Viedokļi
Aptaujas

Baznīcas autoritāte sabiedrības acīs samazinās, atzīst mācītājs 16

Foto – Timurs Subhankulovs

1517. gada 31. oktobrī MĀRTIŅŠ LUTERS publicē 95 akadēmiskām pārrunām sagatavotas tēzes (vai viņš tās pienaglo pie Vitenbergas Pils baznīcas durvīm vai tikai izsūta pa pastu, nekrīt svarā, kaut arī vēsturnieki par to joprojām vēl strīdas).

Divās nedēļās šīs tēzes, pārtulkotas no latīņu valodas, izplatās Vācijā, bet divu mēnešu laikā – visā Eiropā.

Reformācijas diena plaši atzīmēta arī Latvijā. “Latvijas Avīze” par baznīcas lomu aptaujāja vairākus mācītājus.

Kapars Simanovičs, Rīgas Lutera evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs: “Baznīca spēlē stabilizējošu lomu, ja sabiedrībā noris procesi, kas notiek pārāk ātri un pārdroši eksperimentāli. Jo baznīca vienmēr ir nedaudz konservatīva, un tā eksperimentālus procesus bremzē. Te es domāju nostāju dažādos ētiskos jautājumos (piemēram, baznīcas nostāju attiecībā uz abortiem) vai arī sociālas dabas jautājumos (piemēram, attieksmi pret kādām vājākās pozīcijās esošām sociālajām grupām). Man tomēr šķiet, ka baznīcai nevajag veikt stabilizējošo funkciju, uzskatot, ka, redz, mēs visu zinām un pretendējam uz pēdējo patiesības saliņu. Mēs esam daļa no sabiedrības, kurā ir dažādi viedokļi, un baznīcai ar līdzvērtīgu sadarbības izjūtu jāiesaistās sabiedriskajos procesos. ”

Jānis Bitāns, Liepājas Svētās Annas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs: “Šodien baznīcas loma un autoritāte sabiedrības acīs samazinās līdzīgi tam, kā samazinās vērtību loma cilvēku prātos. Izeja šodien būtu jāmeklē ne tik daudz cerībās izmainīt pasauli, bet palikt konsekventiem savā kristīgajā aicinājumā un ticības apliecinājumā. Lai sāls ir sāls un gaisma ir gaisma, tas arī būs vērtīgākais sabiedrībai un pasaulei.”

Jānis Skulme, kinooperators: “Baznīcai jākalpo sabiedrībai. Tai jābūt atvērtai jebkuram – gan trūcīgajiem, gan bagātajiem. Tai jābūt vietai, kur cilvēki var kļūt brīvi. Jābūt vietai, kur cilvēki top uzklausīti, var diskutēt, baznīcai jābūt kā tiltam starp dažādām konfesijām un sociālajiem slāņiem. Reformācija bija būtisks notikums, jo tajā reformāti iestājās par Dieva vārda autoritāti sabiedrībā, nevis cilvēku varu. Mūsdienās reformācija ir ne tikai luterāņu baznīcas notikums, no tās var mācīties arī citu konfesiju pārstāvji.”

LA.lv