×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
11. oktobris, 2017
Drukāt

“Bauskas dzīve” pret Latviju: ECT ierosina lietu par pašvaldību finansētu laikrakstu izdošanu (7)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir ierosinājusi lietu pret Latviju pēc reģionālā laikraksta “Bauskas dzīve” izdevēja sūdzības par Latvijas rīcību, ļaujot pašvaldībām izdot savus laikrakstus, kuri imitē neatkarīgu presi, portālu LA.lv informēja zvērināts advokāts Andris Tauriņš.

Sūdzības pamatā ir Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 10.pants, kas uzliek valstīm pienākumu neiejaukties vārda brīvības īstenošanā. Līdz ar to valstij ir jāatturas no jebkādām darbībām, kas nonivelē mediju lomu demokrātiskā sabiedrībā vai mazina mediju plurālismu, skaidro advokāts.

SIA “Bauskas dzīve” iepriekš vērsās administratīvajā tiesā pret Iecavas novada domi, prasot aizliegt pašvaldības finansētā laikraksta “Iecavas Ziņas” izdošanu un reklāmu publicēšanu, kā arī zaudējumu atlīdzību. Saskaņā ar pieteikumu “Iecavas Ziņas”, lai arī saturiski un stilistiski atgādina neatkarīgu laikrakstu, formāli un faktiski nav redakcionāli neatkarīgs, un ir pilnībā pakļauts Iecavas novada domei. Tas pamatā tiek finansēts no pašvaldības budžeta, kas dod negodīgas priekšrocības piesaistīt reklāmas zem tirgus cenas.

Administratīvā rajona tiesa 2016.gada 17.oktobrī atteicās ierosināt lietu. “Bauskas dzīve” šo lēmumu pārsūdzēja Augstākajā tiesā (AT), kas nolēma, ka SIA “Bauskas dzīve” ir tiesības tiesas ceļā prasīt reklāmu aizliegšanu un zaudējumu atlīdzību.

Šajā daļā Administratīvā rajona tiesa lietu ierosināja un ir izskatījusi, spriedums tiks paziņots 2017.gada 2.novembrī.

Attiecībā uz pārējo sūdzību AT norādīja, ka SIA “Bauskas dzīve” nav tiesību tiesas ceļā prasīt pašvaldības laikrakstu neizdošanu. AT lēmuma pamatā bija atziņa, ka pašvaldības tiesības izdot savu laikrakstu izriet no Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz vārda un izteiksmes brīvību.

Tā kā AT lēmums šajā daļā bija galīgs, 2017.gada 28.jūlijā SIA “Bauskas dzīve” iesniedza sūdzību ECT par tiesas noraidītajiem jautājumiem.

“Sūdzība ir iesniegta, jo uzskatām AT secinājumus par pašvaldības tiesībām izdot savu laikrakstu par nepamatotiem. Valsts pārvaldei, tai skaitā pašvaldībām, nepiemīt cilvēktiesības. Tādējādi arī preses brīvības principu nevar attiecināt uz pašvaldības tiesībām. Pamatojoties uz publisko tiesību principu “aizliegts viss, kas nav atļauts”, pašvaldībām nav tiesību izdot maksas izdevumus ar saturu, kas neattiecas uz pašvaldības funkciju izpildi, “ skaidro Tauriņš, uzsverot, ka lietas ierosināšana par minēto jautājumu jau ir liels sasniegums Latvijas mediju vides uzlabošanai kopumā, cerot, ka tiesa pievienosies sūdzības argumentiem par Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pārkāpumu, pieļaujot mediju vides kropļošanu un pašvaldības mediju radīšanu un finansēšanu.

SIA “Bauskas Dzīve” šajā lietā pārstāv zvērinātu advokātu birojs “Sorainen”, kurš sniedz pro bono (bezmaksas) juridisko palīdzību.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Vai to pašu mēs teiktu, ja pašvaldība konkurētu ar zemnieku, audzējot un pārdodot savus tupeņus un pašvaldības zemes, izmantojot pagaidu algotos darbiniekus, kamēr zemniekam tas jādara uz sava īpašuma un ar savu darbaspēku, t.i., par saviem līdzekļiem, nevis nodokļu maksātāju samaksātajiem. Žurnālistika ir tāda pati uzņēmējdarbība kā visas pārējās, kāpēc tajā valda nevienlīdzīga konkurence? Loģiski, ka pašvaldība var atļauties atspoguļot kaut vai katru savu sarīkoto pasākumu, kamēr privātai avīzei jārēķina katrs ceļā notērētais degvielas litrs, vai to varēs atļauties. Bet, kad vajag par nejēdzībām pašvaldības darbā vai tieši otrādi – neizdarībā, pasūdzēties, tad gan par neatkarīgajiem medijiem atceras, bet pagasta avīzē tādas ziņas nekad neatspoguļos, jo tām ir pašslavinošs uzdevums.
  Protams, katram avīzes formātam ir savi plusi un mīnusi. Pašvaldības avīzē ir aktuāla informācija par pasākumiem, bet to pašu informāciju, iztērējot mazākus līdzekļus, viņi varētu publicēt arī reģionālajās avīzēs, pērkot to kā sludinājuma pakalpojumu un tātad atbalstot šo vietējo uzņēmumu – privāto avīzi.

 2. Eirpas Cilvēktiesību tiesa (ECT) n neierosina lietas dažu minūšu laikā pēc sūdzibas nosūtīšanas. Tā nav ierosināta. Dzirdēwju advok’\atu, ka uz sūdzības pamata pieršķirts tiesvedōbas numurs un lieta tiek nodota ilēmuma pieņemšanai. Tā tiesa atbild visiem, uz katru sūdzību, ja tā iesnieta ievērojotsūdzības formu un saturu. Citos gadījumos piedāvā 6 nedēļas sagatavot motivētu sūdzību.

  Ja nesaprot, ko nozīmē lietas ierosināšana, nevajag kultivēt aplamības. Tad nav runa par lietas numuru un tml, bet raksta tieši, lieta ir iewrosināta un tiek nolikta izskatīšanai tiesas satāvā – tā būtu skaidra valoda.

 3. ECt nekad nav ierosoinājusi lietu dažu minūšu laikā. Tā nav ierosināta. Dzirdēwju advok’\atu, ka uz sūdzības pamata pieršķirts tiesvedōbas numurs un lieta tiek nodota ilēmuma pieņemšanai. Tā tiesa atbild visiem, uz katru sūdzību, ja tā iesnieta ievērojotsūdzības formu un saturu. Citos gadījumos piedāvā 6 nedēļas sagatavot motivētu sūdzību.

  Ja nesaprot, ko nozīmē lietas ierosināšana, nevajag kultivēt aplamības. Tad nav runa par lietas numuru un tml, bet raksta tieši, lieta ir iewrosināta un tiek nolikta izskatīšanai tiesas satāvā – tā būtu skaidra valoda.

 4. ECt nekad nav ierosoinājusi lietu dažu minūšu laikā. Tā nav ierosināta. Dzirdēwju advok’\atu, ka uz sūdzības pamata pieršķirts tiesvedōbas numurs un lieta tiek nodota ilēmuma pieņemšanai. Tā tiesa atbild visiem, uz katru sūdzību, ja tā iesnieta ievērojotsūdzības formu un saturu. Citos gadījumos piedāvā 6 nedēļas sagatavot motivētu sūdzību.

  Ja nesaprot, ko nozīmē lietas ierosināšana, nevajag kultivēt aplamības. Tad nav runa par lietas numuru un tml, bet raksta tieši, lieta ir iewrosināta un tiek nolikta izskatīšanai tiesas satāvā – tā būtu skaidra valoda.

 5. kāpēc nevar pievienot komentāru?

 6. Pašvaldības avīze manā pasta kastītē ir par velti, tajā es uzzinu visu par kultūras pasākumiem, sporta pasākumiem, lekcijām, par domes sēdēs lemto u.t.t. Man šī avīzīte ir nepieciešama un es to katru mēnesi gaidu. Daudziem lauku cilvēkiem nav līdzekļu, lai pasūtītu tā saucamo “neatkarīgo” presi. Vai mums jāpaliek bez jebkādas informācijas??? Kaut tā ‘bauskas dzīve” nosprāgtu, nekauņas tādi!
  Un lieta jau vēl nav ierosināta, tikai tā panīkusī “bauskas dzīve” ir iesniegusi iesniegumu un tas ir pieņemts, bet nav izskatīts, vai lietu vispār ierosināt. Tā izskatīšana ilgst kādu gadu un pa to laiku tā “bauskas dzīve” jau būs nedzīva- izputējusi!

 7. Ko tik vien nedarīsi, lai aizvāktu konkurentu…

Draugiem Facebook Twitter Google+