×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. jūlijs, 2016
Drukāt

Bausku divas dienas piepildīs renesanses mūzika

Publicitātes fofoPublicitātes fofo

No 16. līdz 17. jūlijam Bauskas pilī, Bauskas rātsnamā un Bauskas Svētā Gara baznīcā izskanēs Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls, LA.lv uzzināja Bauskas novada domē.

Kurzemes hercogu Ketleru Zemgalē celtās pilis bija pirmās, kas Latvijas teritorijā reprezentēja ziemeļu renesanses laicīgās arhitektūras un profesionālās mākslas izpausmes – tās sev līdzi atnesa renesanses laikmeta Eiropas domāšanu, kultūru un mākslas dīgļus, kas neapšaubāmi ietekmēja kultūras procesu attīstību ne tikai Zemgalē.

Savukārt mūsdienās, Bauskas pils ir vienīgais renesanses un manierisma perioda laicīgās arhitektūras mantojums, ko 17.-18.gs. kari nespēja iznīcināt pilnībā un kas materiāli pārstāv minēto periodu Latvijas kultūras vēsturē. “Ir tikai loģiski, ka Bauskas pils muzejs šo nebūtībai no nagiem izrauto pieminekli cenšas piepildīt ar dzīvu renesanses laikmeta elpu, darot to visos profesionālajai mākslai, mūzikai un teātrim raksturīgajos veidos, jo renesanses un manierisma laikmets ir profesionālās mākslas šūpulis,” festivāla ideju komentē Bauskas pils pārstāve Justīne Zaķe.

Festivālam “Vivat Curlandia!” ir būtiski savu programmu pasniegt saturam vēsturiski atbilstošā vidē, jo ne tikai senās mūzikas atskaņošana ar senajiem instrumentiem, bet arī atjaunotās hercogu rezidences interjeri, izpildītājmākslinieku meistarība, dejotāju kustības ļauj mūsdienu cilvēkam dabiskāk iejusties senatnes vērtību pasaulē un baudīt to ar visām cilvēkam piemītošām maņām.

Festivāla programmā iekļautas interesantas 17. gadsimta mūzikas koncertprogrammas, spožais Klaudio Monteverdi operas “Orfejs” iestudējums, kā arī vairāki koncerti, kuru saturs saistīts ar vēsturiskiem faktiem un notikumiem, kas skar Kurzemes hercogu Ketleru dzimtu un Bauskas pili kā vēsturisku notikumu vietu.

Tā, piemēram, Bauskas pils koncertu zālē Senās mūzikas ansamblis Ludus un Renesanses deju grupa Galms rādīs Ilonas Ozolas iestudējumu “Planētu parāde”, kas radīts, izmantojot 15. gadsimta beigu un 16. gadsimta sākuma deju pierakstus. Līdzīgā planētu un citu mītisku un alegorisku tēlu gājienā 1613. gada 27. jūnijā Drēzdenes pils pagalmā nolūkojies Kurzemes hercogs Vilhelms, piedalīdamies sava brālēna Saksijas kūrfirsta Johana Georga I un hercoga Vilhelma sievas māsas Magdalēnas Sibillas dēla kristību svinībās.

Savukārt Bauskas Sv. Gara baznīcā izskanēs koncerts “Burkards Valdiss – psalmi”, ko atskaņos Fabella Ensemble Guntara Prāņa vadībā. Burkards Valdiss (1490-1557) bija vācu garīdznieks, politiķis, filozofs, dzejnieks, mūziķis un amata meistars (alvas kannu lējējs), kurš 16 savas dzīves gadus nodzīvojis Livonijā. Būdams viens no pirmajiem Mārtiņa Lutera sekotājiem un draugiem, reliģiskās pārliecības dēļ 1536. gadā tiek apcietināts un ieslodzīts Bauskas pils cietumā. Šeit viņš no latīņu valodas pārtulko visus 150 psalmus un sakomponē šo psalmu melodijas.

Festivāla programma solās būt īpaši krāšņa, uzstājoties gan izciliem Latvijas mūziķiem, gan māksliniekiem no Austrijas, Francijas, Nīderlandes.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+