Kultūra
Kultūrpolitika

Baznīcu nakts Latvijas simtgades zīmē0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Publicitātes foto

Visā Latvijā no Rūjienas līdz Subatei, no Ludzas līdz Nīcai – 1. jūnijā jau piekto gadu dievnami vienosies kultūras notikumā “Baznīcu nakts”. Šoreiz pasākumā piedalīsies vismaz 164 baznīcas. Vakars sāksies pulksten 17.50 ar baznīcu zvanu skaņām, ko turpinās ekskursijas, lekcijas, radošās darbnīcas bērniem, kopīga Tēvreizes lūgšana un, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, kopīga valsts himnas dziedāšana.

Visvairāk dalībnieku arī šogad būs Vidzemē – 55 baznīcas, Zemgalē un Sēlijā – 27 baznīcas, Kurzemē – 36 baznīcas, no tām Liepājā – 5, Latgalē – 16. Rīgā un Rīgas apkārtnē atvērtas būs 36 baznīcas.

“Šogad “Baznīcu nakts” norisinās Latvijas Valsts simtgades zīmē. Tādēļ ikvienu dievnamu esam aicinājuši rotāt ar Latvijas valsts karogu un vakarā pēc Tēvreizes lūgšanas, kurai vienoti pulcēsimies pulksten 21.00, kopīgi dziedāt arī Latvijas valsts himnu. Mūsu himna ir īpaša, tā ir unikāla savā būtībā, jo ir lūgšana, kuru dziedot katru reizi varam lūgt Dieva palīdzību, svētību un labklājību savai zemei un tautai,” aicina rīkotāju pārstāvis Jurģis Klotiņš.

Par to, cik plaša un dažāda ir “Baznīcu nakts” programma, stāsta kultūras notikuma pārstāve Dārta Belcāne: “No Valsts robežsardzes helikoptera prezentācijas pie Ludzas katoļu baznīcas līdz Vasarsvētku atsvētes zaļumballei Kolkas katoļu baznīcas dārzā ar lībiešu un latgaliešu dančiem, no Piltenes luterāņu baznīcas seno ērģeļu skaņām un Kurzemes baroka Zlēku baznīcā līdz Skujenes luterāņu draudzes siltai tējai un ugunskura gaismā dziedātai latvju dainai “Dod, Dieviņi, kalnā kāpt…” – tie ir tikai daži no programmu punktiem, kas aicinās svinēt Latvijas simtgadi un iepazīt Eiropas kultūras mantojumu baznīcu draudžu sagatavotajās programmās. Gulbenes katoļu draudzē ikviens varēs dāvināt “100 rozes Latvijai” – piedalīties īpašā Rožukroņa lūgšanā. Tikmēr Sēlijā Asares luterāņu baznīcā iedegs lūgšanu sveces Augškurzemes nacionālo partizānu un politiski represēto piemiņas vietā.”

Īpašs mūsu valsts simtgades koncerts šajā naktī būs Ikšķiles Ev. lut. baznīcā, kur uzstāsies Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, kas klausītājiem piedāvās Uģa Prauliņa, Renātes Stivriņas, Artura Maskata, Jāzepa Mediņa, Alfrēda Šnitkes un Georgija Orbāna skaņdarbus.

Baznīcu nakts programma būs radoša, muzikāla un sirsnīga. Dievnamos muzicēs Latvijā labi zināmi mākslinieki. Apskatot Rīgas baznīcas, Mārtiņa Ev. lut. baznīcā koncertu sniegs Ieva Akuratere. Āgenskalna baptistu baznīcā ģitārists Kaspars Zemītis atskaņos savas oriģinālkompozīcijas, kā arī pazīstamu komponistu mūziku savā aranžējumā. Plašu muzikālo programmu piedāvā Krusta Ev. lut. baznīca, kurā uzstāsies aktieris Juris Hiršs un Ēriks Loks, vokālais ansamblis “Vocalica”, ģitāru duets “Bague Duo” – Aivars Hermanis un Ēriks Upenieks.

Savukārt ārpus Rīgas ir vērts iegriezties Saldus Sv. Jāņa Ev. lut. baznīcā un Nīcas Ev. lut. baznīcā, kur muzicēs zvanu ansamblis “Campanella”. Jaunjelgavas Baltā Mārtiņa luterāņu baznīcas pagalmā būs radošie vārdi ar Robertu Gobziņu un romantiskie vārdi ar Normundu Rutki. Savukārt “Laivu mājā”, kas ir Carnikavas Ev. lut. baznīcas pagaidu mītne, muzicē vijolnieks Raimonds Ozols.

Katrs sev atradīs interesējošo un tuvāko Baznīcu nakts novadu programmās: www.baznicunakts.lv.

 

LA.lv