīto reizi Rēzeknē un tās apkārtnē norisinās festivāls “Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” – vēl līdz 15. septembrim iespējams apmeklēt tā koncertus, kuros uzstājas mākslinieki no Latvijas un ārvalstīm, kā arī novērtēt meistarklases. Šā gada festivāls ar devīzi “Es redzēju jauno tiltu” veltīts nīderlandiešu baroka mūzikai.


 

Baroka mūzikas festivāls 2005. gadā rēzeknietes čellistes Ilzes Grudules rosināts aizsācies kā koncertu virkne Rēzeknē, Dagdā, Ludzā un citās koncertvietās. Nu tas kļuvis par stabilu tradīciju.

Festivāls nebūtu iedomājams bez tā līdzdibinātājas un organizētājas Ineses Pāvules – Rēzeknes Jāņa Ivanova mūzikas vidusskolas mūzikas literatūras un itāliešu valodas pedagoģes. “Mūsu rīkotajās baroka mūzikas dienās pirmoreiz baroka mūzika Rēzeknē skanēja autentiskā izpildījumā – tas bija kaut kas neparasts un publikai iepatikās,” stāsta I. Pāvule.

Pedagoģe un festivāla saimniece priecājas, ka Rēzeknes pusē specifisko baroka laika mūziku bauda ne tikai mūziķi vai kultūras darbinieki, bet cilvēki, kuri reiz atnākuši uz koncertiem un kuriem iepaticies īpašais mūzikas žanrs un tā radītā gaisotne. “Liela nozīme ir tam, ka mūsu koncertos paši izpildītāji stāsta, runā, kontaktējas ar cilvēkiem – līdz ar to cilvēki šo mūziku uztver daudz personiskāk. Publika ir uzticīga, cilvēki izbauda koncertus.”

Šogad Baroka mūzikas dienas iegūst jaunu koncerttelpu, jo pirmo reizi baroka mūzika būs klausāma jaunajā Rēzeknes koncertzālē “Gors”. “Ar lielu interesi gaidām šo notikumu, lai varētu izjust to, kā šī mūzika skan vienā no labākajām koncertvietām Latvijā,” saka koncertzāles vadītāja Diāna Zirniņa.

Šogad Baroka mūzikas dienas veltītas Nīderlandes mūzikai un tiltiem, kas mūs vieno ar pagātnes mūziku, tiltiem starp Latviju un citām zemēm. Laikmetu tiltu starp baroku un tagadni 12. septembrī koncertzālē “Gors” veidos nīderlandiešu ansamblis “Melomania”. Koncertā baroka mūzikas cienītājus priecēs programmas “An dem stillen Meeresstrade” (“Klusajā jūras krastā”) Eiropas pirmatskaņojums. Skaņdarba autors gan ir mūsdienu skaņraža Kazanovas, īstajā vārdā Franks Nīvenhuss, taču viņa daiļradei raksturīgas renesanses un baroka stilā komponētās vokāli instrumentālās miniatūras. Te sastapsies viss – mīlestība un nāve, cerības un vilšanās.

Bet saklausīt un sajust “Pasauļu tiltus” būs iespēja 14. septembrī “Gorā” un 15. septembrī Stirnienes katoļu baznīcā.

Skanēs nīderlandiešu baroka mūzikas koncerts “Twee overzijden worden weer burden” (“Divi krasti atkaļ kļuva par kaimiņiem”), Benedikta Bunsa, Jana Baptista Verrijta un citu komponistu darbi.

Koncertā piedalīsies rēzekniešiem jau pazīstamie nīderlandiešu mūziķi Hugo Nessens (alts), Josts van der Lindens (tenors), kā arī ansamblis “Kesselberg Ensemble” (Šveice), kurā čellistes Ilzes Grudules vadībā muzicē latviešu mūziķi, kurus vieno kādreizējās studijas Bāzeles mūzikas augstskolā. Profesionālajiem mūziķiem šajos koncertos pievienosies arī Rēzeknes mūzikas vidusskolas koris.

Rēzeknes mūzikas vidusskolā interesentus pulcēs arī Raita Grigaļa vadītās meistarklases baroka dziedāšanā (12.IX 15.00), bet Latgales vēstniecībā “Gors” būs iespēja tikties ar nīderlandiešu komponistu Franku Nīvenhusu (12.IX 20.00).

Kā pastāstīja I. Pāvule, nākamgad baroka dienas svinēs desmito jubileju – kopā ar mūzikas vidusskolas audzēkņiem taps Henrija Pērsela operas “Didons un Enejs” multimediāls uzvedums, paši iesaistītie teic – vēsturisks notikums!

 

VARBŪT NODER

12.IX 19.00 Mazajā zālē “Laikmetu tilti” (Ls 3).

14.IX 19.00 “Pasauļu tilti” (Ls 3).

15.IX 15.00 Stirnienes Svēta Laura Romas katoļu baznīcā “Pasauļu tilti”.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

 

 

LA.lv