Pasaulē
Eiropa

Beļģijas parlaments atbalsta ANO Globālo migrācijas paktu0


Beļģijas parlaments.
Beļģijas parlaments.
Foto: SCANPIX/EPA/LETA

Beļģijas parlaments ceturtdien atbalstīja ANO Globālo migrācijas paktu pēc tam, kad lielākā no valdošās koalīcijas četrām partijām atteicās to atbalstīt un strīds par to draudēja izraisīt valdības krišanu, vēstīja ziņu aģentūra “Belga”.

Ir paredzēts, ka pasaules valstu līderi paudīs atbalstu šim paktam konferencē, kas 10. un 11.decembrī notiks Marokas pilsētā Marrākešā.

Vairākas valstis tomēr ir paziņojušas, ka nepievienosies šim dokumentam.

Labēji centriskā flāmu nacionālistu partija Jaunā flāmu alianse (N-VA), kas ir lielākā valdošās koalīcijas partija, ir pret šo paktu un otrdien sāka sociālo mediju kampaņu pret to. N-VA arī draudēja izstāties no koalīcijas, ja premjerministrs Šarls Mišels dosies uz Marrākešas konferenci paust atbalstu Globālajam migrācijas paktam.

Mišels, kuram neizdevās atrisināt strīdu valdībā, otrdien paziņoja, ka ierosinās parlamentam balsot par šo jautājumu.

“Es gribu, lai parlamentam būtu teikšana,” sacīja Mišels. “Man ir nodoms doties uz Marrākešu un darīt zināmu parlamenta nostāju.”

Ceturtdienas balsojumā Globālo migrācijas paktu atbalstīja trīs no koalīcijas partijām, kā arī daļa opozīcijas deputātu.

Pret pakta atbalstīšanu balsoja deputāti no N-VA, galēji labējās partijas “Vlaams Belang” (“Flāmu interese”) un frankofonās Tautas partijas.

Mišels pirms tam ceturtdien paziņoja, ka pakta atbalstīšana parlamenta balsojumā būtu “ļoti spēcīgs signāls”, pēc kura viņam būtu pienākums doties uz Marrākēšu “personīgā kārtā”, ievērojot Beļģijas konstitūciju. Viņš atzina, ka N-VA nostāja pret šo paktu rada konstitucionālu problēmu.

Mišels septembrī ANO mītnē Ņujorkā bija apsolījis, ka viņš ieradīsies Marrākešas konferencē, kur paredzēts parakstīt ANO Globālo paktu par drošu, sakārtotu un regulāru migrāciju.

ANO ir paziņojusi, ka šis pakts veicinās drošu un sakārtotu migrāciju un samazinās cilvēku kontrabandu.

Savukārt N-VA savā paziņojumā uzstāja, ka tas piespiedīs Beļģiju piekāpties imigrācijas jautājumos.

Lai gan šis pakts ir nosaukts par juridiski nesaistošu dokumentu, N-VA paziņoja, ka tas tomēr ir pārāk tālejošs un piešķirtu daudz papildu tiesību pat tiem imigrantiem, kas Beļģijā uzturas nelegāli.

Saistītie raksti

Domstarpības par ANO Globālo migrācijas paktu ir satricinājušas arī citu Eiropas valstu valdības. Pagājušonedēļ Slovākijas ārlietu ministrs Miroslavs Lajčāks iesniedza atlūgumu pēc tam, kad Slovākija šo paktu noraidīja.

Paktu ir publiski noraidījušas ASV, Austrālija, Austrija, Bulgārija, Čehija, Horvātija, Itālija, Polija, Slovākija, Šveice, Ungārija. Arī Latvijas Saeima ceturtdien pieņēma rezolūciju, kurā aicina valdību nepievienoties ANO migrācijas paktam.

LA.lv