×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2013
Drukāt

Bašmets un Habenskis mūzikas un teksta dialogā


Publicitātes fotoPublicitātes foto

15. aprīlī uz Latvijas Nacionālās operas skatuves pirmo reizi Baltijas valstīs gaidāms unikāls notikums – pasaulslavenā altista Jurija Bašmeta, Krievijas kinozvaigznes, aktiera Konstantīna Habenska un kameransambļa “Maskavas solisti” kopīgs koncertuzvedums.


 

Projekta ideja dzimusi pirms diviem gadiem – abiem pazīstamajiem māksliniekiem vienojoties par klasiskās mūzikas un teksta veiksmīgu un nepiespiestu apvienošanu uz skatuves.

Kā vēsta koncerta rīkotāji – tā pirmajā daļā izskanēs Franča Šūberta kvartets “Nāve un meitene” Gustava Mālera pārlikumā stīgu orķestrim, kā atzīst paši mākslinieki – līdz šim nebijušā, asā un mūsdienīgā skanējumā. Vakara “nagla” – iecerēts, ka skaņdarbs kļūs par muzikālu sarunu biedru K. Habenska lasītās Alberta Kamī traģiskās, eksistenciālās lugas “Kaligula” fragmentiem.

Maestro Bašmets atzīmējis, ka viņu ar Habenski saistot sena draudzība. Kādā no mākslinieku kopīgajiem koncertiem no nejaušas improvizācijas dzimusi ideja piepildīt “Kaligulu” ar mūziku. Habenskis 1998. gadā jau izmēģināja Kaligulas tēlu Jurija Butusova izrādē ar tādu pašu nosaukumu, tas toreiz kļuva par Sanktpēterburgas teātra sensāciju.

Mākslinieki ir pārliecināti, Šūberta stīgu kvartets “Nāve un meitene” Kamī teksta dramatisko iespaidu tikai pastiprina. Tāpat kā abu mākslinieku – J. Bašmeta un K. Habenska – valdzinājums. Mākslinieku radītā programma, kurā Sensānss, Šūberts un Mālers sarunājas ar Kamī, bet mūzika un teksts ir līdzvērtīgi, 2011. gadā Krievijā saņēma Oļega Jankovska prēmiju.

Koncerta otrajā daļā skanēs K. Sensānsa populārā svīta “Dzīvnieku karnevāls” – “Liela zooloģiska fantāzija lasītājam, divām klavierēm un kameransamblim”. Arī šoreiz tekstu lasīs K. Habenskis. Koncertā muzicēs J. Bašmeta vadītais kamerorķestris “Maskavas solisti”, kas arī agrāk uzstājies uz LNO skatuves. Orķestra prasmes augsti novērtējuši mūzikas cienītāji vairāk nekā 50 pasaules valstīs. Kritiķi norāda uz orķestra pasaules klasikas šedevru izpildījuma smalko precizitāti, cēlumu un eleganci.

J. Bašmets koncertā uzstāsies arī kā solists, atskaņojot Šūberta “Arpeggione” altam un stīgu instrumentiem. Patiesībā “Arpeggione” ir muzikāls instruments, klasiskās ģitāras un čella apvienojums, ko 1823. gadā radījis austrietis Johans Georgs Štraufers.

Šim instrumentam Šūberta rakstītā sonāte vēlāk izpildīta vai nu uz čella, vai alta vijoles, bet “Arpeggione” vārds saglabājies sonātes nosaukumā.

 

VARBŪT NODER

Laiks – 15. IV 19.00.

Vieta – Latvijas Nacionālā opera.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, HYPERLINK “http://www.bilesuparadize.lv” www.bilesuparadize.lv.

Cena: Ls 10 – 70.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+