×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
31. janvāris, 2014
Drukāt

Beidzot atved Rīgas pils ekspertīzes rezultātus (3)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Šodien Latvijā ierodas Lietuvas Ugunsgrēku izmeklēšanas centra divi eksperti, lai nodotu Valsts policijas (VP) izmeklētājiem Rīgas pils ugunsgrēka izcelšanās iemesla un vietas ekspertīžu rezultātus, pastāstīja centra direktors Donats Lipinsks. Palīdzību kaimiņvalsts kolēģiem lūdza Latvijas Iekšlietu ministrija.

Rīgas pils, kurā noritēja rekonstrukcijas darbi, dega pērn 20. jūnijā, un policija solīja, ka jau rudenī būs zināms, kāpēc tā aizdegusies. Pēc tam sekoja termiņa pagarinājumi, jo lietuviešu kolēģu darbi ieilga. Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane vēl gada sākumā “LA” solīja, ka tuvākajās dienās beidzot tiks publiskots policijas ekspertīzes slēdziens par Rīgas pils ugunsgrēka izcelšanās cēloni. Taču “tuvākās dienas” jau sen pagājušas, bet ekspertīzes rezultātu joprojām nav… Latvijas izmeklētāji rāda ar pirkstu uz lietuviešiem.

D. Lipinsks man sacīja, ka process bijis samērā ilgs – eksperti vairākas reizes braukuši uz Rīgu, ņēmuši pārogļojušās koksnes paraugus laboratoriskiem izmeklējumiem, lai analizētu temperatūras iedarbību, kas palīdz konstatēt ugunsgrēka sākumpunktu un cēloni. Visu informāciju vajadzējis precīzi iztulkot no lietuviešu uz krievu valodu, lai Latvijas izmeklētāji to nepārprastu un nerastos nekādas interpretācijas iespējas. D. Lipinsks: “Mūsu likumi liedz sabiedrībai izpaust informāciju par ekspertīzes rezultātiem. Jūsu izmeklētājiem nebūs viegli, jo viņu rīcībā jau nodoti vairāki citi ekspertīžu rezultāti – gan celtniecības firmu, gan arī pasūtītāja un apdrošinātāja uzdevumā izdarīto. Izmeklētāji droši vien ņems vērā to, kurā būs visobjektīvākie argumenti.”

Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Toms Sadovskis uz manu jautājumu, kad policija ziņos sabiedrībai par pils degšanas iemesliem, atbildēja: “Kamēr neesam saņēmuši Lietuvas kolēģu izmeklēšanas rezultātus, komentārus nesniegsim.”

Jau iepriekš pils atjaunošanas darbu pasūtītājs “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) ziņoja, ka ie-
stādes pieaicinātie eksperti secinājuši – ugunsgrēks izcēlies būvdarbu zonā no atklāta uguns avota. VNĪ prasīšot piedzīt zaudējumus (apmēram sešus miljonus eiro) no būvniekiem – pilnsabiedrības “SBRE”, kas ir būvniecības kompāniju “Re&Re” un “Skonto būve” izveidota apvienība. VNĪ valdes priekšsēdētāja Baiba Strautmane pastāstīja, ka esot vērsusies pie abiem ar pils atjaunošanu saistītajiem apdrošinātājiem – “Baltijas apdrošināšanas nama” un “BTA” – ar prasību par zaudējumu atlīdzību. Ja būvnieki un apdrošinātāji atteiksies tos segt, VNĪ lems par prasības sniegšanu tiesā. Savukārt “BTA” ir noslēgusi līgumu ar starptautiski sertificētu un neatkarīgu ugunsgrēku izmeklēšanas ekspertu Robertu Edvardsu no Lielbritānijas. Līdzīgi rīkojušies arī pils remontētāji pilnsabiedrība “SBRE”, kuri sadarbojas ar Apvienotās Karalistes Ugunsgrēku izmeklētāju apvienības prezidentu un Starptautiskās ļaunprātīgās dedzināšanas izmeklētāju apvienības pirmo viceprezidentu, kurš neuzskata, ka ugunsgrēkā būtu vainojami darbu veicēji.

Rīgas pils atjaunošanas padomes vadītājs Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis uzskata, ka, visticamāk, ekspertīžu rezultāti tiks apstrīdēti tiesā, jo tajos nav ne vismazākās vienprātības.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. “Visu informāciju vajadzējis precīzi iztulkot no lietuviešu uz krievu valodu, lai Latvijas izmeklētāji to nepārprastu un nerastos nekādas interpretācijas iespējas.”

    Skaisti, vai ne? Tagad mūsējiem vajadzētu visu precīzi iztulkot no “starpnacionālās saziņas valodas” uz Latvijas valsts valodu, vai ne?

    • Stulbāku neko neesmu lasījs! Tas droši vien darīts, lai krievs varētu viegli iepazīties ar materiāliem originālā un neiedomātos ka uz tā krīt ēna.

  2. Vainīgie beidzot atrasti,Dambrovskis,Pavļuts un Strīķe.Varonīgie cīnītāji Ušakovs un Ameriks.Rezultāti iepakoti plēves kastē un leiši uzmanīgi aizsarķiverēs tos tūlīt atvērs.Laikam bīstami.

Draugiem Facebook Twitter Google+