×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
22. augusts, 2013
Drukāt

Bērni šogad biežāk kļūst par zagļu un laupītāju upuriem

LETALETA

Šā gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar atbilstošu laika posmu pērn, būtiski mazinājies no fiziskas un seksuālas vardarbības cietušo bērnu skaits, taču nepilngadīgie biežāk kļuvuši par zagļu un laupītāju upuriem. Nepilngadīgo noziedzības tendences saglabājušās aptuveni iepriekšējā gada līmenī, portālu “LA.lv” informēja Valsts policijā (VP).

 

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra apkopotā informācija liecina, ka šā gada pirmajā pusgadā no noziedzīgiem nodarījumiem valstī kopumā cietuši 184 bērni. Tas ir par 19 mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Tiesa, jāņem arī vērā, ka valstī samazinās kopējais nepilngadīgo personu skaits, atzīmē VP.

Visbiežāk – gandrīz pusē gadījumu – bērni kļuvuši par zādzības vai laupīšanas upuriem, bet 40% gadījumu cietuši no vardarbības, cietsirdīgas izturēšanās vai dzimumnoziegumiem.

Šā gada sešos mēnešos būtisks kritums vērojams tādos pret bērniem pastrādātos noziegumos kā tīšu miesas bojājumu nodarīšana – no 39 pērn līdz 17 šogad – un seksuāla vardarbība – no 42 pērn līdz 31 šogad. Neviena nepilngadīga vai mazgadīga persona šā gada pirmajos sešos mēnešos nav iesaistīta un izmantota pornogrāfisku vai erotisku materiālu izgatavošanā.

VP norāda, ka lielāko daļu noziedzīgu nodarījumu, kuros bērni cietuši no fiziskas vardarbības vai kuri vērsti pret tikumību un dzimumneaizskaramību, pastrādājuši bērnu radinieki vai paziņas, bet pavešanu netiklībā pārsvarā veikušas nepazīstamas personas.

Negatīva tendence pirmajā pusgadā vērojama mantiskajos noziegumos. Ja pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos nepilngadīgas personas par zādzības, laupīšanas vai krāpšanas upuriem kļuvuši 47 gadījumos, tad šogad tas noticis divreiz biežāk – 85 gadījumos.

Katrus četrus no pieciem mantiskajiem noziegumiem pret bērniem pastrādājušas nepazīstamas personas, un visbiežāk bērni par zagļu un laupītāju upuriem kļuvuši uz ielas – 35% gadījumu. Uzņēmumu un iestāžu, tajā skaitā skolu, telpas nav pietiekami droša vide bērniem, jo vairāk nekā piektdaļa mantisko noziegumu pret bērniem pastrādāta tieši uzņēmumu un iestāžu iekštelpās, uzsver VP.

Pirmajā pusgadā visbiežāk noziegumos cietušas nepilngadīgas personas vecumā no 14 līdz 17 gadiem – vairāk nekā pusē no kopējā pret bērniem pastrādāto noziegumu skaita. Bērni vecumā no 7 līdz 13 gadiem cietuši 39% noziegumu. Savukārt pavisam mazi bērni, vecumā līdz sešiem gadiem, cietuši 9% gadījumu.

Savukārt, apkopojot datus par nepilngadīgo pastrādātajiem noziegumiem, VP secina, ka kopējās pirmā pusgada tendences saglabājušās aptuveni iepriekšējā gada līmenī. Ja pērn pirmajos sešos mēnešos nepilngadīgie pastrādājuši 479 jeb 1,7% no kopējā noziegumu skaita valstī, tad šogad tie bijuši 1,3% jeb 324 noziegumi.

No nepilngadīgo pastrādātajiem noziegumiem 84% bijuši mantiskie noziegumi – visbiežāk zādzības. Salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmo pusgadu, nepilngadīgo pastrādāto zādzību, laupīšanu vai piesavināšanās gadījumu skaits samazinājies par nepilniem 16%.

Šā gada pirmajos sešos mēnešos tiesa par Krimināllikumā paredzētiem noziedzīgiem nodarījumiem 111 gadījumos piemērojusi audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Desmit nepilngadīgie ievietoti sociālās korekcijas iestādē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+