Publicitātes foto

Berlīne un Maskava varētu tuvināties 1

Vācijas kanclere Angela Merkele, piekāpjoties koalīcijas partneriem sociāldemokrātiem, piekritusi, ka attiecību koordinēšana ar Krieviju uzticēta promaskaviski noskaņotam politiķim.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Vācijas un Krievijas attiecību pārraudzība uzticēta pieredzējušajam 70 gadus vecajam politiķim Gernotam Erleram, sociāldemokrātu partijas vadītāja un ārlietu ministra Franka Šteinmeiera ciešam sabiedrotajam, atzīmē izdevums “EUobserver”, piebilstot, ka arī Šteinmeiers pazīstams kā prokrievisks politiķis. Erlers koordinēja Berlīnes un Maskavas attiecības Vācijas Ārlietu ministrijā laikā, kad Šteinmeiers bija kanclera Gerharda Šrēdera biroja vadītājs. Kopā viņi nodrošināja Ziemeļu gāzes vada būvi no Krievijas uz Vāciju, apejot Poliju un Baltijas valstis, kas palielināja to atkarību no Maskavas politiskā un saimnieciskā spiediena gāzes piegādē. Kad Šteinmeiers kļuva ārlietu ministrs Merkeles pirmajā valdībā (no 2005. līdz 2009. gadam), Erlers tika paaugstināts par valsts sekretāru un līdzdarbojās “modernizētas partnerības” plāna izstrādē, kas paredzēja ieviest plašāku demokrātiju austrumu partnervalstī, vairojot vācu firmu klātbūtni Krievijā. Pērn decembrī pēc parlamenta vēlēšanām izveidotajā koalīcijas valdībā Šteinmeiers atkal tika iecelts par ārlietu ministru. Viņš atzina, ka paša aizstāvētā partnerības programma nav darbojusies pietiekami labi, tāpēc koalīcijas veidošanas sarunās pieprasīja līdzšinējā Vācijas – Krievijas attiecību īpašā koordinatora Andreasa Šokenhofa atcelšanu par Maskavas cilvēktiesību pārkāpumu publisku kritizēšanu. Kā raksta žurnāls “Der Spiegel”, jautājumā par Šokenhofa atstāšanu amatā vai aizvietošanu ar Erleru Lielajā koalīcijā izcēlies strīds, turklāt Šokenhofs atteicies atkāpties brīvprātīgi. Erlera iecelšanu var vērtēt kā signālu par Vācijas un Krievijas attiecību atsilšanu pēc tādu Putina kritiķu, kā, piemēram, Mihails Hodorkovskis un panku grupas “Pussy Riot” dalībnieču atbrīvošanas, atzīmē “EUobserver”. Eiropas Ārlietu padomes Berlīnes biroja vadītājs Olafs Bēnke uzskata, ka Erlera iecelšana “uz kādu laiku radīs Maskavā atvieglojumu”.

Analītiķi uzskata, ka šī ierēdņu maiņa varētu nozīmēt, ka Šteinmeiers būs ietekmīgāks ārlietu ministrs nekā viņa priekštecis Gvido Vestervelle, raksta “EUobserver”, taču Vācijas ārpolitikas svarīgākajos jautājumos galavārds, tāpat kā iepriekšējos astoņus gadus, būs kanclerei Angelai Merkelei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.