Kultūra
Māksla

Beļģijas galerijā apmeklētājus dzen prom no Rubensa plikņiem2

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Kādas Beļģijas mākslas galerijas apmeklētāji bija pārsteigti, kad divi apsardzes darbinieki viņus sūtīja prom no flāmu mākslinieka Pētera Pola Rubensa aktu gleznojumiem, ziņo aģentūra “Reuters”.

Noskaidrojās, ka tā ir iestudēta protesta akcija pret sociālā tīkla “Facebook” politiku, kas “piedienības vārdā” bloķē atsevišķas ievietotās fotogrāfijas. Tiesa gan, šāda “piedienīguma politika” tiekot attiecināta tikai uz reklāmām, – arī vietnes “VisitFlanders” ievietotā Rubensa muzeja reklāma, kurā bija redzams kāds no gleznotāja aktiem, tika bloķēta.

Tādēļ galerijas darbinieki nolēma ironiski izrādīt savu protestu, piešķirot diviem apsargiem atpazīšanas zīmes, kas līdzinās “Facebook” logo, un lūdzot viņiem apjautāties apmeklētājiem, vai tiem ir konti sociālajos tīklos. Ja atbilde bija jā, apsargi lūdza apmeklētājus “viņu pašu drošības dēļ” neaplūkot aktus, kurps mākslinieks “koncentrējies uz tādām individuālām ķermeņa daļām kā viduklis, dibens vai krūtis”. Kā zināms, Rubenss ir slavens ar savām sieviešu aktu jutekliskajām formām.

Domstarpības starp Flāmu tūrisma biroju Beļģijā un “Facebook” sākās brīdī, kad birojs savā “Facebook” kontā publicēja vairāku flāmu klasiķu mākslas darbu fotogrāfijas, bet sociālo tīklu administratori dzēsa šos ierakstus, kā pamatojumu minot pārlieko kailumu.

Rubensa mājas direktors Bens van Benedens šādu situāciju uzskata par nepieņemamu: “Tas ir nepieņemami. Turklāt viņi nav konsekventi. Man ir informācija, ka attiecībā uz skulptūru fotogrāfijām viņi nav tik strikti. Manuprāt, tā ir slikta tendence un izraisa vienīgi nožēlu.”

Kā skaidro Beļģijas amatpersonas, mākslas darbu fotogrāfijas “Facebook” lapā bija ieliktas, lai popularizētu flāmu mākslas darbus, gatavojoties vērienīgai flāmu glezniecības meistaru izstādei 2020. gadā. Tūrisma biroja vadītājs, reaģējot uz “Facebook” administratoru rīcību, nosūtījis sociālo tīklu vadītājam Markam Zakerbergam oficiālu vēstuli, paužot sašutumu, un saņēmis Zakerberga oficiālu uzaicinājumu tikties un pārrunāt radušos situāciju un meklēt risinājumus.

Lielākā daļa apmeklētāju apsargu aicinājumu uztvēra labdabīgi, taču, kā novēroja “Reuters”, viena no apmeklētājām protestā pacēla kleitu, lai parādītu sargam savas krūtis.

LA.lv