×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
8. janvāris, 2013
Drukāt

Belfāstā nerimstas “karoga nemieri”

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ziemeļīrijas galvaspilsētā Belfāstā nerimstas vardarbīgās protesta akcijas, kas aizsākās, pilsētas domei decembra sākumā atsakoties no gadsimta ilgās prakses pie domes ēkas visa gada garumā izkārtu turēt Britānijas karogu.

 

Pēdējo nedēļu laikā demonstranti – britu lojālisti – iesaistījušies sadursmēs ar policiju, kā rezultātā aizturēti kopā jau 96 cilvēki, to skaitā kāds 38 gadus vecs vīrietis, kuram izvirzīta apsūdzība slepkavības mēģinājumā, jo viņš pavērsa ieroci pret tiesībsargiem, informē ziņu aģentūra “Reuters”.

Aizsākušies nemieri ir plašākie, ko Belfāsta piedzīvojusi kopš 1998. gada parakstītā miera līguma, ar kuru tika izbeigts 30 gadus ilgušais konflikts, kas izcēlās starp britu lojālistiem un katoļu nacionālistiem, pēdējiem prasot pievienošanos Īrijai.

Arī naktī uz pirmdienu vardarbība Belfāstas ielās nerimās, demonstrantiem policistus apmētājot ar akmeņiem, pudelēm, degmaisījumiem un petardēm, uz ko policisti atbildēja ar ūdens lielgabaliem, raksta britu prese. Belfāstas tiesībsargājošās iestādes paziņojušas, ka vardarbīgo protestu izraisīšanā vainojamas britu lojālistu grupas. “Skaidrs, ka paramilitārie grupējumi “karoga jautājumu” pārvērtuši vardarbībā un tagad izaicina drošības spēkus, kuri mēģina pasargāt pilsētu no anarhijas,” raidsabiedrībai BBC pauda Belfāstas policijas priekšnieks Terijs Spenss. Sadursmēs ievainoti vairāk nekā sešdesmit policistu, bet septiņdesmit nemiera cēlāji ir aizturēti, no kuriem 47 izvirzītas apsūdzības kriminālpārkāpumos. “Cilvēkiem ir visas tiesības doties miermīlīgās protesta akcijās, bet, ja kāds mēģinās izvērst vardarbību, viņš tiks tiesāts,” paziņojusi Belfāstas policijas superintendante Paula Hilmana. Arī Ziemeļīrijas pirmais ministrs (valdības vadītājs) Pīters Robinsons pauda, ka nemiernieki izmanto katru iespēju, lai izvērstu vardarbību un “sasniegtu savus teroristiskos mērķus”.

Bez jebkādiem panākumiem beidzās nedēļas nogalē notikušais Ziemeļīrijas politisko un baznīcas līderu saiets, kurā tā dalībnieki mēģināja rast risinājumu vardarbības izbeigšanai. Pulcējušies Belfāstas Prezbiteriešu baznīcā, viņi tomēr nespēja atrast izeju no saspringtās situācijas, jo sanāksmē nepiedalījās domājamie protesta organizatori, ziņo britu mediji.

“Mums jāatrod veids, kā izbeigt šos nemierus. Tiesa, pagaidām mēs nezinām, kā to izdarīt,” pēc apspriedes atzina protestantu lojālistiem pietuvinātās Demokrātiskās unionistu partijas biedrs Robins Ņūtons, uzsverot, ka tamdēļ grūti paredzēt galu “karoga protestiem”.

“Cilvēki guvuši ievainojumus, un ļoti lielam skaitam īpašumu nodarīta postaža. Mums pēc iespējas ātrāk tam jāpieliek punkts,” uzsvēra mācītājs Mērvins Gibsons.

Tikmēr britu politisko un sabiedrisko norišu komentētāji skaidrojuši, ka, lai arī vardarbības uzliesmojums ir satraucošs, par to ir atbildīgas marginālas sabiedrības grupas un protesti pret Belfāstas domes lēmumu par karogu galvenokārt bijuši miermīlīgi. “Nav pamata bailēm, ka demonstrācijas varētu aizvien pieņemties spēkā,” sarunā ar “Reuters” stāstīja Ziemeļīrijas sabiedrisko norišu apskatnieks Pīters Širlovs. Tiesa, kā raidsabiedrībai BBC stāstīja Belfāstas policijas pārstāvis Mets Begots, ļoti satraucošs ir fakts, ka vardarbīgajās demonstrācijās piedalījušies arī desmit gadus veci bērni.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+