×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
8. februāris, 2018
Drukāt

Beidziet tēlot muļķīšus – jūs esat zagļi! (21)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Nelegālu TV pieslēgumu statistika un sabiedrības attieksme pret autortiesību pārkāpumiem internetā esot satraucoša – pēc 2016. gadā veikta pētījuma 240 000 cilvēku Latvijā izmanto nelegālos TV pieslēgumus, katrs otrais cilvēks kaut reizi izmantojis nelegālu saturu internetā. Turklāt pirātisko produktu izmantotāji savai rīcībai rod virkni attaisnojumu vai vispār nesaskata tajā neko nosodāmu. Tādēļ biedrība “Par legālu saturu!” sadarbībā ar Valsts policiju, Patentu valdi un Kultūras ministriju uzsākusi pretpirātisma kampaņu “Nemāni sevi – tu zodz!”, lai veicinātu sabiedrības apzināšanos, ka nelegāla autortiesību produktu iegūšana internetā arī ir nelegāla darbība. Tās ietvaros TV un kinoteātros tiks raidīti reklāmas rullīši ar mudinājumiem izvēlēties legālu saturu internetā.

Arī Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis norādīja, ka nelegālās televīzijas apkarošana esot viena no pagājušā gadā noteiktajām policijas darba prioritātēm un tāda tā palikšot arī šogad. “Ir svarīgi rūpēties par patiesu un vienotu valsts informācijas telpu, jo īpaši laikā, kad Latvijai pastāv hibrīdkara draudi. Patiesa informācija vienmēr ir bijusi vērtība, un arī turpmāk strādāsim, lai tāda tā paliktu,” uzsvēra Ķuzis.

Pēdējā gada laikā vien Valsts policija esot uzsākusi 19 kriminālprocesus, kuru ietvaros pārtraukta TV satura nelegāla piegāde ap 20 000 lietotāju. Pērn policija veikusi 563 audiovizuālā satura legalitātes pārbaudes. Uzsākta 61 administratīvā pārkāpuma lieta, sastādīti 23 administratīvā pārkāpuma protokoli.

Šeit gan jānorāda, ka interneta lietotāji bieži vien var apjukt piedāvājuma klāstā un neatšķirt legālu bezmaksas produktu no pirātiskā satura. Piemēram, brīdī, kad Latvijas boksa zvaigzne Mairis Briedis cīnījās ar Oleksandru Usiku, pat sabiedrībā cienījami un uzticami cilvēki sociālajos tīklos dalījās ar saitēm uz interneta lapām, kur šī komerccīņa tika nelegāli translēta tiešraidē bez maksas. Savukārt nelegālus TV pieslēgumus nereti piedāvā it kā oficiāli reģistrētas firmas. “Mēs apzināmies, ka gala lietotājs reizēm var neapzināties, ka viņam tiek piedāvāts nelegāls produkts. Tādēļ savas darbības vēršam pret piegādātājiem, nevis gala lietotājiem. Meklējam arī tehniskus risinājumus, lai nelegāls produkts nemaz nenonāktu līdz lietotājiem,” teica VP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko.

Savukārt biedrības “Par legālu saturu!” izpilddirektore Dace Kotzeva ir noskaņota kareivīgāk: “Jābeidz tēlot muļķīšus! Te nav nekāda labticības momenta. Cilvēki vienkārši cenšas attaisnot savu nelikumīgo rīcību.” Sāktā kampaņa esot tikai kā dzeltenais brīdinājuma signāls. Gadījumā, ja sabiedrība nemainīs savu attieksmi, biedrība ir gatava ķerties pie stingrākiem soļiem, tostarp rosinot likuma grozījumus, lai ne tikai nelegālā satura piedāvātāji, bet arī lietotāji saņemtu brīdinājumus, bet to ignorēšanas gadījumā – viņiem arī varētu atslēgt internetu vai arī draudēt re­āls sods.

Šobrīd “interneta atslēgšana” par pirātisku filmu lejupielādi Latvijā vēl šķiet tehniski un juridiski neiedomājamas represijas. Taču jāņem vērā, ka “Par legālu saturu!” apvieno teju visus lielākos Latvijas TV pakalpojumu sniedzējus un audiovizuālā satura ražotājus, turklāt labi orientējas likumdošanas niansēs (biedrības izpilddirektore Kotzeva ir kādreizējā NEPLP juriste). Šāda spēcīga lobija priekšā priekšvēlēšanu periodā deputātiem būs grūti iestāties par tā saukto “tīmekļa neitralitāti”, kas cita starpā paredz, ka interneta pakalpojumu sniedzēji nedrīkst bloķēt, samazināt datu pārraides ātrumu vai citādi ierobežot tīmekļa vietņu un tiešsaistes satura izmantošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. visi kas brauc virs 50km/h ir noziedznieki un potenciālie slepkavas

 2. Ko tur teikt: 1.kárt – oz péc cenzúras; 2.kárt – no plikajiem grib novilkt bikses par autortiesíbám.
  Protams, man ká patérétájam, neko neradosam indivídam, járékinás, ka par cita intelektuálo darbu ir jamaksá. Bet! esmu par sapratígu maksu, nevis ká piedává RADOSIE – ja nav ko novilkt, tad plikais ir jánodírá.

 3. Tikai viena nianse – pat ja esmu gatavs maksāt,nevar jau dabūt!A ruslandē par brīvu…

 4. Ģenerālis Ķuzis ar Dacīti var personīgi izbraukāt pierobežu gar Lietuvu, Baltkrieviju un Krieviju. Visas TV antēnas pavērstas uz ārvalstīm. Lietuviešu, baltkrievu un krievu televīzijas piedāvā daudz vairāk nekā Latvijas TV ar savām četrām programmām. Vai tik tur nav saskatāms ”pirātisms”? Šeit pat internets nav vajadzīgs … ”propaganda ”rullē”, jo tauta kļūst arvien nabagāka”.

 5. Ģenerālis Ķuzis ar Dacīti var personīgi izbraukāt pierobežu gar Lietuvu, Baltkrieviju un Krieviju. Visas TV antēnas pavērstas uz ārvalstīm. Lietuviešu, baltkrievu un krievu televīzijas piedāvā daudz vairāk nekā Latvijas TV ar savām četrām programmām. Vai tik tur nav saskatāms ”pirātisms”?

 6. Vis kas atrodas interneta ir par brivu piejams neka nosodamu neredzu nevajag likt ieksa inerneta tad neviens nezags :))

  • esi kūtī audzis ? Atbildēt

   Kāpēc stundas laikā spamo ???
   .
   Ja TU nozodz un izliec internetā,
   tas uzreiz nozīmē, ka visiem
   par VELTI ???

 7. Tas tikai būs murgs. Ko tādu spēj izdomāt tikai čekas labākie mantinieki. Tas nozīmē – jebkuram iedzīvotājam var uzlikt sodu par neko, jo kā cilvēks var zināt, šis ir vai nav autortiesību pārkāpums. Neviena interneta lapa nav robotu izstrādājums, visu veidojuši cilvēki-autori. Internets veidots arī priekš ceļojošu cilvēku ērtībām. Nu ceļotājiem arī gribas savu iesākto seriālu, ziņu raidījumu, sporta spēli noskatīties. Bet Latvijā slēptā veidā tiek legalizēta cenzūra un ar desmito vidowsu totāla cilvēku izsekošana. Nez seksenes gadījumā netiek nemanot uzņemtas, saimniekam nemaz nezinot, caur viņa paša datoriņu, telefonu. Čipsiņi esot jau iešūti apģērbos, lai kontrolētu tavu atrašanos no pavadoņiem, telefona torņiem. Cik patiesības šais sazvērestības teorijās , nezinu, bet liela daļa noteikti.

 8. ĶERAT NU LABĀK LATVIJAS 100 LIELĀKOS ZAGĻUS !

  • Nevajag jaukt jēdzienus. No mums iznāk tikai zaglīši, kurus pat cietumā sēdina. Īstie zagļi ir tie, kas cietumu neredz un sodīti netiek pat par valsts nozagšanu.

   • Vai šodienas varturi nav valsts nozadzēji? Vai cilvēku prātu nozagšana nav bīstamāka par iedomāto valsts nozagšanu? Tauta jau ir galvenais valsts saturs, jeb tu nejūties valstij piederīgs? Vai varturu bezdarbība, tukšu salmu kulšana nav valsts nozagšana? Vai nejūti sabiedrības noskaņojumu? Vai tu esi pārliecināts, ka X stundā pat zaļie cilvēciņi nebūs vajadzīgi, paši uz paplātes valsti ienaidniekam pasniegsim?

 9. Daru ko gribu. Skatos ko gribu. Lejuplädēju ko gribu. Izmantoju VPN, Thor un tā tālāk.

 10. Ierosinu likuma grozījumu- lv visiem aizliegt VISU, un atļaut VISU tikai valsts ierēdņiem un deputātiem.

  • Tieši tā ! Un par to vēl ierēdņiem piemaksas noteikt ! Viņiem taču IR parmaz !!! Kur aiziet tā ” reketa ” nauda ko iekasē visādas LAIPAs un taml . par mūzikas atskaņošanu un TV lietošanu ofisos un publiskās vietās ? Viņi maksā honorārus piem. Mocartam , Dž. Lenonam vai Fr. Merkurijam ??? Likumīgs valsts REKETS !!!

 11. Autortiesības nerūp. Ja saturs nav par brīvu, tad man viņu nevajag.

 12. Kā paskaidrosiet? Ja nelegāli izmanto TV vai kādu citu produktu,tu esi zaglis. Bet kāpēc nelegāliem migrantiem ļauts ierasties Eiropā un arī t.sk. Latvijā? Tātad mēs labprātīgi uzņemam ZAGĻUS. Tā jau sanāk, viņi zog mūsu sociālo budžetu, kurā ne centa nav ielikuši.

 13. Tieši tā kabeli nost un pašu aiz restēm, plus visas tehnikas kofiskācija!

  • Ar ko tad tas mūsu laikos atšķirtos no padomu laikiem, kad nelegāli pa kluso visi klausījās radio brīvo eiropu?!?! tagad to visu centīsies panākt legālā ceļā un par to piemaksājot.

Draugiem Facebook Twitter Google+