×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. maijs, 2013
Drukāt

Bauskas novada senioriem palīdz mobilā mājas aprūpes brigāde (1)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

“Braucam pie vecajiem ļaudīm gan uz Vecsaules pusi, gan Īslīci un Adžūniem pie pašas leišu robežas. Mums ir džipiņš, kam visi četri riteņi ir velkošie, ziemā – sniega lāpsta līdzi. Ja piemājas ceļā nevar iebraukt, ejam kājām. Reizēm nosoļojam pat vairākus kilometrus ar pārtiku, zālēm un izmazgāto veļu padusē,” stāsta sociālā aprūpētāja Ina Cielava.

 

Kopā ar otru mobilās brigādes darbinieci Nadeždu Votjakovu viņas jau gadu rūpējas par 69 Bauskas novada iedzīvotājiem, kuriem ikdienā veicamie darbi kļuvuši par grūtu.

 

Situācija – baisa

Eiropas Savienības fondu finansētais projekts par institūcijām alternatīvu aprūpes mājas pakalpojumu sniegšanu Bauskas novadā tika sākts 2012. gadā. Tas ļāva pieņemt darbā 14 sociālā darba speciālistus, kā arī izveidot mobilo brigādi.

“Pirms projekta sākšanas kopā ar sociālo darbinieci apbraukājām pagastus, kuros dzīvo veci, vientuļi cilvēki, kam nepieciešama aprūpe mājās.

Dienas beigās bieži vien jutos emocionāli sagrauta. Tie skati reizēm bija diezgan baigi – piedūmotas telpas, izpuvušas grīdas, zirnekļu tīkliem klāti griesti. Dažā mājā pat grīdas nav – cementa klons. Viens vecs vīrs dzīvoja šķūnītī, kuru par māju nemaz nevar saukt. Iznāca mums pretī ar cirvi rokā, jo pieradis, ka var nākt un laupīt.

Kāds cits bija nogulējis gultā desmit gadus un nevienam, sākot ar ģimenes ārstu, nebija ienācis prātā, ka viņu varētu iecelt ratiņos un izstumt svaigā gaisā. Ir situācijas, kad bērni ieķīlājuši bankā īpašumu un vecais tēvs vai māte burtiski paliek uz ielas,” stāsta Bauskas novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Ina Krūmiņa.

Mobilās brigādes darbinieces ik darba dienu spēj iegriezties ne vairāk kā divās trīs attālo pagastu mājās – tas atkarīgs gan no attāluma, gan veicamo darbu apjoma. Tādēļ katru veco cilvēku apmeklē ik pēc divām nedēļām – sanes mājā malku un ūdeni, notīra logus un izmazgā grīdas, gatavo ēst un savāc mazgāšanai netīro veļu. Ja vajag, apgriež arī matus un nagus, palīdz nomazgāties. Pēc sirmgalvju pasūtījuma atved no veikala visu dzīvei nepieciešamo un nogādā pie ģimenes ārsta. Diemžēl mobilās brigādes spēkos nav salabot bojātas krāsnis un plītis, iztīrīt skursteņus, salabot grīdu…

“Pagājušajā vasarā bijām apraudzīt vientuļu 77 gadus vecu pensionāri, kurai cukura diabēta komplikāciju dēļ noņemta viena kāja. Iebraucām pagalmā, bet viņa sēž ratiņkrēslā un ar izkapti pļauj zāli. Pati nomazgājas, sakopj māju, dara visu ko. Ziemā pēc avīzes uz pastkastīti reiz pati pa sniegu aizrāpojusi.

Turpat netālu dzīvo 54 gadus vecs vīrietis, kuram tā pati vaina, bet viņš visu laiku sūdzas: “Kas man palīdzēs? Kas mani vedīs ārā?” Var taču staigāt ar kruķiem, bet viņš pieradis, ka viņam viss pienākas,” stāsta Bauskas novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Ina Krūmiņa.

Diemžēl nācies saskarties arī ar sirmgalvju tuvinieku savtīgo attieksmi, kad bērni, kas atbraukuši apraudzīt sirmo tēti vai māmuļu, sēž kā ciemiņi un pat pirkstu nepakustina – gan jau sociālās aprūpētājas visu izdarīs.

 

Palīdzēs pašvaldība

Līdz 2014. gada vidum mobilās brigādes sniegtā mājas aprūpe Bauskas novada iedzīvotājiem tiks apmaksāta no ES fondu līdzekļiem. Kas notiks pēc tam? “Pašvaldība pieņēmusi lēmumu vēl gadu pēc projekta beigām sava novada iedzīvotājiem nodrošināt mobilās brigādes pakalpojumus. Mēs taču nevaram vecos vientuļos cilvēkus atstāt likteņa varā,” sola Ina Krūmiņa.

 

Uzziņa

* Vecie ļaudis Bauskas novadā var izmantot arī pansionāta “Derpele” pakalpojumus, kas tos piedāvā četrās vietās – Bauskā, kā arī Codes, Īslīces un Brunavas pagastā. Tas var uzņemt 105 iemītniekus. 2013. gadā viena cilvēka uzturēšanās pansionātā “Derpele” izmaksā 338 latus mēnesī. Starpību starp pensiju un šo summu – vidēji 160 – 170 latus, bet mazo pensiju saņēmējiem gandrīz visu, sedz pašvaldība.

* Ja vien veselības stāvoklis ļauj, vecie ļaudis labprātāk izvēlas mājas aprūpi, jo tā ļauj palikt ierastajā vidē.

* Institūcijām alternatīvu aprūpes mājas pakalpojumiem Bauskas novadā, tajā skaitā mobilās brigādes darba nodrošināšanai no ES fondu līdzekļiem, piešķirti 95 997 lati.

* Ar ES fondu atbalstu reģionos izveidotas 15 mobilās brigādes.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. izklausas labi tikai nezin kapec man nonema aprupetajas palidzibu man ir 81 gads pati aiziet nekur nevaru dzivoju Rigas iela 44 auksta sunu buda un salstu nost ar visu kursanu istaba ir 10 gr bet vai ta kadam par to beda ka tik maksa ires maksu 21 e nesaprotu par ko pat citam sunim buda ir siltinata ta rupejas par veciem laudim es nezinu ko man iesakt varbut nosalsu un neko vairs nevajadzes

Draugiem Facebook Twitter Google+