×
Mobilā versija
Brīdinājums +25°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
29. jūnijs, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Svarīgs komponents sadzīvošanai ar bēgļiem nav vis ādas krāsa, bet dzīvesveids (20)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Sīriešu bēgļi izlaužas caur žogu Turcijas un Sīrijas pierobežā. Turcija pagājšnedēļ paziņojusi, ka ieviesīs pasākumus, lai ierobežotu bēgļu plūsmu.

No ANO bēgļu aģentūras pārskata izriet, ka pasaulē 60 miljoniem cilvēku nācies pamest dzimtās vietas. Bēg no posta, bēg no kara, bēg no haosa. Kur viņi liksies? Kas viņus gaida? Tā ir samilzusi problēma, kuras dažādos aspektus nevar mērīt ar vienu olekti. Problēma ir, kā pēdējā laikā pieņemts teikt, daudzšķautņaina un neviennozīmīga.

Tātad – 60 miljoni: gandrīz 20 miljoni bija spiesti pamest dzimto zemi, 38 miljoni savas zemes robežās bija spiesti mainīt dzīvesvietu, un 1,8 miljoni kļuva par “patvēruma lūdzējiem”.

“Visnelaimīgākā tauta un zeme” – tie ir Raiņa vārdi skumjās par armēņu genocīdu. Tagad tas pats būtu sakāms par Sīriju, kur pirms trīs gadiem diktatora Bašara Asada “dzelžainais papēdis” slāpēja jebkurus protestus un kur šaušalīgā pilsoņkara gaitā 6,7 miljoni šīs valsts iedzīvotāju zaudēja savus mājokļus un devās meklēt pajumti “pašu” (!) zemē, kamēr gandrīz četri miljoni bija spiesti bēgt, kur pagadās, lielākoties uz Turciju, Jordāniju un Libānu. Turcija ar tās 80 miljoniem iedzīvotāju uzņēma pusotra miljona bēgļu, bet gandrīz nepanesams slogs, uzņemot bēgļus no Sīrijas, gulstas uz Jordāniju un īpaši Libānu, kur četriem miljoniem vietējo nācās dot pajumti vairāk nekā miljonam bēgļu no Sīrijas.

Te nu atļaušos gaužām subjektīvu atkāpi. Visā šajā bēgļu problēmā svarīgs komponents nav vis ādas krāsa, bet dzīvesveids, priekšstats par sievietes lomu ģimenē, kas bieži vien sakņojas reliģijā. Tagad, kad Vidusjūrā slīkst nelaimīgie “laivu bēgļi” no t. s. Melnās Āfrikas, nāk prātā divas citas laivu bēgļu sāgas. 1944. gada rudenī daudzi latvieši laivās devās no Kurzemes uz Zviedriju, glābdamies no Baigā gada atkārtojuma. Zviedri viņus uzņēma, un latvju bēgļiem viņā krastā nekas nebija biedējošs vai svešs: tas pats dzīvesveids, ziemeļnieciska nosvērtība, ainava visumā ierasta, var pat pieminēt “protestantisko darba ētiku”. Atlika vienīgi apgūt zviedru valodu, kas nesagādāja grūtības. Tas bija 1944. gada rudenī. Bet ceļinieks, kas tagad, 2015. gada vasarā, ierodas Stokholmā, tiek brīdināts nespert kāju tajos Zviedrijas metropoles kvartālos, kur mīt patvēruma ieguvēji no Marokas un Lībijas, Somālijas un Jemenas – tie ir noziedzības perēkļi, tur valda šariats – islāma kanons, kur neprecēta sieviete nedrīkst parādīties uz ielas, ja to nepavada tēvs vai brālis.

Cits piemērs: pēc 1975. gada, kad visa Vjetnama nokļuva Ho Ši Mina komunistu varā, tūkstošiem bēgļu laivu šķērsoja Kluso okeānu, cerot nokļūt “kaut kur brīvajā pasaulē”. Daudzi ceļā noslīka, bet vairākums atrada pajumti, īpaši Savienotajās Valstīs, kur viņi itin veiksmīgi integrējās. Lieta tā, ka viņu dzīvesveidu bija ietekmējis budisms, konfuciānisms, senču kults un daļēji kristiānisms, un viņu adaptācija nesagādāja nekādas problēmas.

Jāņem vērā, ka nebeidzamā Sīrijas bēgļu straume, sasniedzot Turciju, Jordāniju vai Libānu, nokļūst “savā vidē” – ne tikai dzīvesveids un priekšstats par ģimeni, visumā arī klimats un daba ir līdzīgi – tāpat kā, teiksim, ēdienkarte.

Kā zināms, Eiropas Savienība nupat pieņēmusi lēmumu par bēgļu uzņemšanas un izvietošanas kvotām, sadalot tos proporcionāli katras ES dalībvalsts iedzīvotāju skaitam un ekonomikas potenciālam. Latvijai esot paredzēta “saudzīga” kvota – ap septiņiem simtiem. Iemācīt tos runāt latviski un kaut kā pielāgoties mītnes zemes dzīvesveidam – to jau varētu, ja vien tas būtu izņēmums, ievērojot radušos situāciju…

Ar dziļu nožēlu un skumjām nākas konstatēt, ka pār t. s. Melno Āfriku, kas plešas no Sahāras tuksneša līdz Labās Cerības ragam, gulstas kaut kāds likteņa lāsts, īpaši šī kontinenta vidienē, Kongo upes baseinā, kur nav tādas valsts, kur neplosītos ārkārtīgi nežēlīgi dažādo cilšu un klanu konflikti, kur ikdiena ir masu slepkavības un izvarošanas. Pat Dienvidāfrikā, kur 1994. gadā tika darīts gals kaunpilnajam aparteīdam, leģendārā Nelsona Mandelas pēcteča Džeikoba Zumas valdība ir viscaur korumpēta un nespēj tikt galā ar noziedzību, kas tur plosās, pārsniedzot Ginesa rekordus.

Un noslēgumā – intriģējoša ziņa no Vācijas, kur kādā Saksijas mazpilsētā Freitālē, netālu no Drēzdenes, vietējie iedzīvotāji nikni protestēja pret dažu desmitu Āfrikas bēgļu izvietošanu bijušajā viesnīcā. Bļaujot “Kriminelle Auslander, raus, raus, raus!” (“Noziedzīgie ārzemnieki, prom, prom, prom!”), viņi vicināja dīvainu karogu, kur bija pamīšus redzamas Vācijas un Krievijas krāsas – melnsarkanzeltains un baltzilisarkans, un tika pacelts plakāts ar uzrakstu:”Keinen Krieg mit Russland” (“Nē – karam ar Krieviju”). Tas notika netālu no Drēzdenes, kur Vladimirs Putins savulaik bija KGB rezidents…

(Raksts publicēts avīzē “Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Labākajās padomijas tradīcijās, latišiem būs runāt imigrantu valodā, jo svarīgākais tak ir vērtības nevis valoda, bet ja nav savas valodas, tad jau zūd jēga visam citam…

 2. Raksts nav peļams.Gordona kungs būtībā piedāvā kritērijus pēc kuriem varētu filtrēt bēgļus ar radniecīgu domāšanu.Afrikāņi un musulmāņi nav strādīgi,bet krituši uz tirdzniecību un blēdīšanos.Toties ķīnieši un vjetnamieši ir strādīgi.Varētu ņemt piemēram kristiešus,bet arī kristietības izpratne ir dažāda.Ja nu pie mums sāks ierasties grieķu bēgļi,ko tad?

 3. Jau 2001. gada 12taa septembrii, vienu dienu peec uzbrukuma dviinju tornjiem ASV, Izraelas rokas puishi Vashingtonaa pazinjoja, ka tiks izniicinaatas piecas Tuveejo Austrumu valstis, Libaana, Libija, Siirija, Iraka un Iraana, lai izveidotu Tuveejos Austrumus peec Izraelas veeleeshanaas. Viss bija sen izplaanots. Taa kaa zinat KAAPEEC visi shie beeglji radushies. Hasbara no Frenka puses.

 4. Domāju, ka krievs nestāvēs malā šajā jautājumā. Viņam nevajag lai vel kādas citas tautas “uzliek aci” tām zemem kuras viņš ir izredzējis sev nākotnē. Tā kā visādi grafisti un citi -isti un mālētāji jauks gaisu uz nebēdu. To viņi instinktīvi jūt, ka nevar jautājumu “nolaist uz bremzēm”.

 5. … Gordon, atbildi sev vispirms, un tad raksti saja Eiropas Savienibas valsts portala – kamdel so miljonu beglu straume netek uz netalas un bagatas Izraelas pusi … !?

  … Un, ja esi atklats un taisnigs cilveks tad, pasaki ari atklati, kamdel Bezabrenei uzspiest dalu no sis ‘beglu’ masas butu tik pat netaisnigi ka savai Izraelai, uz kuru tapat ka bijusam kolonizatoru zemem tomer kaut netiesi gulstas atbildiba par notiekoso saja regiona …

  … Un atklati, ko Tu isti gribeji pateikt vai pieradit ar saviem piemeriem … citkart, ka tikai uzkurinat jutas – un tadejadi naidu – preteji domajosos … nav isti pateikts Bezabrenes konteksta … Tev, laikam ka vecas nomenaklaturas parstavim, neteicas zinat, vai tiesam nezinaji … ka baltiesi laivas ari devas talak no Skandinavijas zemem , pari Atlantijas okeanam, lidzigi vienamiesiem, jo tie nebija drosi par viltigo zviedru nodomiem nakotne … ka to pieradija vinu cilvecibas nodeviba sakara ar asinaino latviesu legionaru virsnieku izdosanu CCCP preteji Genevas konvencijai !!!

  … Ah, Genevas konvencija … tas principalos ietvaros pabeigta DDD un likumigi Hagas internacionala tiesa tai pieskirta komunistu varas virsnieku repatriacija … sodien, pasargatu baltijas valstis no turpinosa smgenocida ar vel vairak uzspiestam ‘beglu’ kvotam …

  • K-K kgam: beg gan uz Izraelu! No Sudanas un Eritrejas -caur Sinaja tuksnesi nelegali atbegusi uz Izraelu 40.000 migranti, begot no pilsonkara un vajasanam. Ta ir smaga problema izraelai.

   • Israela uzńemusi desmitiem tukstošus melnādainos ēbrejus no Āfrikas. Citām arābu zēmēm ir lielāka platība bet tur dzīve nav tik viegla kā Eiropā.

   • … Ta ka tavi minetie … begli ir lielako ties vai visi senas ebreju ticibas locekli, Izraela nedriksteja tiem atteikt patverumu … pec pasu pasludinatas valsts esibas principa … lai gan cies sodien no vinu pretestibas integracijai ka ari par pieaugoso diskriminaciju pret melnadainiem ebrejiem … !!!

 6. Vai tad mums nepietiek ar krieviem un caur korumpēto Krieviju plūstošas vjetnamiešu bēgļu straumes?

 7. Вопрос модераторам: почему слово «маразматик» в данном контексте вызывает у вас такое неприятие?!

  • tev laikam skolas brīvlaiks sācies ,dodies uz sočiem pahans pieņem tādus tūrisstus kā tu,atpūties no tās LATVIJAS.

 8. Вот же **, день прожить не может без плевка в сторону России!

 9. Ar Āfrikas bēgļu uzņemšanu mēs atbalstam izdevīgo biznesa rūpalu!!!!

 10. Kā Latvija radīja postu Āfrikā ??

 11. Lielākies tas dzīvesveids ir patērētājs un pabalstu meklētājs ( tadi jau Latvijā ir pietiekoši ar drebošām rokām un ziliem deguniem…). Ja vēl tie pabalsti būs jāsniedz ES standartiem atbilstoši… Kas notiks ja liks strādāt – bļaus par cilvēktiesībām un nodrošinātu dzīvi, ja tika pieņemti…

 12. Tagad tas pats būtu sakāms par Sīriju, kur pirms trīs gadiem diktatora Bašara Asada “dzelžainais papēdis”…
  —————–
  Līdz šim domāju, ka autors ir objektīvs un spēj izspriest par lietām neatkarīgi un neietekmējoties no citu ideoloģijām.
  No Asada pārvaldītās Sīrijas gan neviens nemūk un nav iemesla:
  armēņi un kristieši sāka mukt prom, kad tos sāka slaktēt FSA(Brīvās Sīrijas Armija) iekarotajās teritorijās
  drūzi nemūk – varbūt tieši tāpēc, ka protestos nepiedalījās un nedeva patvērumu svešas reliģijas un ideoloģijas kaujiniekiem
  kurdi “sadzīvo” ar Asada kontrolētajām teritorijām – kurdi neslaktē sīriešus, bet aizstāvas tikai pret tiem, kas viņiem uzbrūk
  Šiīti un alavīti pagaidām nekur nemigrē, jo viņiem ir pašiem sava valsts un sava zeme kura jāaizstāv.

  Vienīgie, kas masveidā mūk Sīrijas iekšienē no ISIS [surprise, surprise] ir paši sunnīti – un arī tie ir galvenie, kas migrē uz Eiropu. Sataisa sūdus paši savā valstī – kurā iepriekš vairāku gadsimtu laikā salīda kā migranti un pārmāca skaitliskumā vietējos alavītus. Visu nemieru iemesls ir tāds, ka demokrātiskais sunnītu vairākums vēlas savus likumus uzspiest pārējiem. Un Eiropai gan nav nekas jāuzņem – ir vesela plejāde sunnītu arābu valstis, kas nezin kur likt savu naftas dolāru bagātību – lai šie parūpējas par viņiem. Ja jau prata kurināt naidu un piegādāt ieročus, lai protas un glābj savus nabaga bēdu brāļus.

 13. Par Asadu Frenks melo. Sīriju nopostīja ASV balstītie dumpinieki.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Tev vēl jāpaaugas!

Lai runātu par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām, “jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm”, taču šobrīd ministre legalizēšanu nevarot atbalstīt, tā aģentūrai LETA sacījusi veselības ministre Anda Čakša.

Arī Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis uzskata, ka Latvijas sabiedrība pagaidām nav sasniegusi nepieciešamo izglītības un attīstības līmeni. Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl “nedaudz jāpaaugas”, paužot personīgo viedokli, aģentūrai LETA sacījis onkologs, piebilstot: “Marihuāna varētu būt labāka nekā alkohols, kas mūsu sabiedrībā ir populārs produkts.”

Latvijas politiķu vidū diskusijas par šo jautājumu atsākušās pēc tam, kad Gruzijas Konstitucionālā tiesa jūlija nogalē lēma par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+