×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. marts, 2016
Drukāt

Beļģijas policija pretterorisma operācijā vienu aizdomās turēto sašauj

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Beļģijas policija plašā pretterorisma operācijā piektdien, 25.martā, sašāvusi vienu aizdomās turamo un aizturējusi vairākas personas, bet Francijas prezidents Fransuā Olands paziņoja, ka džihādistu tīkls, kas sarīkoja uzbrukumus gan Parīzē, gan Briselē, “tiek iznīcināts”.

Savukārt sērojošie Beļģijas iedzīvotāji Briseles centrālajā laukumā aizlūdza par otrdienas slaktiņā 31 bojāgājušo un 300 ievainotajiem. Tomēr vienlaikus sabiedrībā valda saniknojums, ka valdībai nav izdevies novērst tādus uzbrukumus.

Viens aizdomās turētais operācijā Briseles Shārbēkas rajonā, no kura otrdien savā ceļā devās trīs islāma ekstrēmisti, kas sarīkoja sprādzienus Briseles lidostā, tika sašauts kājā tramvaja pieturā.

Jaunie reidi notika pēc tam, kad Beļģijas izmeklētāji atrada jaunus pierādījumus par Eiropas džihādistu šūniņu, kas saistīta gan ar spridzināšanu Briseles lidosta un metro stacijā, gan ar novembrī notikušajiem teroraktiem Parīzē, gan jauniem plāniem par uzbrukumu Francijā.

“Lai gan tā, kas pastrādāja uzbrukumus Parīzē un Briselē tiek iznīcināta.., joprojām pastāv lieli draudi,” sacīja Francijas prezidents Olands.

Beļģijas valdība ir atzinusi kļūdas, un pēc otrdienas teroraktiem divi ministri piedāvāja atkāpties no amata pēc tam, kad Turcija paziņoja, ka pērn tā aizturēja un izraidīja Ibrahimu al Bakravi, kurš ir viens no abiem teroristiem pašnāvniekiem, kas otrdien uzspridzinājās Briseles lidostā. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans norādīja, ka Beļģija ir ignorējusi brīdinājumus, ka viņš ir “ārvalstu teroristu kaujinieks”.

Raidsabiedrība CNN  vēstīja, ka Ibrahims un viņa brālis Halids, kurš bija pašnāvnieks spridzinātājs Briseles metro stacijas uzbrukumā, bija arī ASV pretterorisma novērošanas sarakstā.

Ibrahims al Bakravi šajā sarakstā bijis vēl pirms novembrī notikušajiem uzbrukumiem Parīzē, bet Halids pievienots nedaudz pēc tam. Prokuratūra ir apstiprinājusi, ka saistībā ar Parīzes uzbrukumiem bija izdots starptautisks orderis Halida al Bakravi aizturēšanai.

Eiropas varas iestādes tiek kritizētas par koordinācijas trūkumu, lai atklātu ekstrēmistus, kas mīt Eiropas valstīs vai ir atgriezušies no Sīrijas.

Francijas policija paziņoja, ka ir izjaukusi teroraktu, Parīzes Aržantejas priekšpilsētā aizturot 34 gadus veco Redu Kriketu, kura dzīvoklī tika atrastas sprāgstvielas un šaujamieroči.  Viņš pagājušā gada jūlijā Beļģijā ticis aizmuguriski notiesāts kopā ar galveno   Parīzes  teroraktu plānotāju   Abdelhamidu Abaaudu.

Prokuratūra apliecina, ka Beļģijas policija ir aizturējusi vēl trīs cilvēkus saistībā ar jaunu uzbrukumu, kas tika plānots Francijā.

Beļģijas prokuratūra arī atklāja, ka Briseles lidostas spridzinātāja Nadžima Lakravi DNS ir atklāts uz pašnāvnieka spridzinātāja vestes un apģērba gabala, kas tika atrasts Parīzes koncertzālē “Bataclan”, kur 13.novembrī uzbrukumā gāja bojā 90 cilvēku, kā arī uz bumbas Parīzes stadionā “Stade de France”.

Turpinās plaša vismaz divu aizdomās turēto meklēšanas operācija. Viens ir uzbrucējs, kura bumba neeksplodēja Briseles lidostā, bet otrs ir vīrietis, kurš redzēts Briseles metro kopā ar spridzinātāju.

Izmeklētāji arī atklājuši, ka Halids al Bakravi Briselē īrējis dzīvokli, kuru izmantojis 18.martā  Beļģijā aizturētais Salahs Abdeslams, kurš tiek turēts aizdomās par līdzdalību Parīzes slaktiņā.

Beļģijas federālā prokuratūra atklāja, ka Abdeslams pagaidām ar izmeklētajiem nav runājis.

Briseles teroraktos otrdien bojāgājušo vidū ir apmēram 40 valstu piederīgie.

Beļģijā kopš uzbrukumiem bija noteikts augstākais terora draudu līmenis, kas tagad pazemināts līdz otram augstākajam līmenim, bet policija un armija turpina darbu Briseles ielās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+