×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
6. jūlijs, 2016
Drukāt

Bažās par Āfrikas cūku mēra izplatību Igaunijā pārbaudīs visas fermas

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Saistībā ar pieaugošo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību Baltijas valstīs un Polijā Igaunijas Veterinārais un pārtikas departaments (VTA) ceturtdien sāks ārkārtas pārbaudes par bioloģiskās drošības noteikumu ievērošanu cūku fermās, un šo pārbaužu gaitā tiks apsekotas visas valstī esošās cūku fermas.

Jaunākie gadījumi apliecina, ka pat gadījumā, ja lauku saimniecībās ievēro visas bioloģiskās drošības prasības, cūkkopjiem ir jāstrādā, lai izvairītos no dzīvnieku saslimšanas, norādīja VTA ģenerāldirektora pienākumu izpildītājs Olevs Kalda.

“Mēs liksim lietā visus Veterinārā un pārtikas departamenta rīcībā esošos resursus, lai vēlreiz veiktu pārbaudes visās vietās, kur Igaunijā tiek turētas cūkas,” teikts VTA paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.

“Mums ir jārīkojas stingri un jāsamazina riski. Ja pārbaužu gaitā tiks konstatēti trūkumi, kurus nav iespējams nekavējoties novērst, mēs neizrādīsim nekādu iecietību. Tādā gadījumā netiks dots papildu laiks trūkumu novēršanai, bet atbilstoši noteikumiem nekavējoties tiks pārtraukta cūku turēšana” konkrētajā vietā, informēja Igaunijas Veterinārais un pārtikas departaments.

Tas lūdz pārbaudes uztvert ar izpratni, jo šis jautājums ir steidzams. Vienlaikus ar pārbaudēm saimniecībās, kur tiek turētas cūkas, tiks paaugstināta arī esošās uzraudzības kvalitāte. “Lauku lietu ministrijā tiek gatavots tam nepieciešamais audits, kas ļaus apzināt uzraudzības trūkumus,” norādīja Kalda.

Igaunijā, Lietuvā un Polijā Āfrikas cūku mēris nesen atklāts mājas cūkām, un tie bija pirmie mājas cūkām konstatētie ĀCM gadījumi šogad. Latvijā turpinās ĀCM izplatība meža cūku vidū, bet mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī.

Pirmais Āfrikas cūku mēra gadījumus mežacūkai Igaunijā tika atklāts 2014.gada 8.septembrī, kad no Spānijā esošas Eiropas Savienības atsauces laboratorijas tika saņemts diagnozes apstiprinājums meža cūkai, kas atrasta Valgas apriņķa Hummuli ciemā sešu kilometru attālumā no Latvijas robežas. Pirmais gadījums, kad ar Āfrikas cūku mēri Igaunijā inficējās mājas cūka, reģistrēts 2015.gada 21.jūlijā.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+