×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2016
Drukāt

Baznīca radikalizējas tāpat kā sabiedrība kopumā. Saruna ar mācītāju Kasparu Simanoviču (17)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) būs pirmā no Pasaules luterāņu federācijas dalībniecēm, kura savā sa­tversmē paredz ierakstīt, ka ordināciju var lūgt tikai vīrieši. Tā pirms šodien notiekošās LELB Sinodes sacīja Lutera draudzes mācītājs KASPARS SIMANOVIČS. Ja Sinode nobalsos par šo priekšlikumu, tas vēl vairāk attālinās abas latviešu luterāņu baznīcas – LELB un Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu ārpus Latvijas (LELBĀL). Jo LELBĀL ne vien kalpo daudzas mācītājas sievietes, bet arī arhibīskape ir Lauma Zušēvica. Par atklāto vēstuli, kurā K. Simanovičs ar kolēģiem pauda satraukumu par abu baznīcu attiecībām jau pērnruden (skat. “LA” 2015. gada 1. novembrī “Septiņi luterāņu mācītāji: “Sadalītā baznīca atkal jāapvieno.””), LELB arhibīskaps Jānis Vanags pārmeta, ka autoriem vajadzējis ar iesniegumu vērsties pie savas baznīcas, “nevis runāt uz to caur laicīgu presi”. Tagad LELB stratēģijā paredz izveidot darba grupu, kam jāpiedāvā problēmu risinājums, “negaidot izaicinājumu no laicīgo mediju puses”. LELB par sev piederīgiem uzskata ne tikai tos 40 tūkstošus cilvēku, kuri iesaistījušies draudzēs, bet pāri par septiņsimt tūkstošiem luterāņu, ko uzrāda pārskatos Tieslietu ministrijai. Par to visu – sarunā ar Kasparu Simanoviču.

 

– Kāpēc sabiedrībai ir svarīgi uzzināt par notiekošo baznīcā arī no laicīgajiem medijiem?

– Medijiem ir jāatspoguļo procesi, kas attiecas uz visu sabiedrību. Pat ja LELB vai Romas katoļu baznīcai, vai Pareizticīgajai baznīcai Latvijā piederētu daži desmiti tūkstoši cilvēku, tad tomēr tajās notiekošie procesi ir būtiski visai sabiedrībai kopumā. Jo baznīca ir sabiedrības mikromodelis un norises tur ir tāda kā esence tam, kas notiek sabiedrībā. Radikalizācijas tendences un pašizolēšanās ir vērojama ne tikai baznīcās, bet sabiedrībā kopumā.

– Piemēram, kā tās 
izpaužas?

– Paraugieties, ko cilvēki runā par Eiropas Savienību, kā viņi vērtē procesus ES: “Mums to nevajag, tur ir šausmas, briesmas…” Sabiedrībā populāri komponisti runā par to, cik labi ir Krievijā, kāds malacis ir prezidents Putins; dažs dziesminieks lūdz Dievu, lai Krievijas armija atnāk un atbrīvo no sātanistiem šeit Latvijā. Tā ir radikalizēšanās un vēlme izolēties – mums nevajag Eiropas Savienību, paši spēsim nodrošināt savu neatkarību.

– Un baznīcā tas izpaužas arī kā liegums sievietēm lūgt ordināciju?

– Jā, diemžēl LELB ar lēmumu oficiāli nostiprināt sieviešu ordinācijas aizliegumu baznīcas satversmē sevi pakāpeniski izolē no plašākās luterāņu kopienas pasaulē – no Pasaules luterāņu federācijas (PLF). Uzzinot par šo iniciatīvu veikt izmaiņas satversmē, pirms dažiem mēnešiem Rīgā bija ieradusies PLF delegācija ar lūgumu padomāt, nesteigties ar lēmumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Paldies, Kaspar! He, he, he, labi atceros to slēpto naidu, kāds nāca Teoloģijas fakultātē no melnsvārču puses. Nu gluži kā Rīgas trolejbusā, kur stāv krievs un latvietis.

 2. Paldies, Kaspar, par neatkarīgu domāšanu un skaidru prātu!

 3. Es pateicos Dievam ka Latvijas luterāņu virsvadītajs ir J. Vanags Vismaz kādam šajā valstī ir mugurkauls .

 4. vai to mums vajag? Atbildēt

  Nu žēl,žēl, bijām labākās domās par simanoviču. Tā mākslīgi uzspiestā sieviešu ordinācija nav nekas vairāk, kā karojošais sātaniskais genderisms. Nav ne vīriešu, ne sieviešu, tikai kropli izdzimteņi.

 5. Tik daudzi vīrieši norūpējušies par sieviešu ordinācijas aizliegumu… Reāli redzot sievieti sprediķojam, dievnamā valda pavisam cita atmosfēra. Vācijā skatos uz mācītāju sievieti, labi,amata tērps ir, teksts arī labi skan. Bet dievnams ar citu atmosfēru. Femīna tad kļūst baznīca.
  Latvijā skolās pārsvarā sievietes, daudzās profesijās sieviete nes nastiņu. Var jau sacīt, līdztiesīgums dievnamā, sieviete laulā kāzās, krista kristībās, izvada bērēs, varbūt… Varbūt patiesā vēlme sieviešu ordinēšanas aizstāvībai ir vēlme noņemt atbildību no smagās kalpošanas nastas? Tikai nezinošais var domāt, ka teksti tāda papļāpāšana vien ir. Manuprāt, lēmums pieņemts pareizs. Sieviete radīja Jēzu, bet sludina par to vīrietis. Ja tēlaini domā. Sieviete nesprediķo: es, sieviete, radīju Jēzu. Tad tā būtu lepnība.

 6. baznīcās jau naida runas ir normala lieta ,un sabiedrība ir kristietības naida turpinātāja

 7. Interesanti. Vai kāds no šiem reliģiskiem ģēnijiem ir pavaicājis, kāds ir Dieva prāts šajā jautājumā? Vai kāds ir pat painteresejies ko saka un atklāj Bībele par vīriešu un sieviešu pienākumiem un atbildību? Ko Svētie Raksti māca par katra lomu ( darbu, vietu) draudzē un sabiedrībā ? Vai kāds ir vispār vaicājis vai šīs “ordinācijas” un citas baznīcas paražas, tradicijas un ieradumi ir vispār bibliski?

 8. Rietumzemēs pretēji, piemēram, Āfrikai, Kristīgo reliģiju aizstāj Humānisma reliģija. Tā ir kā tāds vītenis kas aug un izplešas uz spēcīga koka, un beidzot to nomāc.

 9. Radikalizējas vāji mācītāji , kuri ir muļļas neiesim uz Vanaga elli.

 10. LEBL ir piemirsies, kurš viņus visus te uz zemes ir radījis. Nepateicība ir liels grēks, nicinot savu radītājus

 11. Kaspara kungs, pasaules gars un praatoshanas gars ir juusu sirdii! Bet paldies Dievam, elles varai nebuut paar LELB!

 12. Vai tiešām visi LELB mācītāji ir tik bailīgi un materiāli iespaidojami, ka piekritīs jebkam, ka tikai nezaudē darbu? Tad gan Vanagam nav salds liktenis – visos laikos gļēvi pavalstnieki paši ir gāzuši savus elkus.

 13. Lai Dievs Tevi pasargā, Kaspar!

 14. Islamisti radikalizējas, geji arī..Baznīcai būtu mierigi uz to janoskatās??

  • Geji ir vīrieši, islāmistu kaujinieki arī lielākoties ir vīrieši. Kāds sakars ar to ir sievietēm? Cietumos vairāk kā 80% sēž vīrieši, satiksmes noteikumu pārkāpēji milzīgs vairums ir vīrieši. Kāds secinājums? Godīgākas un kārtīgākas ir sievietes.

Draugiem Facebook Twitter Google+