×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Dzimstības pieaugumu speciālisti prognozē vēl turpmākos piecus gadus (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Turpina pieaugt jaundzimušo skaits, taču dabiskais pieaugums valstī joprojām ir negatīvs, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati par demogrāfisko stāvokli valstī.

Šī gada pirmajos septiņos mēnešos piedzimuši gandrīz 12,5 tūkstoši bērnu, kas salīdzinājumā ar 2013. gada tādu pašu periodu ir par 554 jaundzimušajiem vairāk. CSP Iedzīvotāju statistikas daļas vadītāja Sigita Šulca skaidro, ka jau pēdējos četrus gadus dzimstības tendences ir nemainīgi pozitīvas un jaundzimušo skaits katru gadu pieaug aptuveni par tūkstoti. Tāpat 2014. gadā palielinājies noslēgto laulību skaits – jūlijā vien reģistrēti nepilni divi tūkstoši laulību.

“Šī brīža pozitīvās tendences gan jaundzimušo, gan noslēgto laulību ziņā var skaidrot ar bēbīšu bumu, ko Latvija piedzīvoja astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados,” secina S. Šulca. Augstāko punktu bēbīšu bums sasniedza 1989. gadā, kad valstī reģistrēti gandrīz 40 tūkstoši jaundzimušo – šobrīd šie bērni ir pieauguši un sasnieguši 25 gadu vecumu, kurā lielākoties cilvēki nobriest pirmajiem bērniem. Savukārt nedaudz agrāk dzimušie saņemas otrajam vai trešajam bērnam savās ģimenēs.

CSP veiktie aprēķini liecina, ka Latvija ir vienīgā starp Baltijas valstīm, kurā 2013. gadā ir pieaudzis jaundzimušo skaits, pretēji Igaunijai un Lietuvai, kurā tas samazinājies par vairāk nekā 500 bērniem katrā. S. Šulca domā, ka “dzimstības rādītāji Latvijā turpinās pieaugt vēl nākamos piecus gadus, kamēr izaugs bēbīšu buma bērni, pēc tam tas atkal samazināsies”.

Lai arī šī gada jūnijā un jūlijā mirušo skaits ir lielāks nekā 2013. gada attiecīgajā laika periodā, kopumā 2014. gadā miruši par 449 cilvēkiem mazāk nekā pagājušā gada pirmajos septiņos mēnešos. Līdzšinējie dati nerāda, ka vasarās ievērojami pieaug mirušo skaits, tāpēc S. Šulca to nesauc par tendenci, taču nenoliedz, ka nozīme mirušo rādītāju pieaugumam jūnijā un jūlijā ir arī šī gada cilvēku pārgalvībai un daudzajiem nelaimes gadījumiem.

Iezīmējot tālāko nākotni, S. Šulca norāda, ka, par spīti jaundzimušo skaita pieaugumam, dabiskā pieauguma rādītāju izlīdzināšanos pozitīvā virzienā neviens eksperts neprognozē, jo dzimušo skaits joprojām nepārsniedz mirušo skaitu. “Šobrīd valstī ir 1,25 miljoni darba spējas vecuma iedzīvotāju, kuriem jau šobrīd ir liela demogrāfiskā slodze, un neizskatās, ka tuvāko 20 gadu laikā tā kļūs vieglāka.” CSP speciāliste ir pārliecināta, ka liela nozīme dabiskā pieauguma rādītājos ir migrācijai, jo no Latvijas izbrauc tieši darba spējas vecuma iedzīvotāji, kuri sāk veidot ģimenes.

dzimstiba_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. A kā nosaka,ka krieve vai latviete dzemdē? Maniem vecākiem tautība krievu,lai gan visi senči mums no Latgales, krieviski es praktiski nerunāju,bet tautība jau pasē nemainās no tā. Uzvārds man gana latvisks,bet arī no tā nemainās ieraksts pasē. Mans kuplais bērnu skaits tiek pieskaitīts pie krieviem? Kāpēc? Kādi te krievi Latvijā? Krievvalodīgie nezina,kas ir Krievija. Diemžēl arī manu valsti neciena. Un manus bērnus neciena.

  2. Komentētājam “nu beidz”.

    Protams, ka pieaugums ir uz latviešu gimeņu rēķina. Latviešiem ir divreiz vairāk dzimušo uz katriem 1000 cilvēkiem nekā krieviem un citiem cittautiršiem. Labāka dzimstība ir tikai čigāniem. Un arī mirstība latviešiem ir daudz mazāka kā krieviem.

    Bez tam vēl jāņem vērā, ka dzimstība pieaug pat samazinoties iedzīvotāju skaitam, kas ir ļoti pozitīvi.

    Bet par mirstības/dzimstības attiecību – latviešiem nevajafzētu pārmēru stresot, jo latviešiem tā ir tuvu nullei (-1 ar kaut ko uz 1000 iedzīvotājiem), kur pretim krieviem tā ir katastrofāla (ap -8 uz 1000 iedzīvotājiem).

  3. Tikai nestāsti, ka dzimstības pieaugums ir uz latviešu ģimeņu rēķina. Dzimst te brīvi tikai žīdi un cittautieši.

Draugiem Facebook Twitter Google+