×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
1. marts, 2017
Drukāt

Bērnam – vismaz tūkstoti mēnesī. Tiesājoties par uzturlīdzekļiem, prasa naudu arī zivtiņām (27)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Bērni savus vecākus neizvēlas. Parasti arī tas, vai vecāki dzīvo kopā, nav atkarīgs no bērniem. Toties bērniem ir tiesības uz uzturlīdzekļiem jeb tautā sauktiem alimentiem, ko maksā tas no vecākiem, ar kuru kopā nedzīvo. Cik lieliem jābūt uzturlīdzekļiem? Minimālo summu nosaka valsts, patlaban tie ir 95 – 114 eiro mēnesī. Taču maksimālajai gandrīz nav robežas – jāņem vērā bērna vajadzības un vecāka spēja maksāt. Tā, piemēram, kāda māte uzskatījusi, ka diviem bērniem no šķirtā vīra var prasīt 1996,50 eiro mēnesī, kam tiesa arī piekritusi.

Solidāri jāsedz uz pusēm

2013. gada janvārī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi nosaka minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kuru katram no vecākiem neatkarīgi no viņa spējām un mantas stāvokļa ir pienākums nodrošināt katram savam bērnam. Un tie ir – katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecumam – 25% apmērā no minimālās mēneša darba algas valstī, bet katram bērnam no 7 līdz 18 gadu vecumam – 30% apmērā no minimālās algas valstī. Tā kā kopš 1. janvāra minimālā mēnešalga ir 380 eiro, tad pirmajā gadījumā tie ir 95 eiro, otrā – 114 eiro.

Vecāki var noslēgt vienošanos par citu summu – kaut vai miljonu eiro mēnesī, un šī vienošanās ir spēkā, kamēr tā nav grozīta vienošanās vai tiesas ceļā.

Tiesas ceļā var grozīt vai atcelt ne tikai vienošanos, bet pieprasīt lielāku summu no vecāka, kas nedzīvo pie bērna, ja tas ir turīgāks un to var pierādīt. Tāpat, ja ar bērnu kopā dzīvojošs vecāks var pierādīt, ka bērna vajadzības ir lielākas, nekā iespējams saņemt par no valsts puses minimāli garantētiem eiro, tad arī var pieprasīt vairāk. Bet tad arī pašam prasītājam būs jāpierāda savi ienākumi, jo šīs “virsminimālās bērna vajadzības” abiem vecākiem solidāri jāsedz uz pusēm. Protams, vecākam, kas nedzīvo kopā ar bērnu, arī jābūt iespējām to segt.

Diviem bērniem 2662 eiro mēnesī

Kāds tiesas spriedums, kas pilnā apmērā lasāms anonimizēto spriedumu datubāzē, rāda visai skrupulozu aprēķinu par uzturlīdzekļiem. Rīgas rajona tiesas Jūrmalas tiesu namā 2015. gada 8. oktobrī kāda māte iesniedza pret savu divu bērnu tēvu prasību, kurā norādīja, ka viena bērna uzturēšanai mēnesī nepieciešami 1375 eiro, otra – 1287. Klāt viņa pielika sarakstiņu.

Mātes aprēķins parādīja, ka bērnam kopā gadā nepieciešami 16 500 eiro:

1. Istabas remonts – 200 eiro (reizi gadā).

2. Sagatavošanās skolai (burtnīcas, mācību grāmatas, kancelejas piederumi, sporta tērps, skolas apģērbs) – 200 eiro (reizi gadā).

3. Noma un komunālie maksājumi (apsaimniekošana, elektrība, siltums, gāze u. c.) 1/4 no kopējā rēķina – vidēji 375 eiro mēnesī.

4. Maksa par telefonsakariem – 30 eiro mēnesī.

5. Maksa par interneta pieslēgumu – 18 eiro mēnesī.

6. Sporta (teniss) nodarbības – 150 eiro mēnesī.

7. Maksa par skolu (tajā skaitā ēdināšana skolā) – 500 eiro mēnesī.

8. Medikamenti un vit­amīni – 6 eiro mēnesī.

9. Sabiedriskais transports – 50 eiro mēnesī.

10. Higiēnas preces (zobu pasta, zobu tīrāmā birstīte, ziepes, šampūns, veļas pulveris, dezodorants, dušas gels) – 6 eiro mēnesī.

11. Spēles, grāmatas, izstādes, cirks, kino, baseins, “Mc’Donald”, CD diski, ekskursijas – 60 eiro mēnesī.

12. Ēdiens – 80 eiro mēnesī.

13. Apģērbs – 200 eiro trīs reizes gadā.

14. Apavi – 70 eiro trīs reizes gadā.

Bērnam B kopā gadā nepieciešami 15 444 eiro:

1. Istabas remonts 200 eiro (reizi gadā).

2. Sagatavošanās skolai (burtnīcas, mācību grāmatas, kancelejas piederumi, sporta tērps, skolas apģērbs) – 200 eiro (reizi gadā).

3. Noma un komunālie maksājumi (apsaimniekošana, elektrība, siltums, gāze u. c.) 1/4 no kopējā rēķina – vidēji 375 eiro mēnesī.

4. Maksa par telefonsakariem – 20 eiro mēnesī.

5. Maksa par interneta pieslēgumu – 18 eiro mēnesī.

6. Sporta (teniss) nodarbības – 120 eiro mēnesī.

7. Maksa par skolu (tajā skaitā ēdināšana skolā) – 500 eiro mēnesī.

8. Medikamenti un vit­amīni – 6 eiro mēnesī.

9. Sabiedriskais transports – 50 eiro mēnesī.

10. Higiēnas preces (zobu pasta, zobu tīrāmā birstīte, ziepes, šampūns, veļas pulveris, dezodorants, dušas gels) – 6 eiro mēnesī.

11. Spēles, grāmatas, izstādes, cirks, kino, baseins, “Mc’Donald”, CD diski, ekskursijas – 40 eiro mēnesī.

12. Ēdiens – 60 eiro mēnesī.

13. Apģērbs – 200 eiro trīs reizes gadā.

14. Apavi – 70 eiro trīs reizes gadā.

Kad 2012. gada 27. martā sieva un vīrs šķīra laulību, abi vienojušies, ka atsevišķi dzīvojošais bērnu tēvs mēnesī pārskaita 3/4 no bērnu uzturēšanas izdevumiem, bet ne mazāk par tūkstoti eiro par katru bērnu. Kad bērnu tēvs pusgadu to nebija darījis, bērnu māte vērsās tiesā. Sieviete uzskatīja, ka bērniem nepieciešama kvalitatīva pārtika, mantas un citu vajadzību apmierināšanai, ko vienai pašai grūti nodrošināt. Bet bērnu tēvs esot darba spējīgs, vesels un viņa pienākums ir nodrošināt sevi ar darbu un viņš nedrīkst izvairīties no uzturlīdzekļu došanas pienākuma.

Rezultātā sanāk, ka no bērnu tēva atbilstoši vienošanās līgumam piedzenami par vienu bērnu 1031,25 eiro un par otru – 965,25 eiro mēnesī. To prasīja bērnu māte, bērnu tēvs neapstrīdēja un arī tiesa pagājušā gada 12. oktobrī to apstiprināja.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Tie minimālie uzturlīdzekļi jau netaisnība vien ir: džuse dzīvo laukos ar diviem bērniem, nestrādā, jo negrib, bet bērnu tēvs maksā minimālo katram bērnam, mēnesī ap 200 eiro, bet likums nosaka, ka mātei arī tas jānodrošina, bet māte to nenodrošina. Risinājums?
  Ne jau vienmēr bērnu tēvs vainīgs pie situācijas, sievietes jau to pielauj. Nevar piedzīt uzturlīdzekļus no partnera, kāda partnera, moška deju, nē gultas biedra, izvirtusi sieviete no tāda paša izvirtuša džeka kaut ko piedzen. Dzīvošanu bez laulības sauc par ma.cību, un to pieļauj pašas sievietes.

 2. Civillikums nosaka, ka bērna izdevumi ir jāsedz samērā ar savu materiālo stāvokli nevis 50/50. Ja reiz tēvs pelna pie 10 000 mēnesī, bet māte – 500, tad ir pilnīgi normāli 2 bērniem no tēva prasīt 2600, turklāt tajā summā vēl nemaz nav iekšā visi izdevumi, piemēram, mēbeles, gultasveļa, trauki, sadzīves tehnika.

  Latvijā prasītos ar likumu noteikt, ka minimālie uzturlīdzekļi par katru bērnu ir 25 % no valstī vidējās algas un šādu summu nevajadzētu pierādīt tiesā, bet tā būtu piedzenama automātiski un bezstrīdus kārtībā. Un tiesas lēmumam par minimālajiem uzturlīdzekļiem būtu jābūt 5 darba dienu laikā.

  Nesaprotu, kāpēc pieprasot minimālos uzturlīdzekļus, ir lieki jānoslogo tiesas un kaut kas jāpierāda, ja tik simboliski izdevumi par bērnu ir pašsaprotami!

  • Neredzu bērniem vajadzību pēc mātes, kas nespēj viņus ne ar ko nodrošināt!!! Māca tikai prasīt un ņemt, nedodot neko pretī! Netrūkst tēvu, kas labprāt ņemtu bērnus savā paspārnē! Un tad lai sievietes nodrošina tos 25% no savas algas sūtot alimentus bērnu tēvam. Šeit liela daļa bļaus Nēēē, bet tas, vel jo vairāk pierāda, ka bērns šīm sievietēm kalpo kā naudas maks. Jo ja tēvs ir tik izglītots lai pelnītu 10000 eur/ men. Tad vīrietis savam bērnam spēj dot visu. Arī lielisku pamāti no kā mātes tik ļoti baidās. Sievietes kļuvušas pārāk bezkaunīgas un zemiskas…

 3. Es ar esmu šķīries ir divi bērni. Es saku katrs bērns dzīvo pie viena no vecākiem. Šādas problēmas nebūs. Jo parasti to naudu ko maksā, tā gadīgā māte iztērē kā nu prot, ne vienmēr viss bērniem. Stabils ienākums katru mēnesi kontā tā jau ir vērtība. Piekrītu viedoklim ka bērni ir līdzeklis, lai iegūtu naudu. Ne visi gadijumi ir vienādi bet tā ir pārsvarā. Un vīrietis no sievietes aiziet ne no bērniem, bet sieviete to pagriež tu aizgāji no mums, nē es aizgāju no tevis, bērni ņe pričom. Sievietes neesiet nejaukas pret saviem vīriem un šādu sarunu būs mazāk.

 4. Bet ja nu māte ir medmāsiņa? Skolotāja. Varbūt bija mājsaimniece pēc abpusējas vienošanās. Varbūt vīrs bija biznesmenis, kuram sieva, lietvede ģimenes firmā, palika garlaicīga. Tādēļ bērns pie kaut kā vainīgs? Vīrs jau aiziet no sievas, ne no bērna. Un kādēļ bērna dzīves līmenim būtu jāpazeminās? Bērna, ne bijušās sievas. Kādēļ ceļojumos, kuros exvīrs brauca ar sievu un bērnu, tagad brauks mīļākā, bet bērnam tur vairs vietas nav. Kādēļ, par naudu, ko atvēlēja bērna tenisam, jāceļ māja nākošai. Kādēļ, īpašumi, kas pēc laulības šķiršanas palika exvīram, ātri vien kūst par nākošās sievas īpašumiem, lai ex oficiāli būtu tāds nabags, ka nevar nodrošināt bērnam iepriekšējo dzīves līmeni utt. Un pie kā šeit vainīgi bērni? Tā kā Jūs var rakstīt tikai sieviete, kura nav redzējusi, kā jūtas bērns, kurš tēvam pēkšņi vairs nav vajadzīgs.

 5. Latgales pustuksnesī bērniem mēnesī neiznāk uz galviņu tik, cik te minētajām zivtiņām…

 6. Bērna tēvs vecumdienās pieprasīs lai uztura.

  • diez kā nu būs ar to prasīšanu, Atbildēt

   ja mammīte būs 18 gadus kodējusi sīceni ka tēvs ir pēdējais nelietis …
   Tad jau pašam bez ragaviņām uz mežu.

  • “māte” tam bērnam izskalos smadzenes, un tad panāks, lai tēvam atņem aizgādības tiesības. Tam galvenais arguments būs “lai bērnam nav jāuztura tēvs vecumdienās.”, un iesniegs pierādījumus – tos drukā uz banknotēm. Un lieta darīta.

 7. Tiesai nevis būtu jāapmierina nenormāli lielas prasības, bet jāziņo bāriņtiesai, lai pārskata bērnu atrašanos pie tādas mātes. Tas vien, ka bērnu tēvs piekrita nenormālām prasībām, rāda, ka bija gatavs uz visu, lai tiktu no tās sieviete vaļā, bet bērniem pie tādas jādzīvo? Un kas kontrolē, vai nauda aiziet bērniem, vai mīļāko pirkšanai.

 8. Teiksu ,lava summa alimentu maksatajiem ,tikai par.

 9. Teiksu ,lava summa alimentu maksatajiem ,tikai par.

 10. Dazai labai tas ir sava veida bizness.nolūko normālu veci bez kaitīgiem ieradumiem čiki briki 4-6 mēn nodzīvo kopā un pēc viena scenārija izšķiras..

  • būsi ko pārpratis:) nu gan bizness- bērns parasa loti daudz darba un izdevumus 24 gadu garumā….

   • Sievietes ir tās, kas par katru cenu grib bērnu! Par vīrieti atcerās tikai tad, kad nezin ko bērnam mutē bāzt! Nabaga cietējas!

 11. pareizs tiesas lēmums. Uztaisa divus bērnus un tad pazūd tālēs zilajās, lai māte viena pati cīnās audzinot. Tas, kas tur ir sarakstīts, ir tikai ikdiena. Droši vien kāds “biezais”, kuram šķiet , ka pasaule pie kājām mētājas un nākošā čiksa ar vēderu jau gaida rindā. PSRS laikos komunistiem neļāva šķirties līdz bērnu pilngadībai un zināma loģika tur bija. Cilvēks nav runcis un kā kaķēns neizaug gada laikā. Šodien Latvijas likumi visu smagumu un atbildību ir uzkrāvuši sievietei un vēl nekaunas publicēt ņirgājošus raksteļus

  • Čiksām jau smadzenes nav nepieciešamas lai stātos rindā… 🙂

  • Manuprāt prasīt naudu no otra varētu tikai tad, ja viņš nepiekristu bērnus ņemt pie sevis un audzināt bez mātes atbalsta.
   Zinu, ka daudzi tēvi audzinātu bērnus vieni. Turklāt viņiem to varētu atļauties.Bet nē, nezin kāda vella pēc sievietēm priekšroka uz bērnu audzināšanu. Nu, ja tā, tad kāda vella pēc vīrietim vēl jāmaksā. Ja sievietei nav pa kabatai, dod iespēju vīrietim.

 12. Nekad nelaižiet pie varas grožiem nabadzībā uzaugušos !
  Viņiem citu nabadzība liekas kā pieticība, bet kad rauj sev, nejūt mēra.

 13. Tad jau mamma arī dod bērnam tik pat daudz, cik pieprasa no tēva ?
  Gribu būt bērns tādā ģimenē, kur man būs 2 000 – 4 000 € mēnesī !

  • tās ir Eiropas cenas, muļķi !
   Ja vecais, ar slotu slaucīdams, pelna 12 000 jevrikus mēnesī, tad
   šie pieprasījumi ir pat vairāk, nekā normāli.
   Kurš tev liek dirnēt šeit par atmestajiem ubaga grašiem ?
   Brauc uz Eiropu un dzīvo kā cilvēks, te sabrauks labi nosauļotie ģēniji !

 14. Laikam tās izbadējušās tūkstošu pieprasītājas no tās naudas uztura arī joberus ?

  • nepietiks gan tādiem nolūkiem, ja bērnu neaudzinās kūtspakaļā:) ja lasīji- izdevumi ir jāpierāda….

   • tā, starp citu... Atbildēt

    Es, “kūtspakaļā augdams”, ieguvu vidējo speciālo un, pēc tam, augstāko izglītību… kura gan mūsdienās vairs nav nekādā vērtē – pieprasa pat slotas operātoriem…

 15. urrā, stulbums uzvar ! Atbildēt

  Toties bērni NEŠĶIRTĀS ģimenēs var iztikt ar to, kas iznāk sadalot uz visiem pat zem minimālā nopelnīto(strādāts katru dienu 12-14 stundas) !!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+