Kultūra
Mūzika

Beļģu profesors Rāss: Roboti ir labāki mūzikas interpreti nekā cilvēki 16

Publicitātes foto

Mūsdienu mākslas festivāls “Liepājas mākslas forums” noritēs jau trešo gadu. Tā pirmajā dienā, 3. augustā, beļģu profesors Godfrīds Villems Rāss mūzikas mīļotājiem uzdos jautājumu, kādēļ 21. gadsimtā radīta mūzika vēl aizvien tiek atskaņota uz 18. gadsimtā radītiem instrumentiem, vēsta rīkotāji.

Profesors izveidojis pats savu – robotu instrumentu – orķestri un klausītājus aicina uz izzinošu lekciju / performanci koncertzālē “Lielais dzintars”.

Robotu orķestra tēvs stāsta, ka 60. gadu beigās kā konservatorijas students, kurš apkārt dzird vien Bahu un Bēthovenu, nolēmis radīt tikai jaunu mūziku. Tobrīd šādi meklējumi atbilda laika garam, bet Rāss iet soli tālāk, paziņojot, ka mūslaiku mūzika jārada uz mūslaiku instrumentiem. Vīlies elektroniskajā mūzikā, viņš pievērsās instrumentus spēlējošiem robotiem un sensoriem, kas darbināmi ar ķermeņa žestiem, un nodibināja izpētes centru Logos, kas velta spēkus mūzikas eksperimentiem.

Vairāk nekā 50 gadu laikā Godfrīda vadībā Logos kļuvis par inovatīvāko mūzikas organizāciju Beļģijā. Profesors Rāss darbojies gan kā mūzikas zinātniskais pētnieks un pasniedzējs vairākās augstskolās, gan kā komponists, izpildītājmākslinieks un mūzikas instrumentu veidotājs, kurš ir plaši zināms eksperts robotikā, elektronikā un datortehnoloģijās.

Rāsa darba pamatā doma, ka roboti daudzējādā ziņā ir pārāki mūzikas interpreti par cilvēkiem. Un tas tikai viens no būtiskiem jautājumiem, par ko klausītāji tiks aicināti aizdomāties, pašiem pieredzot triādi robots – mūzika-interpretācija. Robotu sniegumā 3. augusta koncertā skanēs Difē, Bēthovens, un līdzās Rāsa paškomponētajām fūgām būs Glāss, Satī, Nankarovs, Šēnbergs un citi komponisti.

Biļetes uz Godfrīda lekciju un robotu performanci maksās 8 eiro.

LA.lv