×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. augusts, 2015
Drukāt

Edgars Rinkēvičs: Kara bēgļi un Latvija (28)

Foto-LETAFoto-LETA

Jau labu laiku notiek spraigas diskusijas par bēgļu uzņemšanu, emocijas sit augstu vilni, sākot no nācijas iznīkšanas draudiem, dažkārt rasistiskiem argumentiem, līdz pat apsūdzībām ksenofobijā un fašismā. Daudzi jautājumi par bēgļu uzņemšanas kārtību un adaptācijas jautājumiem ir pamatoti, tiem cenšas rast risinājumu Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā.

Pirmkārt, bieži tiek jaukti ekonomiskie migranti ar bēgļiem, kuri bēg no reālas karadarbības valstīm vai reģioniem. Šābrīža globālajā situācijā cilvēki bēg, glābjot dzīvību un meklējot drošību. Viņu vidū ir gan mazizglītoti, gan augstas kvalifikācijas cilvēki – ārsti, pedagogi, kuri pret savu gribu ir spiesti pamest savas mājas un valsti. Vardarbība un ļaunums, atšķirībā no dažiem karstasinīgiem politiķiem un sociālo tīklu lietotājiem Latvijā, nešķiro cilvēkus pēc ādas krāsas vai reliģiskās piederības. 21. gadsimtā draudus nevar lokalizēt ģeogrāfiski, piemēram, islāma teroristiskās organizācijas, tādas kā Islāma valsts jeb ISIL/DAESH terorizē daudzas valstis Tuvajos Austrumos un Āfrikas kontinentā. Jebkurā gadījumā ES direktīvā par bēgļa statusa piešķiršanu ir noteikts, ka ekonomisko iemeslu dēļ bēgļa statusu un arī alternatīvo statusu nepiešķir. Tā rīkosies arī Latvijas valdība!

Otrkārt, bieži skan argumenti, lai bēgļi apmetas kaimiņvalstīs. Tas notiek jau vairākus gadus. Piemēram, Turcijā reģistrēto bēgļu un patvēruma meklētāju no Sīrijas Arābu Republikas skaits kopš pilsoņu kara sasniedzis jau 1 805 255 personas. [..] Ēģipte, Irāka, Jordānija un Libāna kopš Sīrijas konflikta sākuma ir uzņēmušas gandrīz 2,19 miljonus Sīrijas bēgļu. Savukārt daudzās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Grieķijā, Itālijā, Spānijā, Maltā, Kiprā, bēgļu nasta ir neadekvāti liela. [..]

Treškārt, par ES un tostarp Latvijas solidaritāti. Kā rāda minētie piemēri, Latvijai kara bēgļu jautājums ir jāskata kopējā kontekstā, kas prasa izpratni un solidaritāti. Latvijai kā pilnvērtīgai ES dalībvalstij ir jāiesaistās ES notiekošajos procesos un jābūt gatavai pieņemt atbildīgus lēmumus. Absolūtais vairākums ES dalībvalstu ir apliecinājušas gatavību piedalīties bēgļu uzņemšanā, līdz ar to, ja Latvija nebūs gatava sadarboties migrācijas jomā, tā nevarēs gaidīt atbalstu no citām ES dalībvalstīm sev svarīgos jautājumos – tādos kā, piemēram, finanšu līdzekļu piešķiršana, Krievijas rīcības Ukrainā nosodīšana, cīņa pret propagandu utt. Tostarp nevietā ir arguments: “Eiropa mums lika!” vai “Tās ir piespiedu brīvprātīgas kvotas”. Latvija kopīgi ar citām Baltijas un Austrumeiropas valstīm iebilda pret obligātajām kvotām, kas [..] neatbilda mūsu reālajām iespējām. Pašlaik esam sacījuši, ka, pamatojoties uz iedzīvotāju skaitu un ekonomiskajiem rādītājiem, esam gatavi uzņemt 250 bēgļus divu gadu laikā.

Ar saukli “Latvieti, nepadodies!” mēs sevi ne reizi vien esam uzdzinuši kokā, lai pēc tam, žēli ņaudēdami, ar asti pa priekšu censtos tikt atpakaļ uz zemes. Diemžēl, sakot “nē”, nevēloties izstrādāt kopēju pozīciju dažādos jautājumos, mēs esam palaiduši iespēju veidot sev labvēlīgākus apstākļus. Līdzīgi varēja būt arī šajā jautājumā, ja Latvija akli būtu skaitījusi mantru par savu grūto likteni, nevis strādājusi kopā, meklējot korektu risinājumu, tad citām ES dalībvalstīm, balsojot ar kvalificētu balsu vairākumu, mēs tiktu pie lielākām obligātajām kvotām.

Vienlaikus nemaldināsim sevi, ka šis uzņemto bēgļu skaits atrisinās augstākminētās migrācijas problēmas. Latvija un visas ES dalībvalstis ir vienisprātis, ka jācīnās ne tikai ar migrācijas spiediena radītajām sekām, bet ilgtermiņā arī ar cēloņiem, īpaši pievēršoties politiskās, ekonomiskās un sociālās situācijas stabilizācijai Eiropas Savienības kaimiņu reģionā. Tāpat tiek domāts par efektīva atpakaļ atgriešanas mehānisma radīšanu tiem, kas nekvalificējas bēgļa statusam. Tiek pastiprināta cīņa ar noziedzīgiem grupējumiem, kas organizē cilvēku pārvadāšanu pāri Vidusjūrai.

Ja raugās uz kara bēgļu jautājumu NATO kolektīvās drošības kontekstā, vēršu uzmanību, ka, neskatoties uz Krievijas radītajām ģeopolitiskajām izmaiņām Eiropā, Latvija nekad nav bijusi tik droša kā šodien. Tādas valstis kā Itālija, Spānija un Portugāle katra līdz šim piedalījusies divas reizes NATO gaisa telpas patrulēšanās operācijā Baltijas valstīs. Solidaritāte ir divvirzienu iela. Kolektīvā aizsardzība var efektīvi darboties tikai tad, ja NATO dalībvalstis, tai skaitā Latvija, ir solidāras ar citām NATO dalībvalstīm dažādās jomās. [..]

Lai gan labāk pazīstam izaicinājumus Eiropas austrumos, mums vienlīdz svarīgi ir arī risināt drošības krīzi Eiropas dienvidos. Vienotā Eiropā nepieciešama vienota pieeja cīņā ar visiem drošības izaicinājumiem – lai no kurienes tie nāktu, un Latvijas drošības interesēs ir nostiprināt vienotu Eiropu.

Ceturtkārt, arguments, ka mums jau tā ir daudz neintegrētu iebraucēju kopš padomju okupācijas laikiem, ir derīgs tikai atsevišķiem politiķiem pašmāju lietošanai, bet ne diskusijai ārpus Latvijas. Mums nenoliedzami ir problēmas ar integrāciju, tā nav bijusi perfekta, bet nav arī izgāzusies. Daudzas problēmas ir jārisina pašiem. Stājoties ES un NATO, mēs skeptiķiem, kuri bažījās par situācijas risinājumu, teicām, ka mums nav mazākumtautību problēmu, mēs aktīvi strādājam ar šiem jautājumiem, un tagad pēkšņi mēs mainām meldiņu. Tas izskatās, maigi sakot, dīvaini. Šis arguments ir aizskarošs daudziem jo daudziem Latvijai lojāliem cittautiešiem, bet mūsu nedraugiem sniedz lielisku iespēju gan aģitācijai Latvijā, gan pretlatviskai propagandai ārpus mūsu valsts robežām.

Visbeidzot Latvijas Satversmes preambula runā par Latviju kā sociāli atbildīgu valsti un Latvijas identitāti Eiropas kultūrtelpā. Satversmes preambulas sestā rind­kopa noteic, ka: “Latvija, apzinoties savu līdzvērtību starptautiskajā kopienā, aizstāv valsts intereses un veicina vienotas Eiropas un pasaules ilgtspējīgu un demokrātisku attīstību.” Sarežģītu jautājumu risināšana ir valsts un politiķu brieduma jautājums, migrācijas problemātika tāda ir. Būsim drosmīgi, atbildīgi un solidāri ar citām ES un NATO dalībvalstīm, jo visu interesēs ir droša un vienota Eiropa.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

  1. papildus pilsonis Atbildēt

    C,\. Zane – melnie nekad nav strādājuši un te pēkšņi tāds priekšlikums – TAS JAU OŽ PĒC ….TIKAI PABALSTUS.

  2. Nebūtu jau tik liela tā kņada par tiem 250 bēgļiem no latviešu tautas puses,ja nebūtu uzpūsts tas Dombrovska kunga “VEIKSMES STĀSTS”.Tagad vienam pieaugušam bēglim maksāsim 256 evro mēnesī,bērnam 76 evro,bet maniem mazbērniem tikai 11 .Un neviens no valdības nepasaka,cik saņem mūsu pensionāri,kuriem nav pilns darba stāžs(30 gadi), tie ir apmēram 100 evro.Personīgi man ar stāžu 40 ar visu piemaksu saņemu 230jo mūsu valdībai nav naudiņas priekš manis,lai man varētu atgriezt to ceturto daļu,kas ir nopelnīta,bet ar koeficientu noņemta jau ceturto gadu un tādu ir 80 tūkstoši.Mans priekšlikums ir,lai mūsu gudrās 100 galvas un ministri ar Straujumas kundzi kādus piecus gadiņus no savas algas vienu ceturto daļu pēc nodokļu nomaksas ieskaita valsts kasē ,bet bēgļiem minimālās pensijas apjomā un bērniem 11 evro.tad pats par sevi atkritīs jautājums par bēgļiem .

  3. Šādi nerisina globālus jautājumus. Ir ANO, kuras pienākums ir ieviest kontroli par valstīm kas nav spējīgas pašas savās mājās ieviest kārtību, ir ANO karaspēks, kas varētu sākt darboties nevis ar gulēšanu saņemt lielo rubli. Nevis piespiest Eiropas valstis uzņemt Āfrikas kontinentu , bet darboties reģionos. Tā ir kad par ANO ģenerālsekretāru ievēl nespējjīgus ,bet bagātus ļautiņus. Nav no kā prasīt.

  4. NTEReSANTI kOMENTARI TIKAI PRASIT NO ES PASIEM NEDOT NEKO-FRAIERU FILOSOFIJA

  5. Katram bēglim ( pamatā tie ir vīri spēka gados) lāpstu un rakt kādu kanālu – tad zupiņa. Ar garantiju – aizmuks uz zemēm kur 1000 EU pabalsti… Latvijā ar otro dienu pie darba un nevis dīku pabalstu nīkšanu.

  6. Tukša muldēšana un nevis paskaidrojoša tautas uzruna. Vai rietumi jau ir aizmirsuši, ka paši spieda mums tos krievus paturēt? Labāk būtu apskaidrojis dienvidniekus kā jāsargā savas valsts robežas nevis jādirn ostas krodziņos. Un tā ņaudēšana ir pilnīgi ĀM un paša Rinkēviča bezdarbības cēloņi un sekas

  7. Paldies par kūkām!

  8. Neizklausās ticami! Atbildēt

    Drošu un vienotu Eiropu nodrošinās Āfrikas un Āzijas valstu dažādu tautību,valodu,paražu un tikumu nelegālo bēgļu miljonu kokteilis?

  9. Drīzāk gan piekrītu (skat.rakstu zemāk) bijušā iekšlietu ministra Ērika Jēkabsona viedoklim! Pārāk neloģiska un veselam saprātam neaptverama ir šī masveida bēgļu izmitināšana Eiropā!

  10. Atpakaļ atgriešana var būt efektīva,ja tā tiek veikta nekavējoties! Un tai pat nekāds īpašs mehānisms nav jāizstrādā! Slīkstošos cilvēkus ir jaglābj un jānogādā atpakaļ! Vienīgi tā,un ne citādi,ir iespējams samazināt,tūkstošos rēķināmo, Vidusjūrā bojāgājušo skaitu un apturēt bezgalīgo bēgļu pieplūdumu Eiropā,kurus visus uzņemt nav iespējams pat pie labākās gribas!

  11. Droša un vienota Eiropa? Atbildēt

    Nē! Droša un vienota Eiropa,Āzija un Āfrika! Savienosim tā,ka nekas vairs neizšķirs un neatšķirs!

  12. Sociāli atbildīga valsts ar divreiz mazāku kā Grieķijā minimālo algu,40 eiro garantēto minimālo ienākumu,75 eiro neapliekamo minimumu,21% PVN likmi luksusa precei-rupjmaizei (Dienvidāfrikā-0%PVN),bez veselības apdrošināšanas,kā visās pārējās ES valstīs un sociālajam budžetam joprojām neatdoto,citiem mērķiem novirzīto miljardu!

  13. Pat Doņeckas Republiku neaizmirst,kā,piemēram,Aijo Beness! Vai arī otrādi,kā piemēram,tie, jau pie paša Lamanša tuneļa nonākušie bēgļu tūkstoši,kas lielā ātrumā bēgot,bija pametuši karadarbības aptvertajā valstī pat visus savus tuviniekus!

  14. DOMĀSIM VISPIRMS PAR LATVIJU Atbildēt

    Vai Latvijā,Rinkēviča kungs,viss ir darīts,lai mūsu pašu augstas kvalifikācijas cilvēki-ārsti.pedagogi un pat zinātnieki,nebūtu spiesti pamest savu valsti? VAI TAS NEBŪTU JĀDARA VISPIRMS? Skat.”Jānis Stradiņš: Latviju ir pametuši ap 1000 laba ranga zinātnieku”,Diena.lv,2011.gada 24.septembris.

  15. Nav viss tik vienkārši Atbildēt

    Ja jau runājam par NATO dalībvalstu solidaritāti dažādās jomās,attiecinot to arī uz bēgļu uzņemšanu,tad šī solidaritāte,ņemot vērā,ne tikai Latvijas,bet arī Anglijas un Francijas negatīvo attieksmi pret tālāku bēgļu uzņemšanu (Lamanša tuneļa kontekstā),ir diezgan apšaubāma! Nav vienkārši norakstāmi arī uzbrukumi un dedzināšana bēgļu nometnēm Vācijā!

  16. Kas nu viņš par Ārlietu ministru…Lai izlasa bijušā Iekšlietu ministra Jēkabsona rakstīto šodienas avīzē.Un par to kokā rāpšanos un ņaudēšanu-būs vien pašam jāņaud,jo aizies kopā ar saviem biedriem pa skuju taku.

    • Rinkevičs ir labākais ārlietu ministrs ar lielu autoritāti ES kolēģu vidū.
      Par Šlesera kompanjonu – sektantu – neizteikšos.
      NA savu panākusi – sakūdījusi lumpeņus, kas tālāk par svu deguna galu neko nav redzējuši un kā jau sūnu ciemā dzīvo kaut kādās fobijās.

  17. Viedokļa vietā-blefošana Atbildēt

    Rinkēviča viedoklis ir “Vienotības” viedoklis.Un tikai! Rinkēvičs tā arī nepastāsta mums,konkrēti kādā veidā viņš domā pārbaudīt,kuri no šiem nelegālajiem imigrantiem nekvalificējas bēgļa statusam? Pārbaudīs katra personību,gaidot mēnešiem ilgi atbildi uz Latvijas ārlietu ministrijas lūgumu no attiecīgās valsts Ārlietu ministrijas,vai? Un,kādēļ uzskaitītas tiek tikai Turcija un Tuvo Austrumu arābu valstis-Ēgipte,Irāka,Jordānija un Libāna? Kāpēc milzīgais Āfrikas kontinents vispār netiek pieminēts? kāpēc āfrikānu bēgļi nevar meklēt patvērumu Dienvidāfrikas Republikā,Mozambikā,Angolā,Kenijā,Zambijā,Botsvanā,Madagaskarā un veselā virknē vēl citu Āfrikas valstu,kurās nekāda karadarbība nenotiek? Āfrika taču nav tikai Lībija,Sudāna,Dienvidsudāna,Somālija un Centrālāfrikas Republika!!! Par to gan Rinkēviča kungs klusē!

  18. Kāpēc Jūsu laikraksts klusē par L.Grantiņa necilvēcīgo spīdzināšanu pēc brutālās apcietināšanas š.g. 23. jūlijā, kuru pastrādāja Latvijas Drošības policijas nelieši?

  19. Melnie puisēni ir ļoti pievilcīgi. Nebūsim rasisti.

  20. Kā ziņo Delfi- Savukārt grieķu žurnālists, ietekmīgā Vācijas medija “Die Zet” apskatnieks Janis Kotsomitis savā “Twitter” kontā raksta, ka Grieķijā pat nacistiskā partija “Zelta rītausma” nav atļāvusies protestēt pret bēgļu uzņemšanu.

    Kotsomitis arī atgādina, ka savulaik Eiropas valstis uzņēma tūkstošiem latviešu patvēruma meklētāju, kas meklēja glābiņu no padomju laikiem, bet tagad Latvijā sākusies jezga par tikai 250 cilvēku uzņemšanu.
    ==============
    Stāsts jau nav par koalīciju, bet gan par to, vai kādā ES valstī valdībā var būt neonacisti un rasisti?

  21. KO RINKĒVIČS TUR PUTROJAS, JAUCOT ŠODIENU AR VAKARDIENU??? VAI TĀDS IR LATVIJAS ĀRLIETU MINISTRS?!!!!!!!! ŠIE BĒGĻI NAV SALĪDZINĀMI AR KĀDREIZĒJIEM LATVIJAS BĒGĻIEM, KAD MŪS OKUPĒJA ABAS LIELVALSTIS PA KĀRTAI!!! KO TE DARĪS TIE JAUNIE VĪRIEŠI, KURIEM JĀDARBOJAS UN JĀCEĻ SAVAS VALSTS EKONOMIKA??? KAROT JAU NEKARO VISAS ĀRFIKAS VALSTIS!!!??????????? VIŅIEM VISPIRMS JĀDARA VISS PAŠIEM SAVĀS VALSTĪS UN KONTINENTĀ, NEVIS KAUT KUR JĀDZENAS IEKŠĀ BEZJĒGĀ!!!!!!!!!!!!! PRĀTU IZKŪKOJUŠI ES VADOŠIE BEZSMADZEŅU TRESTI, TUROT ES ROBEŽAS VAĻĀ KĀ LAIDARA VĀRTUS UN NU JAU AR VARU UZSPIEŽOT CITĀM VALSTĪM “SAVU NEPARADĪTO” DARBU……………..CIK ILGI ES VADOŠIE NEKAUŅAS ĻAUS TE IERASTIES ŠIEM MEŽOŅIEM?????????????????? TIKAI RINKĒVIČ, BEIDZIET DEMAGOĢIJU!!! JA JŪS PATS ESAT TRAKS VAI NOPIRKTS KADRS, TAD TĀDUS NEUZSKATIET PĀRĒJOS!!! IZTAISNOJATIES!!?

    • Un muusu latvieshiem arii nav naudas kaares dziitiem jaamuuk prom no Latvijas? Lai sakarto pashi savu valsti! Arii vaacieshi 50 gadus straadaaja kaa apsvilushi un ar izdomu, taa vinji savu labklaajiibu ieguva!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+