Mobilā versija
+19.2°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Trešdiena, 28. jūnijs, 2017
19. novembris, 2014
Drukāt

Nīderlandiešu zinātnieki: Baumas ceļ cilvēka pašapziņu

klist_baumas_7

Neskatoties uz to, ka Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks savulaik izteicies: baumas piepilda cilvēka sirdi ar rūgtumu, nīderlandiešu zinātnieki izpētījuši – tas ne vienmēr tā ir un baumošana var pat uzlabot cilvēka veselības stāvokli, raksta britu laikraksts “The Daily Mail”.

Groningenas universitātes zinātnieces Elenas Martinesku vadītā zinātnieku grupa izpētījusi, ka, aizmuguriski aprunājot citus, cilvēks netieši sevi salīdzina ar viņiem un tādējādi ceļ savu pašvērtējumu un pašapziņu, kas secīgi var atstāt pozitīvu iespaidu arī uz cilvēka veselību. Vienlaikus Martinesku brīdina, ka citu aprunāšana jāuztver “kritiski”. “Piemēram, sievietēm, dzirdot kādu sliktu vārdu par citām sievietēm, ieslēdzas pašaizsardzības mehānisms, jo viņās parādās bailes, ka viņas varētu piemeklēt līdzīgs liktenis kā aprunāto personu,” skaidro zinātniece no Nīderlandes universitātes. “Tikmēr vīrieši, kuri uzklausa pozitīvus vārdus par citiem, piedzīvo baiļu sajūtas, jo sociālo salīdzināšanu ar sāncenšiem var uztvert kā bīstamu.”

Neskatoties uz baumu raksturu, Martinesku aicina cilvēkus pieņemt baumas kā “dabisku mūsu dzīves sastāvdaļu”. Viņas pētījumā secināts, ka baumām ir ļoti liela nozīme sociālajā dzīvē un ka cilvēki allaž gribējuši uzzināt smalkumus par citu sasniegumiem vai neveiksmēm. Tāpat pētījumā noskaidrots, ka kopumā indivīdos, kuri uzklausījuši pozitīvus stāstus par citiem, neapzināti attīstījusies tendence nodarboties ar sevis uzlabošanu, kamēr negatīva rakstura baumas ieslēgušas pašaizsardzības mehānismus. “Pozitīvie stāsti par citiem cilvēkiem var būt informatīvi, jo sniedz mums padomu, kā uzlabot pašiem sevi. Tiklab arī sliktus vārdus par citām personām cilvēks var uztvert kā sev glaimojošus,” citu aprunāšanas ietekmi uz cilvēka pašnovērtējumu apraksta Martinesku.

Pievienot komentāru

FOTO: 30 stilīga tēla idejas jaunām meitenēm ar slaidām kājām (2)Vasarā tik ļoti sevi gribas parādīt no skaistākās puses: iedegums, viegla
Ikviens dīdās, izņemot godasardzi. Zinātne aiz "grozāmgrābšļa" trakumaIkviens dīdās, varbūt izņemot vienīgi goda sardzi pie Brīvības pieminekļa. Lai tas būtu pieskarties saviem matiem, grauzt nagus, spēlēties ar apģērbu vai rokās griezt pildspalvas, tu, visticamāk, dīdies daudzas, daudzas reizes dienā.
Vasals Latgolā! Septītā “1836 enduro km” moto ekspedīcija iezīmē Latvijas austrumus. 2.dienaĀrā rasina īslaicīgs lietus, bet visādi citādi laiks braukšanai ar moci ir lielisks. Pēc brokastīm laižam pētīt Latvijas vecākās dzelzceļa stacijas noliktavas ēku, par ko vakar stāstīja "šmakovkas" Jānis.
Draugiem Facebook Twitter Google+