×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. oktobris, 2014
Drukāt

Belgradā sveic Putinu (10)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Serbijas galvaspilsētā Belgradā militārā parāde nav notikusi kopš 1985. gada. Taču šodien pilsētas ielās soļo vairāk nekā četrarpus tūkstoši karavīru, to piedārdina bruņutehnika, bet debesīs paceļas iznīcinātāji. Tas viss par godu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurš šodien sešu stundu vizītē ierodas Serbijā. Balkānu valstī sākušās četru dienu ilgas svinības par godu 70. gadskārtai kopš nacistiskās Vācijas karaspēka patriekšanas no Belgradas 1944. gada 20. oktobrī. Vizītes priekšvakarā Putins Serbijas lielākajam laikrakstam “Politika” paziņoja, ka viņu uztrauc nacisma atdzimšana Eiropā, jo īpaši Latvijā un citās Baltijas valstīs, kur, pēc Putina vārdiem, “neonacisma izpausmes” kļuvušas par “ikdienas parādību”.

Starp ES un Krieviju

Serbijas galvaspilsētā Putins ieradīsies pa ceļam uz Itālijas pilsētu Milānu, kur piektdien norisināsies Eiropas un Āzijas valstu līderu saiets un kura ietvaros Kremļa saimniekam ir ieplānota tikšanās ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko.

Sabiedriskās domas aptaujas Serbijā liecina, ka aptuveni 71 procents valsts iedzīvotāju atbalsta Krievijas prezidenta neilgo ciemošanos valstī. Vizītes laikā Putins tiksies gan ar Serbijas prezidentu Tomislavu Nikoliču, gan premjerministru Aleksandru Vučiču. Paredzams, ka šo apspriežu laikā amatpersonas parakstīs vairākus starpval­stu līgumus. Kaut arī prezidents Nikoličs paziņojis, ka viņa valsts joprojām tiecas pievienoties Eiropas Savienībai (kas gan nenotiks agrāk kā 2020. gadā), viņš norādījis, ka “mēs gribam pievilināt krievu investorus, mēs gribam krievu investoru līdzdalību dažu uzņēmumu privatizācijā”. Serbija nav arī sekojusi Eiropas Savienības aicinājumam noteikt ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, lai tādējādi Maskavu sodītu par izvērsto agresiju Ukrainā. Tāpat Nikoličs paziņojis, ka gāzes cauruļvada “South ­Stream” būve ir laba Serbijai, neskatoties uz to, ka ES apturējusi tās celtniecību, norādot, ka tā ir pretrunā ES likumiem, kas regulē enerģētikas nozares darbību.

Kritizē Putina uzņemšanu

Savā iepriekšējā vizītē Belgradā 2011. gadā Putins paziņoja, ka neiebilst Serbijas dalībai ES. Taču viņš brīdināja, ka Belgradai nevajadzētu lūkoties NATO virzienā, pretējā gadījumā Maskavai nekas cits neatliks kā pret Serbiju pavērst kodolarsenālu, rak­sta ziņu aģentūra “Associated Press”. Par spīti Krievijas draudiem, Belgrada tomēr pēdējos gados mēģina tuvināties Rietumiem, par ko liecina arī ekonomiskie rādītāji. Ziņu aģentūra “Reu­ters” atzīmē, ka laika posmā no 2007. līdz 2003. gadam Serbijas eksports uz ES bija 32,6 miljardu eiro vērtībā, kamēr uz Krieviju tikai 4,2 miljardu eiro. Arī ES valstu ieguldītāji Serbijā bijuši aktīvāki nekā Krievijas – ES šajā Balkānu valstī ieguldījusi 9,2 miljardus eiro, kamēr Krievija tikai 2,5 miljardus eiro.

Rietumvalstu politiķi kritiski izteikušies par Putina silto uzņemšanu Serbijā, ņemot vērā, ka Krievija turpina atbalstīt prokrievisko teroristu izvērsto karadarbību Ukrainas austrumos. ASV vēstnieks Serbijā Maikls Kērbijs, uzsverot, ka nevēlas norādīt Belgradai, ko tā drīkst pie sevis aicināt, tomēr piebildis, ka Putina vizīte Belgradā ir, “maigi sakot, nelaikā”. “Protams, ka var veidot vienlīdz labas attiecības ar Krieviju un Ķīnu, un ASV. Taču, mūsuprāt, ir atšķirība starp ķīniešu un krievu amatpersonu vizītēm. Ķīna nekur nav iebrukusi, bet Krievija ir,” sarunā ar Serbijas laikrakstu “Vecernje Novosti” sacīja ASV vēstnieks Belgradā.

Putins saskata nacismu Latvijā

Kremļa saimnieka vizītes priekšvakarā Serbijas viens no lielākajiem dienas laikrakstiem “Politika” publicēja Krievijas prezidenta Putina izteikumus, kuros viņš pauž bažas par “neonacisma ideoloģijas izplatību Eiropā”. Paziņojot, ka “krievu un serbu tautas kopīgi sakāva kriminālo ideoloģiju”, Putins norādīja, ka “diemžēl Nirnbergas prāvās pret nacisma vīrusu izstrādātā vakcīna dažās Eiropas valstīs zaudē efektivitāti”. “Par šīm tendencēm liecina atklātās neonacisma izpausmes, kas par ikdienas parādību kļuvušas Latvijā un citās Baltijas valstīs. Šajā sakarā mēs esam īpaši noraizējušies saistībā ar situāciju Ukrainā, kur antikonstitucionālo apvērsumu februārī vadīja nacionālisti un citas radikāļu grupas. Šodien mūsu kopīgais mērķis ir apturēt nacisma glorificēšanu, stingri vērsties pret mēģinājumiem pārskatīt Otrā pasaules kara iznākumu un apkarot visa veida rasisma, ksenofobijas, agresīva nacionālisma un šovinisma izpausmes,” paziņoja Kremļa saimnieks.

Šādi Putina paziņojumi nepalika bez Latvijas atbildes. Latvijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Kārlis Eihenbaums ziņu aģentūrai LETA uzsvēra, ka Putina izteikumiem nav nekāda sakara ar realitāti un Krievijai vajadzētu ieskatīties spogulī. “Krievijā biedējoši pieaug agresīva nacionālisma izpausmes, visu veidu ekstrēmisms, neiecietība, uz ko ir norādījušas virkne autoritatīvu starptautisku organizāciju. Tā vietā, lai apkarotu šīs negatīvās parādības pašā Krievijā, Krievija par ekstrēmistiem dēvē un ierobežo tos savas valsts citādi domājošos, kas cenšas paust alternatīvu viedokli par valsts īstenoto politiku,” piebilda Eihenbaums.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. … ARPRATS, KAD KADS VALSTSVIRS,SODIEN, VEL UZDRIKSTAS SEVI PASNIEGT PAR TIK NEATGRIEZENISKI KOMUNISMA IDEOLOGIJAS UN VARAS KARES ZOMBETU MARIONETI …!!!!

  … VINAM PASAM DARBOJOTIES ATKLATA PASAULES SABIEDRIBA VAJADZETU ZINAT LABAK …!!!

  … KAS VINAM PIESPELE SO ‘LIELO MELU’ PIESATINATO PROPAGANDU, UN KADOS NOLUKOS NEPATIESO INTELIGENCI …

  … TAMDEL, SOREIZ, ARKARTAS VEIDA IR JAARIGE, STEIDZIGI, UN AM JAATSPEKO SADI NAIVI IESKATI PAR PATIESIBU BALTIJA/BEZABRENE … un jasak ar NOTU Kremla vestniekam VISNEKOVAM!

  … Taja JAPIEPRASA siki IZSKAIDROJUMI PAR PUTINA IZTEIKTO REALITATES IGNORANCI (vai piespeletiem meliem), KA ARI – jaatgadina par vinam PADOTO agresiva nacionalisma gara turpinosam izpausmem un darbiem, kas jau lidzinas BIJUSO UN LIDZIGi KRIMINALAS BOLSEVIKU UN NACIKU AGRESIVO IMPERIJU IDEOLOGIJAI UN TO MERKIEM(visas iespejamas kriterijas), un tiek pausts un izveidots no vina padomdevejiem, ka Ukrainas lieta ta ari 5. kolonnas atbalstam Baltija … !

 2. Pūķina nacisms gremdēs Krieviju. (Tas un krītošās naftas cenas.:)

 3. lai tik raksta savus līgumus ar **, tā tāpat neko no parakstītā neievēros kad tas būs izdevīgi meļu kremliniem.

 4. Tas, ka viņš konkrēti tieši Latviju nosauca vārdā, liecina, kaut kas slepenībā jau tiek perināts…

 5. Par Serbijas uzņemšanu ES nav runas tagad. Tādas nebūs arī rakstā minētajā 2020. gadā. ES ir pārāk atbildīga un piesardzīga, lai nopietni runātu par Serbijas – Krievijas Trojas zirga uzņemšanu ES.

 6. Man nav skaidrs, kāpēc LA žurnālisti tik lielu vērību veltī melīgajiem Putina izteikumiem par nacisma “atdzimšanu” Latvijā, bet tikpat neko neraksta par nacionālšovinisma izpausmēm pašā Krievijā, par
  Putina agresīvo politiku Ukrainā. Atkal krēķiem un citiem žurnālistiem paniskas bailes:” ka tik kaut kas nenotiek!” It kā mēs joprojām dzīvotu padomju telpā. Krēķis tikai citē ĀM viedokli, bet neraksta, ko par to domā pati tauta un paši žurnālisti. Kad jākritizē pašu politiķi, tad gan žurnālisti nav jāskubina, mute vaļā līdz ausīm! Bet lasītājs spriež apmēram tā: “nu ja jau nav presē pietiekoši pamatotu pretargumentu, tad Putinam taisnība vien būs!” Un ar savu izdabāšanu un izlocīšanos turpinām zaudēt informācijas karā. Neaizmirstiet, ka notiek cīņa par cilvēku prātiem un jums kā žurnālistiem tur ir noteicošā loma! Ar faktu atspoguļošanu vien ir par maz, vajag paust arī savu pilsonisko attieksmi.

  • luuk BBC apstiprina Putina teikto:

   Krievija vel pirms 20 gadiem valdija komunisms, ja saki ka tur ir nacisms, skaidrs ka vispar nejedz ko shis vards nozime un ar ko atshkiras no fashisma, tadi nu tie pret putina noskanjotie cilveki ir, aprobezhoti un stulbi, tiklidz cilveks iesledz objektivitati un racionalismsu pasaule izmainaas

 7. Maan liekaas, ka serbi ir tradicionaali Krievijas draugi. Vinjiem ir arii ortodoksaa pareizticiiba un krievu rakstiiba (ar kirilicaam). Draudziiba ir abpuseeja. Krievi atbalsta arii serbu prasiibas tiem atdot albaanju Kosovu.

Draugiem Facebook Twitter Google+