×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. decembris, 2013
Drukāt

Benzīna un pārtikas cenu krituma ietekmē novembrī fiksē gada deflāciju (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada novembrī, salīdzinot ar attiecīgu mēnesi pirms gada, samazinājās par 0,4%. Precēm cenas saruka par 1%, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 1%, liecina Centrālās centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2013.gada novembrī, salīdzinot ar pagājušā gada novembri, bija degvielas un pārtikas preču cenu pazeminājumam, kā arī pakalpojumu cenu nelielam pieaugumam.

Pārtikas produktu cenas galvenokārt akciju ietekmē gada laikā samazinājās par 0,9%. Salīdzinoši lētāka kļuvusi tēja un kafija (-10,4%), maize un graudaugu izstrādājumi (-2,7%), augļi (-6,5%), gaļa un gaļas izstrādājumi (-1,3%). Savukārt dārgāki palikuši dārzeņi un kartupeļi (+5,4%), piens, siers un olas (+1,5%).

Degvielas cenas šā gada novembrī salīdzinājumā ar šo mēnesi pirms gada bija par 4,2% zemākas.

Mājokļa grupā cenu līmeni ietekmēja zemāki tarifi siltumenerģijai (-6,5%) un gāzei (-5,1%). Cenas pieauga mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem par 7,6% un cietajam kurināmajam – par 7,1%.

Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 2,2% lētāki, ko ietekmēja mobilo telekomunikāciju un interneta pakalpojumu cenu samazinājums.

Par 5% cenas pieauga frizieru un citiem personīgās aprūpes pakalpojumiem. Dārgāki kļuva ēdināšanas pakalpojumi (+1,5%) un viesnīcu pakalpojumi (+4,2%).

Savukārt novembrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas samazinājās par 0,5%. Precēm vidējais cenu līmenis pazeminājās par 0,5%, bet pakalpojumiem par 0,3%. Lielākā ietekme bija cenu kritumam pārtikai, alkoholam un tabakai, transporta precēm un pakalpojumiem, kā arī apģērbam un apaviem.

Akciju ietekmē pārtikas cenu vidējais līmenis pazeminājās par 0,8%. Maizei cenas kritās par 2,9%, tējai un kafijai – par 3,6%, gaļai un gaļas izstrādājumiem – par 0,6%, olām – par 5,4%. Cenas pieauga eļļai un taukiem par 0,6%, savukārt dārzeņi sezonālu faktoru ietekmē kļuva dārgāki par 2,1% un kartupeļi – par 5,0%. Sākoties akcijām, alum cenas samazinājās par 4,3%.

Degvielas cenas samazinājās vidēji par 0,7%. Par 0,9% cenas samazinājās 95.markas benzīnam un dīzeļdegvielai, savukārt auto gāzei cenas pieauga par 3,9%.

Apaviem rudens – ziemas sezonas akciju ietekmē cenas pazeminājās par 2,2%.

Pārējās patēriņa grupās neliels cenu kāpums bija īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm (+2,6%), cietajam kurināmajam (+0,8%), mājokļa remonta un uzturēšanas (+1,9%), frizieru (+0,3%) un viesnīcu pakalpojumiem (+1,4%). Savukārt cenas samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem (-6,7%).

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ja statistika uzkaita tikai akciju preču cenas, kā tas arī ir, tad jau tā sanāk. Manu prāt, dārzeņu cenas vien ir par 20% līdz 30% dārgāki kā pagājušo gadu, augušas arī piena produktu cenas, zivju un maizes izstādājuma cenas. Varbūt delekates precēm cenas ir kritušas, bet vienkāršā tauta jau tās nelieto uzturam.

Draugiem Facebook Twitter Google+