×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
15. aprīlis, 2015
Drukāt

Tiesībsarga saceltā trauksme par situāciju bērnunamos sadzirdēta Saeimā (9)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

Tiesībsargs Juris Jansons aicina bijušos un esošos bērnunamu audzēkņus un darbiniekus informēt Tiesībsarga biroju par piedzīvoto un pārdzīvoto bērnunamos. To var darīt, rakstot uz speciāli šim mērķim izveidotu e-pasta adresi "bernunami@tiesibsargs.lv".

Vēstulē lūgts norādīt konkrētus faktus, pārkāpumus, bērnunamus, personu vārdus un notikuma laiku, kad notikuši pārkāpumi.

Saeimas deputāti uzskata, ka ierēdniecība līdz šim ir bijusi pasīva bērnunamu problēmu risināšanā, tāpēc tam nepieciešams risinājums politiskā līmenī. Parlamentārieši, iepazinušies ar tiesībsarga pētījumu, pārliecināti – bez vecāku apgādības palikušo bērnu aprūpē vērojama milzīga plaisa starp situāciju “uz papīra” un realitātē notiekošo. Taču bērnunamos tiesībsarga reakciju vērtē kā histērisku, un ierēdniecība uzskata, ka vairāku gadu laikā tomēr ir noticis progress problēmas risinājumā.

Reaģējot uz tiesībsarga Jura Jansona sacelto trauksmi par situāciju bērnunamos, divas Saeimas komisijas vakar rīkoja kopsēdi, lai iepazītos ar viņa atklājumiem. Tiesībsarga birojs veicis pētījumu bērnunamos ar mērķi noskaidrot, cik ilgi bērni tajos uzturas, cik pamatoti viņi tiek ievietoti psihoneiroloģiskajās klīnikās, kā tiek nodrošināta viņu izglītība un saskarsme ar ģimeni. Biroja speciālisti pieprasījuši informāciju no visiem 34 Latvijas bērnunamiem un lielu daļu no tiem apmeklējuši novērošanas vizītēs. Pētījumā iekļautas arī internātskolas psihoneiroloģiskās slimnīcas.

Tiesībsarga birojs secinājis, ka dzīvē daudzas likumu normas nedarbojas. Daži piemēri. Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka, ka bērnunamā bērnus ievieto tikai tad, ja aprūpe pie aizbildņa vai audžuģimenē viņam nav piemērota. Bet praksē aizbildņu un audžuģimeņu gluži vienkārši nepietiek. Pētījuma autoriem ir aizdomas, ka bāriņtiesas nepilda arī likumā uzlikto pienākumu reizi gadā pārskatīt bērna lietu, rodot viņam iespēju saņemt aprūpi audžuģimenē vai pie aizbildņa. Tādēļ vairākums bērnu iestādēs dzīvo gadiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Tas Boķis izkausās pēc tāda tipiska birokrāta: Mums te viss notiek pēc plāna!
  Jansons ir izdarīrijs svētīgu darbu, palūkojies kas reāli notiek ar bāreņiem un kā mēs paši savu nākotni kropļojam.

 2. Futbols turpinās – starp valsti un pašvaldībām un starp izglītības, veselības un sociālajām jomām tieši tāpat. Vienā Boķim nevar nepiekrist- izglītības sistēma nav gatava piepūlēties un strādāt ar bērniem, kas nav “vienkārši un ērti” skolai. Skolas pamanās izstumt ( ar ģimenes ārstu atbalstu) gana nopietnu skaitu bērnu ik gadu uz mājmācību, ko nu vēl runāt par sarežģītākiem bērniem, jo īpaši, ja viņiem nav vecāku, kas par viņu interesēm cīnās…

 3. Barčai jaatver acis un ausis ,jo tūkstoši bāreņu valstī ,kurai drīz nebūs no kā pensijas maksāt. Cēlonis ir kropla ,ilglaicīga valsts politika ,kas rada bāreņu tūkstošus.

  • Bāreņi…., bet ja grib kāds adoptēt ar savu vārdu un uzvārdu (neprasot bērnu naudu no valsts) izrādās, ka tas nav iespējams, jo dzīvo ārzemēs un mazi bēbīši esot reti. Protams, paņemt pusaudzi ir pārāk grūti, gribas kā savu. Tātad maziņo nav, es kā latviete skaitos ārzemniece un tiem otrā vietā, jo nav blats kā amerikāńiem, jo būtu arī uz mieru maksāt par bēbīti, bet man nav amerikāņu ,,blatiņš,, kā viņi tika pie bēbīšiem. Lieki piebilst Latvijā dzīvojot es nevarētu atļauties nevienu bērniņu, esmu nodrošināta-bērniņam nekas netrūktu, bet skaitos ārzemniece kam garāka rinda un par bēbīšiem pat nesapņojiet tiem priekšroka LV iedzīvotājiem.

   • un adoptētu uz ārzemēm, atkal bļautu, ka bērnus pārdod:)))) pie mums, kā parasti, visi ir speciālisti pilnīgi visos jautājumos

 4. Boķis jau naktīs uz muguras nevar gulēt,enģeļa spārni traucē,kā Jansons uzdrošinājās traucēt šo godīgo tēti,kā viņš pats sevi uzskata,tik labi izstrādāta sistēma,tāda sadarbība ar inspekcijām,nu kāds iedomāsies traucēt

 5. Parunās un apklusīs. Teiks ļaujiet mums dzīvot kā tā sieviete zilajā kostīmā no Vārkavas. Algu taču maksā.

 6. Tiesībsargs ir izdarījis svētīgu darbu,sabiedrībai pavēris skatu uz nelaimīgo bērnu patieso stāvokli. Taču Salas novada bāreņu nama direktora Jura Boķa uzstāšanās liecina, ka viņa karaļvalstī viss paliks pa vecam. Steidzami šis darbonis būtu jānomaina.

  • hm, vispār jau tiesībsargs runā nevis par problēmām, bet uztraucas, ka par bērniem tiek maksāts dubultā, tas ir internātskolā un bērnu namā, bet nevienu neinteresē bērnu viedoklis par šiem jautājumiem, piemēram, kas ir labāk – mācīties tur, kur bērniem tiešām ir piemērota vide, mācību programma un speciālisti, vai arī uzspiest vietējai skolai akreditēt programmu, kurā būs viens – divi bērni, ar attiecīgu attieksmi un kvalitāti, neinteresē jau arī tas, ka bērni paši daudzos gadījumos labāk izvēlas palikt internātskolā brīvdienās, problēmas bērnu namos ir pavisam cita veida

Draugiem Facebook Twitter Google+