×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
24. aprīlis, 2017
Drukāt

“Beķerejas Mārtiņa” mednis satraucis sabiedrību. Kāpēc Latvijā šos putnus nedrīkst medīt? (12)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Septiņreiz nomēri, pirms vienu reizi nogriez. Teiciens, kurš ir vietā, kad runa ir par dažādu ierakstu publicēšanu sociālajos portālos. Nupat ”izcēlies” “Mārtiņa beķerejas” īpašnieks, kurš arī ir kaislīgs mednieks – viņš publiskojis bildi ar nošautu medni. Bet, cik zināms, Latvijā medņu medības pavasarī ir ar likumu aizliegtas. Kas tad īsti noticis, skaidro TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Pamatīgu gānīšanos un pieprasījumus saukt mednieku pie taisnas tiesas izraisījis “Mārtiņa beķerejas” īpašnieka Mārtiņa Kalniņa ”Instagram” profilā ievietots foto. Tajā vīrietis redzams ar medību ieroci un nošautu medni. Ja tas būtu noticis pirms gadiem divdesmit, tad neko vairāk kā, iespējams, neapdomīgu foto publiskošanu medniekam pārmest nevarētu, bet nu attēls dod iemeslu uzsākt dažādas pārbaudes. Kamdēļ?

Latvijā kopš 2011. gada medņus pavasarī šaut ir aizliegts. Dažs labs no sabiedrības uzdod jautājumu – vai tiešām Latvijā mednieki kļuvuši tik bezkaunīgi, ka nebaidās no soda par iespējamu pretlikumību?

Ziņa ir tik plaši izskanējusi, ka jau nonākusi Valsts mežu dienesta darbinieku ausīs. Medību daļas vadītājs Valters Lūsis Bez Tabu skaidro, ka jau ir uzsākta administratīvā lietvedība un no mednieka tiek gaidīts paskaidrojums. Savukārt raidījumam Bez Tabu šāvējs atsūta rakstveida atbildi, jo uzskata, ka klātienē tikties nav vērts.

“Tā var būt, ka putns ir nošauts ārpus Latvijas. Bet tad medniekam ir jāspēj likt galdā visus papīrus. Gan par medībām, gan putna ievešanu Latvijā,” sacīja Latvijas dabas fonda valdes loceklis Jānis Ķuze.

Neapdomīgs ieraksts?
Valsts mežu dienesta pārbaudes sniegs atbildi – ir vai nav pārkāpts likums. Ja šā pārkāpuma izdarīšana tiek pierādīta, personai draud naudas sods piecu minimālo mēnešalgu apmērā. Četras minimālās algas ir kā sods par rīcību, piektā – par pašu nomedīto putnu. Tas ir uz robežas starp administratīvo un kriminālpārkāpumu.

Bet tikpat ticams ir tas, ka nekāda soda nebūs, jo viss būs likuma robežās. Tad medniekam varēs pārmest tikai to, ka pirms šāda foto ievietošanas nav padomāts par pavadošās informācijas apjomu. Vai visiem viss ir skaidrs un nav jāveic nevajadzīgas darbības. Starp citu, foto kungs no sava profila jau ir izdzēsis.

Medību tradīcijas
Latvijā medņi pārsvarā uzturas Kurzemē un Vidzemes austrumos un ziemeļos. ”Kurzemes medņi savā ziņā ir izolēti. Vidzemē mītošajiem putniem ir vieglāk – šī populācija ir lielāka un sniedzas ārpus Latvijas robežām uz Krieviju un Igauniju.

Savulaik pamatojums medņu medību atļaušanai pavasarī bija tradīcijas. Šobrīd šie argumenti vairs netiek ņemti vērā, medņus medīt var tikai rudenī”, skaidro Latvijas Dabas fonda valdes loceklis Jānis Ķuze.

Kā rādot prakse, šobrīd mednieku ieinteresētība ir maza. Ornitologi aicinājuši šāvējus, nāciet talkā, kopā rūpēsimies, lai medņiem ir drošāka riestošana, lai ir mazāk plēsēju, mežacūku, kuras izposta ligzdas, bet atsaucības nav. Ziņu par to, ka šīs sugas pārstāvju skaits Latvijā būtu pieaudzis, nav. Lai arī rudeņos šos putnus medīt drīkst, kopš 2011. gada neviens no medniekiem nav interesējies par atļaujas izņemšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. pēc tradīcijas Atbildēt

  Valsts meža dienests “Figurantam” palūgs sniegt viedokli par to, vai viņš ir izdarījis noziegumu vai nē. Un tā arī protokolā ierakstīs. Ko jums vēl, uzbāzīgā tauta, vajaga?!

 2. Skumji, ka arī šis portāls pārvēršas par dzeltenu čuru peļķīti

 3. Kā mums tavi zīža vārdi, Valterīt, patīk! )))) par to arī tu mums tur “figurē” tajā krēsliņā 🙂

 4. Valter Lūsis: ..persona, kas figure šajā noteiktajā gadījumā, arī tiks uzaicināta uz paskaidrojuma sava viedokļa sniegšanā šajā sakarā. 🙂

 5. amatpersona pamāca, kā neiekrist Atbildēt

  Tā vietā, lai nolasītu visus pamatojumus, kāpēc aizsargājamus putnus un dzīvniekus Latvijā medniekiem aizliegts medīt, nosauktu pantus un soda apmērus, aicinātu visus pārējos medniekus un sabiedrību ziņot par katru aizdomīgu, līdzīgu, zināmu gadījumu, ja vien kādam ir kāda informācija, nosauktu informatīvos tālruņus, kur cilvēkiem ziņot, aicinātu, lai sabiedrība pastiprināti pievērstu uzmanību šādiem nelikumīgu trofeju tīkotājiem nelegāļiem un likuma pārkāpējiem, mednieku arodu apkaunotājiem un likuma “piedrāzējiem”, Valters Lūsis še mums pār acīm nolaiž rozā sidrabplīvurīti, un vēl pamāca medniekus, kā būt izveicīgākiem, lai neapdomīgi netiktu pieķerti kādā noziedzīgā nodarījumā: “Gribētu uzreiz pamatā pateikt,.. ja šādu te informāciju liek sociālajos tīklos publiski, tad vajadzētu paskaidrot šos te apstākļus – kas ir iegūts, kur iegūts.. TAD VARBŪT ATKRISTU ARĪ DAUDZI PĀRMETUMI VAI NESKAIDRĪBAS. Tas jau nav pirmais gadījums, KA MEDNIEKI NOKĻŪST, KĀ SAKA, SABIEDRĪBAS KRUSTUGUNĪS, vienkārši aiz savas, nu, TĀDAS PAVIRŠĪBAS TAJĀ BRĪDĪ, vai vienkārši NEPIEDOMĀT pie savas rīcības.”

 6. Par šito draņķi, kas bildē – te jau ir vēl viena lieta. Ticis izmantots klusinātājs.
  ‘” Uz mazajiem kalibriem, cik mēs saskaramies, tik ņemam nost – viņi nav legāli! (Lauris Arājs, Valsts policijas Nelikumīgu medību un zvejas apkarošanas vienības galvenais inspektors “Medības 2017, 24.02.2017)

 7. Uz Valteru Lūsi var attiecināt tikai vienu teicienu – Vilks spalvu met, tikumu ne! Šoreiz vilka vietā lūsis 🙂

 8. Vo, šis bija labais teikumiņš no VMD pārstāvja Atbildēt

  Valters Lūsis: “.. mēs šo faktu pārbaudīsim, cik nu mums tas tehniski būs iespējami, un..un..un, ja.. JA VAJADZĒS, sazināsimies arī ar konkrēti no…, kurā vietā viņš ir ieguvis šo te medni…!!!!!!!
  Ja vajadzēs, sazināsimies :))))))) ļoti ticams, ka Lūsim arī šoreiz nevajadzēs :)))) .. kā vienmēr!

 9. Man liekas, Latvijā darbojas tiesību princips, ko sauc par “nevainības prezumpciju”, t.i. – nevis apsūdzētajam ir jāpierāda sava nevainība, bet apsūdzētājiem jāpierāda vaina.

 10. A kur ir teikts ,ka tas putns ir ievests Latvijā? Vai par Foto ievešanu ,vai publicēšanu ,kurš ir uzņemts ārpus Latvijas robežām , ar ir jābūt licencei? Kaut kāds sviests. Kad mēs izzāģējam mežus putnu ligzdošanas laikā neviens neceļ traci. Gāžam kokus ar dzīviem putnēniem to neviens nedzird.Tad neviens nezvana uz Bez tabu vai meža dienestu. Arī ornitologi neko par to nesaka. Kaut kā jocīgi tai mūsu Latvijā.

 11. dažreiz starp bildes uzņemšanu un izlikšanu apskatei mēdz paiet gadi, uz foto ir datums un laiks, vai pavadraksts kad kur un cikos noticis?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.3
Alūksne +22.5
Daugavpils +23.9
Saldus +24.1
Liepāja +20.4
Jelgava +25.2
Ventspils +19.5
Limbaži +22
Madona +24.5
Rēzekne +22
Draugiem Facebook Twitter Google+